Sayfa 85/182 İlkİlk ... 3575838485868795135 ... SonSon
Arama sonucu : 1452 madde; 673 - 680 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. siyasi dalgalanmalar sonrası muhalefet adına oluşan olumlu tabloda iktidarın değişebileceği, bunun da ekonomiye olumlu yansımaları olacağı beklentisiyle cds primimiz son günlerde düşme eğiliminde. ancak aksi olur da mevcut iktidar iktidarına devam ederse şu anda uygulanan "yumuşak" sermaye kontrollerinin sertleşmesi, temerrüt riskinin artması vs vs.. tablonun tekrar terse dönmesi de ihtimal dahilinde..

bu tabloda bu seviyelerden eurobond alımına nasıl bakıyorsunuz merak ederim. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ..ancak aksi olur da mevcut iktidar iktidarına devam ederse şu anda uygulanan "yumuşak" sermaye kontrollerinin sertleşmesi, temerrüt riskinin artması vs vs.. tablonun tekrar terse dönmesi de ihtimal dahilinde..
    Mecut guruh iktidara devam etmek istemez bu depremden sonra.

Her gecen gun daha da batacaklarinin cok farkindalar.

Anladigim bundan sonra surec siyasi degil adli olacak.

Secim guvenligine uzanacak kirli eller cok dikkatli olmali bundan boyle, Jandarma, polis ve savcilar eger tevessul ederlerse bu millet onlari affetmez.

Sartlar, milletin tahammul gucunun cok uzerinde.

3. Aclik siniri 13.000 TL. olmus, sen beli bukulmus SGK emeklisine 5.500 TL. vereceksin ve utanmadan 1 sene daha diyeceksin.

Bunu hangi vicdan kabul eder.

Amerika faizleri 5'lerde bizim cds'lerde 5 civarı. Normal şartlarda Eurobond getirisinin bunların toplamından daha fazla olması lazım diye düşünüyorum.Yani 11 civarı olursa cazip olabilir.

Devletlerin Eurobond çıkartmalarında temel neden ülke dışı borçlanmak diye biliyorum. Oysa son zamanlarda bizim gibi bir çok kişi alternatif yatırım bulamadığından yada sepeti çeşitlendirmek için Eurobond alıyor. Talep oluncada risk az gibi görünüp cds düşüyor dite düşünüyorum. Bunu bir kaç farklı kişiden de duydum. Bu durum şu anki yönetimin biraz işine geliyor olabilir.Ortada başı boş döviz olacağına uzun vadeli bağlanmış ve daha zor hareket eder duruma geliyor.

Ben Eurobond almaya karar verdiğimde devlet iç borcunu bir şekilde ödemez,erteler vs ama dışarıdan aldığına bu şekilde davranmaz diye düşünmüştüm. Çünkü böyle bir durumda bir daha kolay kolay borç alamaz. Ancak şu an çıkan tüm Eurobondları biz alıyoruz gibi gelmeye başladı. Bu nasıl bir duruma yol açar kestiremiyorum.

Bir diğer dezavantajda tamam Eurobond'a ne yatıracağınız vadesine kadar ne kadar alacağınız net ve kesin. Ama vergi olayı muamma. Seneye vergiler nasıl değişecek bilemiyoruz. Misal 2033 vadeli Eurobond'larınız var diyelim. 2028de vergiler değiştirilip kupon ödemelerinden %50 vergi alınacak denebilir.

Her konuda olduğu gibi belirsizlikler ülkesinde yaşıyoruz.

Ben kendi adıma CDS'lerin daha yükselmesini bekliyorum. O zaman biraz daha alım yapabilirim.Maalesef çok büyük bir afet yaşadık. 100 milyar dolara yakın bir maliyetten söz ediliyor. Ama CDS ve dolar kuru neredeyse bundan hiç etkilenmedi.

Youtube,Twitter gibi ortamlarda Eurobond bahsi çok daha fazla geçmeye başladı. Özelliklede US900123DG28 öneriliyor yada referans göseriliyor. Yanlış bakmadıysam düne göre hemen hemen tüm Eurobondlar fıyatları düşerken, DG28 artmış.

DG28 -- 07.03.22 - 101,45 --> 08.03.22 - 101,57
    DD96 -- 07.03.22 - 87,61 --> 08.03.22 - 87,34

Ben bunu DG28'e talep olduğu şeklinde yorumluyorum.

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    siyasi dalgalanmalar sonrası muhalefet adına oluşan olumlu tabloda iktidarın değişebileceği, bunun da ekonomiye olumlu yansımaları olacağı beklentisiyle cds primimiz son günlerde düşme eğiliminde. ancak aksi olur da mevcut iktidar iktidarına devam ederse şu anda uygulanan "yumuşak" sermaye kontrollerinin sertleşmesi, temerrüt riskinin artması vs vs.. tablonun tekrar terse dönmesi de ihtimal dahilinde..

bu tabloda bu seviyelerden eurobond alımına nasıl bakıyorsunuz merak ederim. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    ...Oysa son zamanlarda bizim gibi bir çok kişi alternatif yatırım bulamadığından yada sepeti çeşitlendirmek için Eurobond alıyor.
    Bence. 90 TL.lik hisseye 1.55 TL. yillik nakit kar payi odersen, millet hesabi yapar EB alir.

Ben sahsen oyle yapiyorum.

Hesabi yapiyorum 6 ayda bir ne veriyor ? Hem koca bir yil beklemiyor, hem 6 ayda bir gelen faiz'i degerlendiriyor, hem de bu dolar nereye cikar korkusu yasamiyorum.

6.000 lot KCHOL var, koca yil gecti 9.400 TL. nakit kar payi oduyor.

6.000 KCHOL'un bugun piyasa degeri 530.000 TL. alacagim kar payi 9.400 TL. olacak is'mi.

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Amerika faizleri 5'lerde bizim cds'lerde 5 civarı. Normal şartlarda Eurobond getirisinin bunların toplamından daha fazla olması lazım diye düşünüyorum.Yani 11 civarı olursa cazip olabilir.

Devletlerin Eurobond çıkartmalarında temel neden ülke dışı borçlanmak diye biliyorum. Oysa son zamanlarda bizim gibi bir çok kişi alternatif yatırım bulamadığından yada sepeti çeşitlendirmek için Eurobond alıyor. Talep oluncada risk az gibi görünüp cds düşüyor dite düşünüyorum. Bunu bir kaç farklı kişiden de duydum. Bu durum şu anki yönetimin biraz işine geliyor olabilir.Ortada başı boş döviz olacağına uzun vadeli bağlanmış ve daha zor hareket eder duruma geliyor.

Ben Eurobond almaya karar verdiğimde devlet iç borcunu bir şekilde ödemez,erteler vs ama dışarıdan aldığına bu şekilde davranmaz diye düşünmüştüm. Çünkü böyle bir durumda bir daha kolay kolay borç alamaz. Ancak şu an çıkan tüm Eurobondları biz alıyoruz gibi gelmeye başladı. Bu nasıl bir duruma yol açar kestiremiyorum.

Bir diğer dezavantajda tamam Eurobond'a ne yatıracağınız vadesine kadar ne kadar alacağınız net ve kesin. Ama vergi olayı muamma. Seneye vergiler nasıl değişecek bilemiyoruz. Misal 2033 vadeli Eurobond'larınız var diyelim. 2028de vergiler değiştirilip kupon ödemelerinden %50 vergi alınacak denebilir.

Her konuda olduğu gibi belirsizlikler ülkesinde yaşıyoruz.

Ben kendi adıma CDS'lerin daha yükselmesini bekliyorum. O zaman biraz daha alım yapabilirim.Maalesef çok büyük bir afet yaşadık. 100 milyar dolara yakın bir maliyetten söz ediliyor. Ama CDS ve dolar kuru neredeyse bundan hiç etkilenmedi.

Youtube,Twitter gibi ortamlarda Eurobond bahsi çok daha fazla geçmeye başladı. Özelliklede US900123DG28 öneriliyor yada referans göseriliyor. Yanlış bakmadıysam düne göre hemen hemen tüm Eurobondlar fıyatları düşerken, DG28 artmış.

DG28 -- 07.03.22 - 101,45 --> 08.03.22 - 101,57
    DD96 -- 07.03.22 - 87,61 --> 08.03.22 - 87,34

Ben bunu DG28'e talep olduğu şeklinde yorumluyorum.
    Kanunlar geriye yönelik işlemez.Dediğiniz durum yeni çıkacak eurobondlar için geçerli olabilir.Elinizdeki eurobondlar için şimdiki kanunlar geçerlidir değiştirilemez.Bu hukukun temel ilkelerinden biridir.

Doğrudur ancak demek istediğim misal bu sene 150 bin yıllık beyansınırı seneye 160 bin yapıp daha çok vergi alabilirler.
    Dediğiniz gibi bundan sonradan çıkacak EB'lar etkilenir gibi bir durum varsa içim daha rahat olur

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Kanunlar geriye yönelik işlemez.Dediğiniz durum yeni çıkacak eurobondlar için geçerli olabilir.Elinizdeki eurobondlar için şimdiki kanunlar geçerlidir değiştirilemez.Bu hukukun temel ilkelerinden biridir.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Doğrudur ancak demek istediğim misal bu sene 150 bin yıllık beyansınırı seneye 160 bin yapıp daha çok vergi alabilirler.
    Dediğiniz gibi bundan sonradan çıkacak EB'lar etkilenir gibi bir durum varsa içim daha rahat olur
    Oda olamaz .Sanırım ikinci vergi dilimi sınırı esas alınıyor.Kafaya göre o rakam belirlenemez

Sayfa 85/182 İlkİlk ... 3575838485868795135 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •