Sayfa 36/177 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 281 - 288 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

70bin x 1.22 olur mu diyorsunuz 70+85.4 ise yaklasik 155bin lira mi alalim tabani........
    ama enflasyon 65% diyorlar...

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,
    An itibariyle %122,12 ile çalışıyorum.
    Bilginize...
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Doların ne kadar olacağıda önemli sanırım. Şu an 70.000'lik dilim yaklaşık 3750 dolara denk geliyor. Seneye dolar 30 tl geçmezse 122.000'lik dilim daha iyi olur.

3.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Aldığınız eurobondun kirli fiyatı iskontolu ise yani her bir 1,000 dolar için siz diyelim 900 dolar ödediyseniz (= kirli fiyat) ve vade sonuna kadarda beklediyseniz,

Vade sonunda kupon faizi + (nominal - kirli fiyat farkı) kadar bir gelir elde ederseniz.

Vade sonunda elde ettiğiniz bu fark kupon faiz geliri olarak değerlendirilip vergilendirilir.

Sayın tantrum, teşekkürler yanıt için. Soru anlaşılmamış olabilir. Örnekle açıklamaya çalışayım.

Gelir hesabını şu şekilde yapıyorum:

Kirli fiyattan 10.700 dolarlık eurobond alışı yaptım. Dönemlik kupon faiz oranı %3.2.
    Birikmiş faizi 300 dolar olarak hesapladım.

Temiz fiyat = Kirli fiyat - Birikmiş Faiz = 10.700 - 300 = 10.400 dolar
    Temiz fiyat nominalden yüksek olduğundan demek ki primli alım yapmışız.

Anapara Zararı = Temiz fiyat - Nominal = 10.400 - 10.000 = 400 dolar.
    Alış sırasında 400 dolarlık zarar etmişiz. Bu eurobondu itfa gününe kadar elimizde tutacağımızı varsayarak, bu zararı itfa gününde mahsup etmeyeceğiz; itfaya kadarki kalan 5 kupon ödemesine eşit şekilde bölerek 80'er dolar halinde mahsup edeceğiz:
    Anapara zararı/5 = 400/5 = 80 dolar

Alış işleminden sonra elime geçen ilk kupon ödemesi Ekim ayında %3.2 faizle 320 dolar olduğuna göre;

Şimdi alıştan sonraki ilk kupon ödemesinden hem birikmiş faizi hem de anapara zararının 1/5'ini mahsup ediyoruz:
    Kupon - (birikmiş faiz + anapara zararının 1/5'i) = 320 - (300 + 80) = -60 dolar

Sorularım şöyle:

1. Anapara zararım büyük olduğundan, kupondan mahsup etmem gereken 80 doların tamamını mahsup edemedim. Mahsup edemediğim 60 doları gelecek seneki kupon ödemesinden mahsup edebilir miyim?

2. Yukarıdaki hesaplamalarda mahsup işlemlerini hep dolar üzerinden yaptım. Önce TL'ye çevirip sonra mı kupondan mahsup etmemiz gerekiyor?

3. Eğer hesaplama yöntemimde yanlış bir nokta varsa düzeltirseniz çok memnun olurum.

4.  Alıntı Originally Posted by Maxis Yazıyı Oku
    Sorularım şöyle:

1. Anapara zararım büyük olduğundan, kupondan mahsup etmem gereken 80 doların tamamını mahsup edemedim. Mahsup edemediğim 60 doları gelecek seneki kupon ödemesinden mahsup edebilir miyim?

2. Yukarıdaki hesaplamalarda mahsup işlemlerini hep dolar üzerinden yaptım. Önce TL'ye çevirip sonra mı kupondan mahsup etmemiz gerekiyor?
    2. sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Yani aldığımız tarihteki dolar kurundan TL'ye çevirip, senelerce o değeri kupon sayısına bölüp mü mahsup edeceğiz?

Ek soru olarak; Eurobond alım dekontuna bakınca temiz fiyat kirli fiyat yazmıyor. Sadece faiz oranı yazıyor. Vergi dairesi gel bakalım dediğinde ne yapacağız? Kirli temiz fiyatı nasıl ispat edeceğiz?
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Ek soru olarak; Eurobond alım dekontuna bakınca temiz fiyat kirli fiyat yazmıyor. Sadece faiz oranı yazıyor. Vergi dairesi gel bakalım dediğinde ne yapacağız? Kirli temiz fiyatı nasıl ispat edeceğiz?[/QUOTE]

Ziraat dekontlarında detaylı bilgi var. TEB'de ise temiz fiyat yazmıyor. Aldığım andaki fiyatı not aldım sadece.
    Ziraat dekontunda aşağıdaki bilgiler yer alıyor.

Screenshot at Oct 29 17-37-02.jpg

EB almadan önce forumun önceki konularını okudum. Sağolsun arkadaşlar çok detaylı bilgiler paylaşmışlar. Aldığım notlarda vergi konusunda biraz uzun ama detaylı bu video'nun aydınlatıcı olduğunu düşünüyorum. Hemen hemen her soruya örneklerle cevap verilmiş.

Örneklerle Gelir ve Kurumlar Vergisi Yönünden Eurobondların Vergilendirilmesi
    https://www.youtube.com/watch?v=vVtLApf4m1w

7. Sorular.

1.Isbank Eurobond listesinde 5-6 yil vade ile alinabilecek en iyi eurobond hangisi ? ( 20.000 USD aldigimizda.)
    2.Bankamiz satis fiyati sutununda TL. yaziyor olmali, TL ile alinabiliyor mu ? Yoksa parayi dolara cevirip oyle mi al emri gonderiyoruz ?

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sorular.

1.Isbank Eurobond listesinde 5-6 yil vade ile alinabilecek en iyi eurobond hangisi ? ( 20.000 USD aldigimizda.)
    2.Bankamiz satis fiyati sutununda TL. yaziyor olmali, TL ile alinabiliyor mu ? Yoksa parayi dolara cevirip oyle mi al emri gonderiyoruz ?
    Bildiğim kadarıyla dolar olarak alıp satabiliyorsunuz.

EB alırken bende çok kararsız kalıyorum. Bazıların faiz oranı yüksek ama fiyatı yüksek bazılarında fiyatı düşük faiz oranıda düşük.
    6 ayda bir alacağınız kuponlar sizin için daha önemliyse o gözle bakmak lazım. Yok toplamda vade sonunda alacağım dönüş daha önemli diyorsanız ona göre tercih etmelisiniz. Ayrıca tek bir EB almak zorunda da değilsiniz. Farklı dönemlerde ödeme yapan EB alarak geliri yayabilirsiniz.

Genelde banka EB listelerinde getiri oranları yazmakta. Ben excelde hesaplarken pek aynı sonucu elde etmesemde genel olarak fikir veriyor.

Birde vergi olayı var. Fiyatı düşük bir EB aldığınızda vade sonunda dönüş tutarı direkt vergiye girdiğinden ödeyeceğiniz vergi artabilir.
    20 bin dolar için bazı EB'ların kupon adet, tutar ve toplam getirileri aşağıda görülebilir.
    Yanlış hesaplamadıysam

USM88269US88 20 adet alınabiliyor. Kupon getirisi ise 860$x10 olmakta. Toplamda 28.600$

US900123CP36 24 adet. Kupon getirisi 615x11. Toplam 32.157$. USM88269US88 ile arasındaki vade farkı 5 ay, ama toplamda 3500 dolar gibi bir getiri farkı var. Diğer yandan USM88269US88de faizde daha önce paranızı aldığınızdan o paranında bir getirisi olacak.

https://www.hizliresim.com/l1owrnl

Screenshot at Oct 29 18-25-22.jpg
    Son düzenleme : duck wing duck; 29-10-2022 saat: 18:54.

Sayfa 36/177 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •