Sayfa 30/181 İlkİlk ... 2028293031324080130 ... SonSon
Arama sonucu : 1445 madde; 233 - 240 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Belki gozden kacmistir , one cekeyim.

Bu sekildeki eurobond fonlari mantikli mi sizce ? Eger yanlis anlamadiysam yillik Net 9,27 dolar faizi diyor. Minimum alim tutari 50 bin usd imis. Baska benzer rakipleri var mi acaba ?
    Vergisi kolay ve az oldugundan bu tip fonlar bana cazip duruyor.
    Benzerleri var tabii, hsbc de cikarmisti buna benzer.
    Benim anladigin Net %8.24 gelir, vergiden ve YU'den sonra.

Dostum sattigin gun ile aldigin gunun MB usd alis degerinin pozitif farkini da devam eden senedeki mart ayinda beyan edip, ilk taksidi o ay icinde ve ikinci olarak ta temmuz ayinda vergini odemen gerekli (TL bazli bir kurus kar etsen dahi)

saygilarimla

Beyan limiti olmaz, catir catir GELIR vergisi cikar
    NOT vergi memuru degilim........

Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Eurobond istendiği zaman satılabilir mi acaba? Kusura bakmayın soru çok basit olabilir, yeniyim bu işte

M2006C3MG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Belki gozden kacmistir , one cekeyim.

Bu sekildeki eurobond fonlari mantikli mi sizce ? Eger yanlis anlamadiysam yillik Net 9,27 dolar faizi diyor. Minimum alim tutari 50 bin usd imis. Baska benzer rakipleri var mi acaba ?
    Yanlış anlamışsınız. Yönetim ücreti ve stopaj düştükten sonra size net yıllık %7,40 usd getiri sağlar. Fon içeriğine göre mantıklı olabilir. Mesela bu fonda bireysel olarak 50bine alamayacağınız özel sektör bondu var.

Rakipleri var ancak genelde şubeden müşteriye özel teklif ediyorlar. Bana Fibabanka ve TEB teklif etti bu hafta. Fiba'nın yıllık %4,5'a geliyordu ve 45 günlük fondu. TEB daha uzun dedi yarın subeye ugrayıp detay öğreneceğim.

4.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum sattigin gun ile aldigin gunun MB usd alis degerinin pozitif farkini da devam eden senedeki mart ayinda beyan edip, ilk taksidi o ay icinde ve ikinci olarak ta temmuz ayinda vergini odemen gerekli (TL bazli bir kurus kar etsen dahi)

saygilarimla

Beyan limiti olmaz, catir catir GELIR vergisi cikar
    NOT vergi memuru degilim........
    Aldığınız gün ile satığınız gün arasındaki tl artışı tek başına vergi teşkil etmez..Yanlış bilği vermeyin..Satış ve alış arasında gerçekleşen üfe satış rakamından düşülür.
    Örnek
    100.000 tl alışınız 150.000 tl satışınız. ve bu işlem 6 ay içinde olsun.Bu 6 aylık üfe toplamı o/o 50 den fazla ise asla vergi çıkmaz.Herkes yazıyor işte..

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    özel banka eurobondlarının minimum alım miktarları 100 bin veya 200 bin nominal oluyor. Hazinenin ihraç ettiği eurobondlarda bu rakam 1000 nominal oluyor
    YapıKredi'den almak istediğim eurobond devlet eurobond. Aynı eurobondu Vakıftan aldım. Fakat YapıKredi'den almak isteyince 100,000 sınırı oldu. Bu durumda Yapıkrediden paramı başka bankaya havele etmem gerecek.

Dostum enflasyon indirmesi benim icin de cok onemli, benim dedigim genel kural...
    Ancak bahsettiginiz gibi yuksek enflasyon donemlerinde yani su andaki yasadigimiz donemde o bahsettiginiz hesabi yapip umarim seneye mart 2023te 2022icin bir parca daha az vergi verebiliriz

Su anda UFE %150 ise 70bin x 1.50 den 135bine dek vergi cikmaz mi diyorsunuz (2022icin)

Saygilarimla

Alıntı Originally Posted by CARTAGE Yazıyı Oku
    Aldığınız gün ile satığınız gün arasındaki tl artışı tek başına vergi teşkil etmez..Yanlış bilği vermeyin..Satış ve alış arasında gerçekleşen üfe satış rakamından düşülür.
    Örnek
    100.000 tl alışınız 150.000 tl satışınız. ve bu işlem 6 ay içinde olsun.Bu 6 aylık üfe toplamı o/o 50 den fazla ise asla vergi çıkmaz.Herkes yazıyor işte..
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

7. IKBR'de 2038 satışta şu an $4k ile alınabiliyor.

ytd

8.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    dostum enflasyon indirmesi benim icin de cok onemli, benim dedigim genel kural...
    Ancak bahsettiginiz gibi yuksek enflasyon donemlerinde yani su andaki yasadigimiz donemde o bahsettiginiz hesabi yapip umarim seneye mart 2023te 2022icin bir parca daha az vergi verebiliriz

su anda ufe %150 ise 70bin x 1.50 den 135bine dek vergi cikmaz mi diyorsunuz (2022icin)

saygilarimla
    kupon için maaş geliri hariç tüm gelirlerin (kira vs)toplamı 70.000 tl sınırı var.aşmıyorsa beyan bile vermeyeceksiniz.(2022 kupon gelirleri için)

elinizdeki e.bond sattınız diyelim .satış günü mb döviz kuru ile çarpacaksınız.bu a olsun..sonra alış günü mb döviz kuru ile çarpacaksınız. Bu da b olsun..
    Kaç ay geçmiş ise o dönemi kapsayan üfe satış günü elde ettiğiniz tl den(b den) oransal indirilecek. Bu da c olsun.
    C-a= vergi beyan rakamınız olacak.

Sayfa 30/181 İlkİlk ... 2028293031324080130 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •