Sayfa 51/182 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 401 - 408 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bizim ülkemizde ve pek çok ülkedede anti emperyalizm muhabbetleri sürekli döner. Sosyalizm ayağına çine ve rusyaya süper güç olacaklar muhabbetleri yapılır. Bunlar boş laftır.
    Bunlar gercekten bos laflardir ama bu konularda yazdiginizda hemen Amerikanci diye yaftayi yersiniz.

35 senedir buralarda yasadim, bizzat gordum, okudum, calistim.

ABD'yi de ABD'liyide gunahim kadar sevmem.

Ancak, gucun buyuklugunu tarif etmek zor.

Fransa nasil bir ulkedir, gucu buyuklugu nedir diye sorsam, herkesin kendine ait iyi kotu bir bilgisi vardir.

Su kadar soyleyim, sadece Kaliforniya, Fransa'dan daha buyuk ve guclu bir Eyalettir, daha 50 kusur eyalet var.

Bu buyukluk ve gucu hafsalasi alacak ki, bir fikri olsun.

Yoksa, Amerikanci bu..! demek cok kolay.

2. https://www.bloomberght.com/yillik-c...esinde-2320895

Yıllık cari açık 43,5 milyar dolarla 2018'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Güzel plan ve fakat benim görüşüm;
    Sepet candır -> %45 borsa + %45 eurobond + %10 değerli metaller (nakit ve hedge amaçlı)

Borsa'da da TR ise Bist30'da yer alan, $ bazında uzun yıllar (5-10-15-20 yıllık periyotlarla) dolar bazlı getiride diğer hisselerden ayrışmış temettü ödeyen hisselerden oluşan bir sepet..

Gerisi hayatın tadını çıkarmak ve istediğin şekilde vaktini değerlendirerek ailenizle mutlu mesut bir yaşamm..

QUOTE=kirk7;6228359]Merhabalar. Eşimle 30lu yaşların ortalarindayiz. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz. Eşimin memleketi Ayvaliktaki evine yerleşeceğiz, çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz. Benim fen lisesi ve ODTÜ elektrik-elektronik geçmişim var, zaman gecirme ve ek maddi gelir getirmesi için lise seviyesinde üniversite hazırlık fizik matematik ve İngilizce dersi vermeyi düşünüyorum. Ankara'daki şu anki aylık giderimiz en fazla 20bin lira civarında, Ayvalikta bu rakamın da düşeceğini düşünüyorum. Eşimin 4500 gün için eksik prim günlerini hamilelik borçlanması ile ödemeyi planlıyoruz. Şu an hak ettiğimiz emekli maaşı toplam 32bin lira civarında.

Bu senaryoda 2045e kadar yüksek seyredecek bir global dolar enflasyonu dışında riskli bir durum (hazine iflası hariç) var mıdır? Eleştiri ve yorumlarınızı alabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.[/QUOTE]

4.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Güzel plan ve fakat benim görüşüm;
    Sepet candır -> %45 borsa + %45 eurobond + %10 değerli metaller (nakit ve hedge amaçlı)

Borsa'da da TR ise Bist30'da yer alan, $ bazında uzun yıllar (5-10-15-20 yıllık periyotlarla) dolar bazlı getiride diğer hisselerden ayrışmış temettü ödeyen hisselerden oluşan bir sepet..
    Sepet fikri guzel ancak bu rally'den de istifade etmek lazim.

Eurobond olayini agirlikli olarak, kar payi odemelerini aldiktan sonraya ertelemekte fayda var.

Diger ulke eurobond larina da baksin arkadaslariniz
    ama inanmiyolar zaten yormayin kendinizi.....

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Arkadaslarla sohbette anlatiyorum, inanmiyorlar.

Eger % 8.60 yillik faiz olsa, tum dunyanin parasi oraya akar diyorlar.
    Kimisi ulke cok riskli diyor.
    Ben de artik anlatmiyorum, kecilere ayiracak vaktim yok.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar. Eşimle 30lu yaşların ortalarindayiz. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz. Eşimin memleketi Ayvaliktaki evine yerleşeceğiz, çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz. Benim fen lisesi ve ODTÜ elektrik-elektronik geçmişim var, zaman gecirme ve ek maddi gelir getirmesi için lise seviyesinde üniversite hazırlık fizik matematik ve İngilizce dersi vermeyi düşünüyorum. Ankara'daki şu anki aylık giderimiz en fazla 20bin lira civarında, Ayvalikta bu rakamın da düşeceğini düşünüyorum. Eşimin 4500 gün için eksik prim günlerini hamilelik borçlanması ile ödemeyi planlıyoruz. Şu an hak ettiğimiz emekli maaşı toplam 32bin lira civarında.

Bu senaryoda 2045e kadar yüksek seyredecek bir global dolar enflasyonu dışında riskli bir durum (hazine iflası hariç) var mıdır? Eleştiri ve yorumlarınızı alabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.
    Bence, evli + 2 cocuklu bir aile 35 yasinlarinda emekli olmayi dusunmemeli diye dusunuyorum. Eger guzel yuksek bir varliginiz olsa, mesela en az +2m, 3m, ozaman baska... Hayirlisi ile bir cocuklar gelsin, ozaman degerlendirin. Gorusunuz, beklentiniz harcamalariniz cok degisebilir. Is hayati anliyorum, fakat gayet basarili egitiminiz var; is, hatta sehir, ulke degistirmeyi deneyebilirsiniz.

Kendi karariniz sonucta, herzaman geri donus vardir. Herkesin de hayattan beklentileri farklidir. Ben %4 FIRE kuralina gore bakinca, 500binle 1500dolar/aylik gelir olur, o da 4 kisilik genc aileye yetmez diye dusunuyorum. 23 yil sonra devletten gelecek emeklilige pek guvenmeyin, hep opuyorlar, 500 dolar alabilirseniz ala, emeklilik yasi +70 bile olabilir.

7. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz.

Bu plandan bence yatirim fonlarini cikartin, onlarin yerine KCHOL alin. Turkiye'yi bir ucundan tutun.

Ikincisi, Eurobond'lardan cikacak vergi konusunu iyi calisin. Esinizle ayri ayri 50.000 dolarlik Eurobond alin once ve dersinizi uygulamali olarak bi calisin, bu miktara vergi cikmaz.

Son onerim de iki cocuk konusu.Gerci bu konu biz yatirimcilarin konusu degil ve olamaz ancak iki cocuktan sonra esiniz baska biri olacaktir. Profesyonel bir calisma hayati kalmaz. Tum yasamsal onceligi cocuklarin esenligine sarfedecektir. Onlarsiz baska hicbir nedenle mutlu olmayacaktir. Bence en onemli konunuz bu.

Hakkinizdan herseyin hayirlisi olsun.

8. ABD'de açıklanan enflasyon verisi ile sanırım uzun bir süreden sonra ilk defa Bursa Otogarına giriş çıkış yapan otobüs sayısı 500'ün altına geldi.

En yakın rakibimiz Brezilya'dan hala 300 otobüs civarı yükseğiz ama buna da şükür.

Sayfa 51/182 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •