Sayfa 76/182 İlkİlk ... 2666747576777886126176 ... SonSon
Arama sonucu : 1453 madde; 601 - 608 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Yaşınız kaç bilmem ama nice bankalar battı. Herşey kontrol altında olsa hazine banka mevduatı nin tamamını garanti eder , 2022 200 bin di ,bu yıl ne oldu bilmiyorum.
    Toprakbank
    Marbank
    İmar bankası
    Esbank
    Egs bank
    İhlas finans
    Yaşar bank
    Pamukbank
    Osmanlı Bankası
    Daha hatırlayalım belki vardır.
    Ben şahsen mevduat yapmadığım için düşünmüyorum. Ama sorduğum sadece şu sizin ebondunuz garanti bankasında , banka iflas ederse, siz ebondunuza nereden ulaşacaksınız.

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    EB'lar sizin adiniza kayitli menkul degerlerdir, mevduat degillerdir, siz bankanin riskini degil, TC'nin vs riskini aliyorsunuz. bankalar batsa dahi satamazlar. ayni borsa fonlari gibi. Mesela Lehman batti, elindeki fonlar Goldman'a gecti.
    EB'ler Euroclear'da saklaniyor, sizin adiniza mi yoksa banka adina mi ondan emin degilim ama yukarda yazildigi gibi mesele banka sistemine guvende; sizin olan birseyi satabiliyorlarsa ne kasaniz ne mevduatiniz ne gram altininiz ne de vadesiz hesaplariniz guvende.

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Misal takasbankta saklanan hisse senediniz var.Banka battı ,hisselerinize bir şey olur mu.Hisselerinize nasıl ulaşırsınız.Bence aynı durum eurobond için de geçerli.Banka saklama ve alım satım hizmeti verir bunun için de para ödersiniz,bankadaki özel kasanızdaki o
    paranız nasıl sizinse banka batmış batmamış önemi yoksa aynı durum geçerlidir.Mevduat başka ,onda siz bankaya paranızı işletsin diye güvenip belli bir faiz karşılığı teslim ediyorsunuz,devlet burada size sanırım 300 bin liraya kadar bir güvence veriyor gerisi banka ile sizin aranızda banka batarsa geçmiş olsun.Eurobond ve hisselerinizin durumu farklı onlarda banka sadece aracı mal ona ait olmuyor.
    Eurobond'lar yurtdisi Euroclear'da saklaniyor. Sonucta devlet yurtdisi icin kendi ihrac ettigi borc seneti kendi saklayamaz.

3.  Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    Eurobond'lar yurtdisi Euroclear'da saklaniyor. Sonucta devlet yurtdisi icin kendi ihrac ettigi borc seneti kendi saklayamaz.
    Zaten oyle bir sanslari olsaydi, simdiye kadar on defa cokmuslerdi.

4. Arkadaşlar merhaba, vergi üzerine bir sorum olacak. Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    2022 Ağustos ayında 2030 vadeli 1000 adet nominal değeri (temiz fiyat) 1120$ ve kupon kazancı 59$ olan eurobonddan 5 adet ve (temiz fiyat) 840$ ve kupon kazancı 32$ olan 2033 vadeli olandan 5 adet aldım. Kupon kazançlarından sınır altı kaldığından vergi ödemeyeceğimi biliyorum. Ben itfa tarihlerine kadar beklersem. İtfa'da aldığım kazanç vergilendirmesi nasıl hesaplanır?

5. İtfada oluşan gelir o senenin kira geliri olarak değerlendiriliyor anladığım kadarıyla. İtfa senesinde fazladan kupon geliriniz olacak gibi düşünün.

Dostum merhaba,
    veraset intikal ile gelen gelirler de buna eklenmeli midir. Banka ve veya tapu gelirleri de yillik toplam gelire eklenir mi...

Saygilarimla...

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    150 bin tl beyan sınırında o yıl içinde başka gelirleriniz varsa bunlar ve Eurobond gelirlerinin toplamı şartı var diye biliyorum.
    Aşağıdaki linklerde bu bilgiler mevcut okumanızı öneririm. Maalesef bankalardaki portföy yöneticileri vergi konusunda çok bilgi sahibi değil. Ondan daha öncede yazıldığı gibi vergi yok vb bilgiler verebiliyorlar.

https://baytutumlu.com/index.php/202...si2023-guncel/

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1634470
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

7. Merhabalar,
    6 aydan fazladir yerlesik olarak Fransadayim, bireysel olarak kanunen dar mukellefim. Bunun basvurusu nasil oluyor biliyor musunuz

Fransa kurallarina gore verginizi vereceksiniz...

Alıntı Originally Posted by samet1599 Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    6 aydan fazladir yerlesik olarak Fransadayim, bireysel olarak kanunen dar mukellefim. Bunun basvurusu nasil oluyor biliyor musunuz
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 76/182 İlkİlk ... 2666747576777886126176 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •