Sayfa 84/174 İlkİlk ... 3474828384858694134 ... SonSon
Arama sonucu : 1392 madde; 665 - 672 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Primli alışta, fazla ödenen miktarı kalan kupon sayısına bölüp gelirden her kuponda düşüyoruz burası anlaşıldı. Peki bu tutarı TL olarak mı yoksa $ olarak mı hesaplıyoruz. Yani ilk başta 200$ primli Eurobond aldıysak ve itfaya 4 kupon ödemesi kaldıysa. Her kupon ödemesinde 50$x(kupon günü kur) mu hesaplıyoruz yoksa (Eurobondu ilk aldığımızdaki kur)*200/4 olarak mı düşüyoruz?

2. çalışılan bankanın ,özel bankacılık müşterilerine vergisel konularda danışmanlık hizmeti veriyor....

böyle karman çorman konularda bir bilenden destek almak daha akıllıcadır...

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn epicurist. uzun zaman sonra sizin başlığa baktığınızı gördüm. yukarıda polemiğe sebep olan konuda sizin fikrinizi, bilginizi merak ederim. yazarsanız sevinirim.
    sn epicurist buraya yazmaktan imtina ettiğinden özelden yazdı. benimle aynı fikirde olduğunu söyledi.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    İskontolu alışlarda birikmiş kupon faizi gbi bir durum söz konu değildir.

Bu durumda sizin örnekte (A) şıkkı geçerlidir.
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Siz hem iskontolu alarak kar ediyorsunuz bir de üstüne alım zararınız olmamasına rağmen gider yazıyorsunuz. Size bu mantıklı geliyor mu?

Mehmet Bingöl'ün verdiği örnekler hep primli eurobondlar içindir. Zaten normalide eurobondun primli olmasıdır.
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Bu başlık altında son derece değerli bilglier paylaştığıma inanıyorum.

Bu bilgilerin çoğunu yazılı kaynaklarda bu kadar ayrıntılı bulamazsınız.

Hatta çoğu smmm ve ymm bu konuları bilmez bile.

Bu konuda son kez şunu söylemek istiyorum. Bir doktora gittiğinizde hoşunuza gitmeyen, işinize gelmeyen, ya da aklınıza yatmayan bir şey söylediğinde yapacağınız iki şey vardır. Bir başka doktora gitmek. Ya da bildiğini okumak.

konuyu sn. mehmet bingöl'e sordum.. sağolsun o da hemen cevap yazdı. yazdığı cevabı paylaşıyorum.

Cevap:

"Yazıda cevabı var aslında. İktisaptan sonraki ilk kupon faiz gelirinin hesabında, alış sırasında ödenen “temiz fiyat-kirli fiyat farkı” yani işlemiş faiz tutarı düşülür ve kalan tutar “faiz geliri” olarak dikkate alınır. Bu tutar siz alırken satan kişinin satış kazancının hesabında dikkate alınır. B şıkkı doğrudur."

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1724780

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Hazine ve Maliye Bakanlığı dolar cinsi tahvil ihracı için bankalara yetki verdi.
    https://www.bloomberght.com/hazine-d...ndirdi-2326569

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2023 yılı dış finansman programı çerçevesinde doları cinsinden 2029 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirmek üzere Deutsche Bank, HSBC ve J.P. Morgan'a yetki verdi.

Bloomberg'in haberine göre 6 yıl vadeli ihraçta ilk getiri beklentisi yüzde 9,75 civarında oldu.

Ocak ayında Hazine, 10 yıl vadeli eurobond ile 2,75 milyar dolarlık borçlanma gerçekleştirmişti.
    Son düzenleme : Trade Shark; 08-03-2023 saat: 16:33.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6. Primli olarak 5 yıl vadeli bir bond aldım diyelim.
    Ilk 4 yıl beyan sınırı altinda kaldığım icin beyanname vermedim.
    Son yıl beyan sınırı uzerine çıktım. Bu durumda ödediğim pirim miktarının sadece 20%'sinden istifade edebilmiş oluyorum.

Iskontolu alımlarda ise iskonto miktarının tamamı vade sonunda vergilendiriliyor.

Böyle bir durumda haksızlık olmuyor mu...???

Primli bonlarda istenilen yılda prim miktarinın kupon gelirinden düşülebilmesi lazım...
     Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba. Eurobond'larla ilgili daha önce bu forumda paylaşılan aşağıdaki videoda 22 dk itibaren iskontolu alışta nasıl bir mantık uygulanacağı oldukça net ve örnek üzerinden anlatılıyor. 38:20den itibarense Primli alışın örneği yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vVtLApf4m1w

Benim videodan ve okuduklarımdan anladığım, iskontolu alışlarda ilk kupon ödenmesinde, birikmiş faiz düşülerek maliyet temiz fiyata getiriliyor. İlk kupon geliri olarakta birikmiş faiz düşüldükten sonraki değer kabul ediliyor.

primli alışta ise yine aynı yöntem uygulanıyor. Ancak nominal üzerinde ödenen prim ilk kupondan değil, itfaya kadarki kupon sayısına bölünerek tüm kuponlardan düşülüyor.

İskontolu alışta itfa sonunda oluşan iskonto nominal farkı ise alınan kirli fiyattan değil, temiz fiyatla oluşan fark üzerinden vergilendiriliyor.
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Bencede haksızlık oluyor. Ancak bizim vergi sistemimiz benzer bir sürü uygulama ile dolu.Bana göre ülkemizdeki bir çok sorunda bu adaletsiz vergi sisteminden kaynaklanıyor.

Misal 2022 yılı için 69 bin tl EB geliri elde eden biri vergi vermezken, 71 bin tl eden kişi vermek zorunda kalıyor. En azından 70 bini aşan kısım için vermesi daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

Sizde Sayın shorts gibi Mehmet Bingöl beye sorun isterseniz.

Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Primli olarak 5 yıl vadeli bir bond aldım diyelim.
    Ilk 4 yıl beyan sınırı altinda kaldığım icin beyanname vermedim.
    Son yıl beyan sınırı uzerine çıktım. Bu durumda ödediğim pirim miktarının sadece 20%'sinden istifade edebilmiş oluyorum.

Iskontolu alımlarda ise iskonto miktarının tamamı vade sonunda vergilendiriliyor.

Böyle bir durumda haksızlık olmuyor mu...???

Primli bonlarda istenilen yılda prim miktarinın kupon gelirinden düşülebilmesi lazım...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

8. Bence bu konuyu iyi bilen bir kac arkadasin bunu CHP genel merkezine, cozum onerileri ile birlikte bildirmesi cok etkili olur.

Eger bugun ku iktidara bildirirseniz, EB yatirimcisini daha etkin soymak icin bir yol bulacaklardir.

Sayfa 84/174 İlkİlk ... 3474828384858694134 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •