Sayfa 74/177 İlkİlk ... 2464727374757684124174 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 585 - 592 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Alıntı Originally Posted by MeDe Yazıyı Oku
    Daha önce cevaplandıysa kusura bakmayın lütfen temel bir soru sormak istiyorum;

US900123CV04 kodlu 10.08.2024 vadeli bondun satışı 98 civarı oranı 7.82 gözüküyor almak için işlem yaptığımda getiri hesabında 6 aylık 3,175 getiri gösteriyor;

US900123DB31 kodlu 26.01.2026 vadeli bondun satışı 89 civari oranı 8,75 gözüküp, hesaplanan getiri 6 aylık 2.37 olarak gözüküyor;

İlk yazan oran ile hesaplanan getiri arasındaki fark bondun kupon yükü ile mi ilgili oluyor yoksa burada başka bir hesaplama mı yapılıyor?

Vade uzadıkça alınan risk ile orantılı olarak getiri artması gerekirken bu örnekte azalmış gibi duruyor bu iskontolu satış fiyatıyla mı ilgili yoksa farklı değişkenler de oluyor mu ? Teşekkür ederim.
    bondun kupon faizi ihraç olduğu andan itibaren sabittir. sizin o anki alımınız ile bu eurobondan alacağız getiri bir nominale ödeyeceğiniz bedel ile hesaplanır. 100 nominale 100 dolar öderseniz kupon oranı neyse veriminiz de o olur. 100 nominale 90 dolar öderseniz veriminiz o eurobonda 100 dolar ödemekten tabiki yüksek olur.
    uzun vadeli eurobondların getirileri kısa vadeye göre tabi daha yüksek olur.bazen arz talebe göre evantajlı fiyatlar yakın vadelerde de oluşabiliyor, iyi takip etmek lazım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. Arkadaşlar selam,
    Ebondu hangi bankadan aldığınız önemli mi? Bankalar da bir sıkıntı çıkarsa bu yatırımda uçar gider mi ?
    Banka haberimiz olmadan satabilir mi?
    Bu konularda Bilgisi olan var mı?

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Arkadaşlar selam,
    Ebondu hangi bankadan aldığınız önemli mi? Bankalar da bir sıkıntı çıkarsa bu yatırımda uçar gider mi ?
    Banka haberimiz olmadan satabilir mi?
    Bu konularda Bilgisi olan var mı?

Hangi bankadan aldığınızın önemi yok. Hazinede sizin adınıza eurobond bloke ediliyor. banka aradan çıksa bile bir skıntı olmaz diye biliyorum. Bankanın haberiniz olmadan satması diye birşey mümkün değil.

4. Vergiyle ilgili bir soru daha sormadım istiyorum yanıtlayan olursa çok sevinirim.

Eurobond vergilendirmesinde : elde edilen faiz, GVK m.103’teki tarifenin ikinci diliminin üst sınırı aşarsa beyan edilmeli deniyor.

Diyelim ki 2028 vadeli 9500 dolar ödeyip bir eurobond aldım bugün. 2028 yılında İtfa sonunda bunu 10000 dolar olacak alacağım için, aradaki 500dolar da faiz olarak mı sayılıyor ? sayılmıyorsa beyan vs gerekiyor mu ?

5.  Alıntı Originally Posted by yigit35 Yazıyı Oku
    Vergiyle ilgili bir soru daha sormadım istiyorum yanıtlayan olursa çok sevinirim.

Eurobond vergilendirmesinde : elde edilen faiz, GVK m.103’teki tarifenin ikinci diliminin üst sınırı aşarsa beyan edilmeli deniyor.

Diyelim ki 2028 vadeli 9500 dolar ödeyip bir eurobond aldım bugün. 2028 yılında İtfa sonunda bunu 10000 dolar olacak alacağım için, aradaki 500dolar da faiz olarak mı sayılıyor ? sayılmıyorsa beyan vs gerekiyor mu ?
    2028 yılında aldığın tüm kuponlar ve bu 500 doların toplamı vergi diliminde ki 2. basamağı(2023 için 150bin tl) geçmiyorsa beyan vermiyorsun.

6. Kazandığınız paranın vergisini ödemezseniz yarın öbürgün devlet de kuponları ödemiyorum dediğinde o paranızı istemeye yüzünüz olmaz. Paranıza el koyulur, tek laf edemezsiniz. Oldu da yüzsüzlük yapıp mahkemeye giderseniz vay sen misin beni mahkemeye veren derler, parayı kurtaracam derken bir de vergi kaçakçılığından hüküm giyersiniz.

Şaçma sapan işler peşinde koşmanızı tavsiye etmem.

Ava giderken av olmayın.

ytd

7. Geçmiş bankacılık krizlerin de ebond saklamada sıkıntı yaşayan kimse oldumu arkadaşlar

8.  Alıntı Originally Posted by fatihyuxel Yazıyı Oku
    Hangi bankadan aldığınızın önemi yok. Hazinede sizin adınıza eurobond bloke ediliyor. banka aradan çıksa bile bir skıntı olmaz diye biliyorum. Bankanın haberiniz olmadan satması diye birşey mümkün değil.
    Geçmiş bankacılık krizlerin de olmuş. Örnek imar Bankası , bir sürü aracı kurum da insanların hisse senetlerini satmıştı mkk olmasına rağmen.

Biz hakkımızı arayana kadar mahkeme dünya zaman ülkemizde maalesef.

Her banka sanki farklı kurumlarda mi saklama yapıyor. İş bankacılık ta danki öyle bir bilgi var. O zaman yine bankaya mi güvenmek kalıyor. Detaylı bilgi sahibi olan bir arkadaş varmı.

Sayfa 74/177 İlkİlk ... 2464727374757684124174 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •