Sayfa 53/182 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon
Arama sonucu : 1449 madde; 417 - 424 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar sayın forumdaşlar. Vergiden kaçınmayla alakalı bilgisi olan paylaşabilir mi? Başlıktaki yatırımcılar için çok kıymetli bir veri seti oluşturacaktır bu durum.
    Mesela eurobond kupon faiziyle temettü miktarı beraber vergi dilimini geçince beyanname gerekiyor. Ancak temettü vergisini verirken belli oranlar arasında vergi iadesi bile çıkabiliyor. Tam rakamlar hatırlamıyorum ama öyle şanslı bir dönem olabiliyor. Vergi yüzünden eurobond fazla almamak gerekir diye düşünüyorum. %15-40arası vergi az değil.

2.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Yıllık bileşik getiriye bakın genelde 5 yıl üzerine çıktıktan sonra oranlar aynıdır. Ben kupon getirileri vergiye denk gelmesin diye kirli fiyat 100 üzerinde olanları seçmeye çalışıyorum ama bu pek mümkün olmuyor. Onun yerine farklı vadelerden toplamak en güzeli
    Anladım yani bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor, bunlar fark yaratabiliyor ve farklı vadelerde almakta fayda var. Bir de anlayamadım şu var, deneme amaçlı bir tanesine 5.000 dolarlık alım girdim şöyle bir ekran çıktı, burada ödenecek tutar neden 4.069 olarak görünüyor acaba?
    Adsız.png

3.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Anladım yani bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor, bunlar fark yaratabiliyor ve farklı vadelerde almakta fayda var. Bir de anlayamadım şu var, deneme amaçlı bir tanesine 5.000 dolarlık alım girdim şöyle bir ekran çıktı, burada ödenecek tutar neden 4.069 olarak görünüyor acaba?
    Adsız.png
    Benim gördüğüm kadarıyla 4.000 dolarlık alım yapıyorsunuz, primli olduğu için de 4.069 dolar ödemeniz gerekiyor

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Adsız.png
    Eurobond yada başka bir tahvil alınırken alış fiyatı piyasaya göre değişir. Genelde 1000 nominal ve katları şeklinde alırsınız. 1000 nominal eurobond demek 1000 dolarlık eurobond demektir. Bunun satış fiyatı alacağınız tarihte farklıdır. Bazen 1000 dolarlık eurobondu 1100 dolara alırsınız bazen 1050 dolara alırsınız bazende 750dolara alırsnız. Eurobondun vadesine kupon miktarına ve piyasa koşullarına göre değişir. Siz 2024 vadeli 1000 dolardan toplam 4000 dolarlık eurobond almak istiyorsunuz. Her 1000 dolarlık eurobondun şuanki fiyatı yaklaşık 1017dolar gözüküyor. Yarın belki 1016dolar olur. Ülkenin riski arttıkça cds ler yükseldikçe 950dolara kadar bile düşebilir. Aksine herşey yolunda gider cds ler düşerse 1150dolara kadar çıkabilir.

Eurobond alırken yılda 2 defa alacağın kuponla vade sonunda alacağın 1000 dolar hiçbir zaman değişmez.

Keske otelde konaklama yapsak termal turizm yada yabanci ulkede gezsek onu da bu gelir vergisinden dussuk ama olmuyo catir catir oducez vergimizi.......

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar sayın forumdaşlar. Vergiden kaçınmayla alakalı bilgisi olan paylaşabilir mi? Başlıktaki yatırımcılar için çok kıymetli bir veri seti oluşturacaktır bu durum.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alıntı Originally Posted by debo Yazıyı Oku
    Benim gördüğüm kadarıyla 4.000 dolarlık alım yapıyorsunuz, primli olduğu için de 4.069 dolar ödemeniz gerekiyor

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
     Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Eurobond yada başka bir tahvil alınırken alış fiyatı piyasaya göre değişir. Genelde 1000 nominal ve katları şeklinde alırsınız. 1000 nominal eurobond demek 1000 dolarlık eurobond demektir. Bunun satış fiyatı alacağınız tarihte farklıdır. Bazen 1000 dolarlık eurobondu 1100 dolara alırsınız bazen 1050 dolara alırsınız bazende 750dolara alırsnız. Eurobondun vadesine kupon miktarına ve piyasa koşullarına göre değişir. Siz 2024 vadeli 1000 dolardan toplam 4000 dolarlık eurobond almak istiyorsunuz. Her 1000 dolarlık eurobondun şuanki fiyatı yaklaşık 1017dolar gözüküyor. Yarın belki 1016dolar olur. Ülkenin riski arttıkça cds ler yükseldikçe 950dolara kadar bile düşebilir. Aksine herşey yolunda gider cds ler düşerse 1150dolara kadar çıkabilir.

Eurobond alırken yılda 2 defa alacağın kuponla vade sonunda alacağın 1000 dolar hiçbir zaman değişmez.
    Ben mi yanlış giriyorum diye tekrar tekrar kontrol ettim fakat 5.000 dolar yazınca bakıyorum hep bu ekran çıkıyor.
    Sonra düşündüm de 1000 dolar ve katları şeklinde alınıyorsa hesapta şimdilik tam 5.000 dolar olduğu için sanırım alta yuvarlıyor ve 4.000 dolarlık alım yapıyor, teşekkürler böylece bunu da öğrenmiş oldum.

7.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Ben mi yanlış giriyorum diye tekrar tekrar kontrol ettim fakat 5.000 dolar yazınca bakıyorum hep bu ekran çıkıyor.
    Sonra düşündüm de 1000 dolar ve katları şeklinde alınıyorsa hesapta şimdilik tam 5.000 dolar olduğu için sanırım alta yuvarlıyor ve 4.000 dolarlık alım yapıyor, teşekkürler böylece bunu da öğrenmiş oldum.
    Evet, hesabınızdaki parayı 5100 dolara çıkarın o zaman 5000 dolar nominal değerli alabilirsiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    sn ersunan 5000 dolarlık gösterdiğiniz eurobonddan almanız için 5085 dolar ödemeniz gerekiyor. Her bir tane 1000 dolarlık eurobondun değerli 1017dolar. siz 5000dolar ödeme yaparsanız bununla 5 tane 1000dolarlık eurobond almaya paranız yetmemiş olur. Sistemde size 4 tane 1000dolarlık eurobond verir otomatikmen.

Sayfa 53/182 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •