Sayfa 70/182 İlkİlk ... 2060686970717280120170 ... SonSon
Arama sonucu : 1453 madde; 553 - 560 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

cevap1
    2021 subat degeri 590.22
    2022 aralik degeri 2021.19

cevap2
    2022 de 70bin liralik beyan siniri var 13100 usd kesinlikle bu siniri asar.
    (benim daha az kazanc var ama %22.5gibi vergi cikiyor bana da)
    kupon aldiginiz gunun bir gun oncesi MB alis kuruna gore hesabinizi yapiniz...

asagidakilere gore hesabinizi yapin mart 2023te beyan edip odemenizi yapiniz...

2022 32.000 TL'ye kadar %15
    70.000 TL'nin 32.000 TL'si için 4.800 TL, fazlası için %20
    170.000 TL'nin 70.000 TL'si için 12.400 TL, fazlası için %27
    880.000 TL'nin 170.000 TL'si için 39.400 TL, fazlası için %35
    880.000 TL'den fazlası için %40
     Alıntı Originally Posted by aykut32 Yazıyı Oku
    Selamlar 2021 mart ayinda 204.380 bin dolar verip, Da57 kodlu Eurobondu 220 bin nominal aldim
    şimdiki degeri 181.000 dolar
    eger satis yaparsaniz bunlari hesaplayiniz

soru 1 satarsam vergi çıkar mı? çıkmaz ise,
    2022 de elde ettigim 13.100 dolarin vergisinide ödermiyim nasil hesaplanıyor?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Bu 19liradan bin usd esittir 19bin tl bizim 150bin limit altinda kaldigi icin sifir beyan mi edelim.
    yoksa bu 19bin kesinlikle beyan edilir burada limit yoktur mu kabul edelim

Yani ilk dilim olan 19000 x 0.15 ten 2850tl kesinlikle vergi verilir mi algilamaliyiz
    Merhaba, benim fikrim bunun da bir faiz geliri olarak sayildigi icin o donemdeki tum eurobond gelirlerinizi toplayip ( mevcut kupon gelirleri + itfa geliri) ilgili donem sinirini asip asmadigina gore hareket etmek.

Halihazirda kur farkini gormem diyen devlet bunu da faiz geliri olarak sayarim dedigi bir seyi yanimiza kar birakacigini sanmam.

Sevgiler.

SM-M215F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Nereye gidersen git, bulacağın aydınlık kendi kafanın aydınlığı kadardır.

3. Arkadaşlar,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Cevap veren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Benim konut kira gelirim olduğu için 2017 yılından beri kira geliri beyannamesi verip vergimi ödüyorum. 2022 yılı için de mart ayında gene konut kira geliri beyannemesi vereceğim. Ancak, 2022 yılı içinde Eurobond aldığım için kupon ödemesi gelirim oldu. Bu Eurobond kupon ödemesi gelirini mart ayında zaten vereceğim kira geliri beyannamesine eklemem gerekiyor mu?

2022 yılı Kira geliri: 48.000 TL (kırk sekiz bin)
    2022 yılı Eurobond Kupon ödemesi geliri: 15.200 TL (on beş bin)

Çok teşekkürler.

Selamlar,

4.  Alıntı Originally Posted by halkar Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Cevap veren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Benim konut kira gelirim olduğu için 2017 yılından beri kira geliri beyannamesi verip vergimi ödüyorum. 2022 yılı için de mart ayında gene konut kira geliri beyannemesi vereceğim. Ancak, 2022 yılı içinde Eurobond aldığım için kupon ödemesi gelirim oldu. Bu Eurobond kupon ödemesi gelirini mart ayında zaten vereceğim kira geliri beyannamesine eklemem gerekiyor mu?

2022 yılı Kira geliri: 48.000 TL (kırk sekiz bin)
    2022 yılı Eurobond Kupon ödemesi geliri: 15.200 TL (on beş bin)

Çok teşekkürler.

Selamlar,
    Bu Eurobond kupon ödemesi gelirini her ikisinin toplamı 70k TL tutarını geçmediği için eklemenize gerek yok.
    Toplam 70k'yı geçseydi eklenecekti diye biliyorum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Eurobond da herhangi bir satis yoksa bu degerdeki kupon geliriniz icin beyanname vermenize gerek yok...

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Bu Eurobond kupon ödemesi gelirini her ikisinin toplamı 70k TL tutarını geçmediği için eklemenize gerek yok.
    Toplam 70k'yı geçseydi eklenecekti diye biliyorum.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6. Servetbey ve diproyal Bey yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

2022 yılında Eurobond şatışım olmadı, sadece (6 ayda bir) 2 kupon ödemesi gelirim ve konut kira gelirim oldu.

Selamlar

7. Vergi işine bu kadar kafa yormaya gerek olmadığını düşünüyorum. Nasıl olsa iki senede bir vergi affı çıkıyor. Asla ceza faizi ödemiyorsunuz, ana parayı ödeyip konuyu kapatıyorsunuz. Siz ödeyene kadar da zaten enflasyon yüzünden ana para kuşa dönüyor.

Vergi çıkmış çıkmamış hiç dert edecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Eurobond da herhangi bir satis yoksa bu degerdeki kupon geliriniz icin beyanname vermenize gerek yok...
    Burada anahtar cumle; herhangi bir satis yoksa'dir.

Kisi, karar verirken dikkat edecek, ben bunu 5-10 yil sure ile tutacagim, kararini cok dusunerek verecek.

Sonra da 6 ay'da bir aldigi kupon gelirini degerlendirecek.

Hisse senedinde nakit kar payini yilda bir kez aliyoruz. TL. olarak.

Burada 6 ay'da bir ve dolar olarak.

Zorunlu ihtiyac disinda satmayip vade sonuna kadar tutmak lazim.

Hisse senedi yatiriminda, eger sirket yil sonunda cok dusuk nakit kar payi veriyorsa, ya da vermiyorsa, bu hisseye koyacaginiz para kadar EB alin, yillik nakit kar payini sabitleyin.

Benim stratejim bu.

Sayfa 70/182 İlkİlk ... 2060686970717280120170 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •