Sayfa 47/177 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 369 - 376 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    ....birincisi buradan dolar almalı mı? ikincisi ilerde kupon ödememe veya ana parayı alamama gibi bir durum olur mu? tabi her yatırım risk içeriyor bunları göze almak gerekiyor herhalde.
    1.Dolar almadan Eurobond alamazsiniz.
    2.Eurobonda aldiginiz da borclu olan Hazine, herhangi bir sirket degil.

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum bunun konusu kasim 4 gibi gecti su anda 156bin gibi gorunuyor... (2023icin)
    Ama cb nin indirip kaldirma yetkisi devam ediyor
    Sen 2022 sordun ise onun ki zaten belli 70bin sinir
    mart 2023te beyan edip odeyeceksin...
    Teşekkürler servet yani 2022 yılı kazançları için 70.000 tl, 2023 yılı kazançları için 156.000 tl vergi ödenecek şeklinde anladım. Doğru mudur?

kupon kazanclari icin evet

Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Teşekkürler servet yani 2022 yılı kazançları için 70.000 tl, 2023 yılı kazançları için 156.000 tl vergi ödenecek şeklinde anladım. Doğru mudur?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

4.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    1.Dolar almadan Eurobond alamazsiniz.
    2.Eurobonda aldiginiz da borclu olan Hazine, herhangi bir sirket degil.
    Tabi orası öyle önce dolar almak gerekiyor da dolar almak için uygun zaman mı onu düşünüyorum, geçen sene aralık ayındaki gibi önce borsayı sonra doları düşürme operasyonu yaparlar mı acaba diyorum ama bir daha olmaz herhalde.
    Diğer taraftan hazinenin borç ödeyemeyecek duruma geleceğini düşünmek istemem ama olmayacağının garantisi de yok, tabi bu riskleri almadan da yatırım olmuyor.

5. Her ay yeni cari açık rekorları kırarken dövizin daha düşük bir kura gelmesini tercih edeceklerini sanmıyorum ama tabi belli de olmaz. Şurada seçime 5-6 ay kaldı, son bir hamle yapalım diye düşünebilirler.

6.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Tabi orası öyle önce dolar almak gerekiyor da dolar almak için uygun zaman mı onu düşünüyorum, geçen sene aralık ayındaki gibi önce borsayı sonra doları düşürme operasyonu yaparlar mı acaba diyorum ama bir daha olmaz herhalde.
    Diğer taraftan hazinenin borç ödeyemeyecek duruma geleceğini düşünmek istemem ama olmayacağının garantisi de yok, tabi bu riskleri almadan da yatırım olmuyor.
    Ben eurobond konusunda çaylak biriyim. Şunu yapmaya çalışıyorum, şu an için doların düşük olduğunu düşünüyorum ve aylık düzenli alım yapıyorum, bugün maaş günüm ve yine alımımı yaptım, sonra aldığım bu dolarlar birikince eurobond alıyorum ve oldukça uzun vadeli bondlar alıyorum. Türkiye tarihinde ödeyememe hiç olmamış tabi ki bu olmayacağı anlamına da gelmez ama kendimce böyle bir sistematiğim var.

7.  Alıntı Originally Posted by debo Yazıyı Oku
    Ben eurobond konusunda çaylak biriyim. Şunu yapmaya çalışıyorum, şu an için doların düşük olduğunu düşünüyorum ve aylık düzenli alım yapıyorum, bugün maaş günüm ve yine alımımı yaptım, sonra aldığım bu dolarlar birikince eurobond alıyorum ve oldukça uzun vadeli bondlar alıyorum. Türkiye tarihinde ödeyememe hiç olmamış tabi ki bu olmayacağı anlamına da gelmez ama kendimce böyle bir sistematiğim var.
    Adnan Menderes döneminde borç erteleme oldu diye biliyorum. Yanlışım varsa üstatlar düzeltsin.

8. Bloomberg HT
    Haberler

Hazine, dolar cinsi tahvilin artırımı için harekete geçti
    Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 yıl vadeli dolar cinsi tahvilin artırımı için bazı bankalara yetki verdi.
    Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden Ocak 2028 vadeli tahvilin artırımı için Bank of America, Goldman Sachs ve JPMorgan a yetki verdi.

Bloomberg HT'ye konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar Hazine nin ikincil ihraç için yatırımcılardan gelen yoğun talebi dikkate aldığını belirtti.

Hazine, Kasım ayında 5 yıllık eurobond ile 1,5 milyar dolarlık borçlanmaya gitmişti.

5 yıl vadeli tahvilde kupon oranı yüzde 9,875; getiri oranı yüzde 10 olarak gerçekleşmişti.

İhraca 150 nin üzerinde yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi.

Son borçlanmayla birlikte 2022'de uluslararası piyasalardan 9 milyar dolarlık finansman sağlanmış olmuştu. Hazine'nin bu yıl 12,9 milyar dolarlık dış borç ödemesi bulunuyor.

-------------------------

Bu olayın eurobond fiyatlarına nasıl bir etkisi olur acaba?

Sayfa 47/177 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •