Sayfa 86/177 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 681 - 688 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Bu yılda sınır 154 diye biliyorum ben.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    siyasi dalgalanmalar sonrası muhalefet adına oluşan olumlu tabloda iktidarın değişebileceği, bunun da ekonomiye olumlu yansımaları olacağı beklentisiyle cds primimiz son günlerde düşme eğiliminde. ancak aksi olur da mevcut iktidar iktidarına devam ederse şu anda uygulanan "yumuşak" sermaye kontrollerinin sertleşmesi, temerrüt riskinin artması vs vs.. tablonun tekrar terse dönmesi de ihtimal dahilinde..

bu tabloda bu seviyelerden eurobond alımına nasıl bakıyorsunuz merak ederim. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bugün eurobond almak için bir süredir birçok bankadan fiyat araştırıyordum. 19.01.2033 itfalı. En iyi fiyat Garanti ve HSBC de. Ama fiyatlar son birkaç gündür yükseldiğinden alımdan vazgeçtim ve Garanti den 26.07.2023 vadeli Dibsi 7.85 mevduat karşılığı ile aldım.

Vergiyi de göz önünde bulundurursak bu dibsin getirisi eurobond dan çok da aşağı değil. Vade dönüşü Ağustos 2024 vadeli dibse bakacağım. Bu seviyelerde bir getirisi olursa alırım.

2033 vadeli eurobondun 94-95 civarı temiz fiyatı olursa eurobondu alırım.

3. "Hazine ve Maliye Bakanlığı yılın ikinci dış borçlanmasını tamamladı.

Hazine'den yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı dış finansman programı çerçevesinde, dolar cinsinden 2029 vadeli tahvilin ihraç miktarı 2,25 milyar dolar olarak gerçekleşti.

14 Mart 2029 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 9,375, getiri oranı yüzde 9,50 oldu. Hazine ihraca 200’e yakın yatırımcının, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdiğini duyurdu.

Tahvilin yüzde 35’i Birleşik Krallık, yüzde 21’i ABD, yüzde 19’u Türkiye, yüzde 14’ü diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 10’u Orta Doğu ve yüzde 1’i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

İhraç tutarının 14 Mart 2023 tarihinde hesaplara gireceği bildirildi.

8 Mart 2023 tarihinde Deutsche Bank, HSBC ve J.P. Morgan’a yetki verilmişti.

Bu tahvil ihracıyla birlikte 2023 yılında uluslararası sermaye piyasalarından toplam 5 milyar dolar tutarında finansman sağlandı."

bloomberght den alıntıdır

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Oda olamaz .Sanırım ikinci vergi dilimi sınırı esas alınıyor.Kafaya göre o rakam belirlenemez
    ekim ayı 12 aylık üfe ortalası üzerinden belirleniyor ancak cumhurbaşkanının bu oranlarda %50 ye kadar indirme ya da yükseltme yetkisi var diye biliyorum. nitekim MTV de bu hakkını kullandı sonuncuda.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Bu yılda sınır 154 diye biliyorum ben.
    150.000 TL

5.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Bugün eurobond almak için bir süredir birçok bankadan fiyat araştırıyordum. 19.01.2033 itfalı. En iyi fiyat Garanti ve HSBC de. Ama fiyatlar son birkaç gündür yükseldiğinden alımdan vazgeçtim ve Garanti den 26.07.2023 vadeli Dibsi 7.85 mevduat karşılığı ile aldım.

Vergiyi de göz önünde bulundurursak bu dibsin getirisi eurobond dan çok da aşağı değil. Vade dönüşü Ağustos 2024 vadeli dibse bakacağım. Bu seviyelerde bir getirisi olursa alırım.

Diger 2023 vadeli dibs i neden almadiniz ? 20.07.203 vadeli dibs daha mi verimli ve mantikli ?

Diger bir sorum ise NBZ adinda bir fon var. TL olarak veya USD olarak alim-satim yapmak mumkun. Acaba bu fon aldiginiz dibs e gore daha avantajli olabilir mi ? Kazancimizdan %10 stopaj kesintisi var fonda.

Ince hesap yapmak gerekli ve benim matematigim yetmedi

NBZ fon ayrintilari burada ; https://www.neoportfoy.com.tr/public...on-bulteni.pdf

NBZ portfoy dagilim raporu ; https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgil...best-doviz-fon

Tesekkurler , saygilar.

6.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Diger 2023 vadeli dibs i neden almadiniz ? 20.07.203 vadeli dibs daha mi verimli ve mantikli ?

Diger bir sorum ise NBZ adinda bir fon var. TL olarak veya USD olarak alim-satim yapmak mumkun. Acaba bu fon aldiginiz dibs e gore daha avantajli olabilir mi ? Kazancimizdan %10 stopaj kesintisi var fonda.

Ince hesap yapmak gerekli ve benim matematigim yetmedi

NBZ fon ayrintilari burada ; https://www.neoportfoy.com.tr/public...on-bulteni.pdf

NBZ portfoy dagilim raporu ; https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgil...best-doviz-fon

Tesekkurler , saygilar.
    19.01.2033 vadeli eurobondu alma niyetim var. Vergisel açıdan sade olması için bu alımı kupon õdemesi olduktan hemen sonra yapmak istiyorum. Yani birikmiş kupon sıfıra yakınken. Tamam birikmiş kuponu matrahtan düşebiliyoruz. Ancak ilerde bir vergi incelemesinde bunu anlatma derdi var çünkü mevzuat çok net değil. Bu dibsin vadesi 26 Temmuz ve kupon ödemesinden hemen sonra.

Sabit getirili ürünleri tercih ettiğim için fonlardan uzak duruyorum. Bu konuda bilgili değilim. Gönderdiğiniz belgeleri kabaca inceledim. Fonun 3-12 aylık getirisi iyi ancak son 1 aylık getirisi düşmüş.

Bir de fonlarda yönetim kesintisi eskiye göre daha makul seviyelerde olsa da kazançtan değil de anapara dan olması beni rahatsız ediyor. Atıyorum US faizleri 1 lere geriledi fonun kazançları da bu seviyede oldu. 0.85 yani nerdeyse kazancın tümü yönetime gidecek

7.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Bugün eurobond almak için bir süredir birçok bankadan fiyat araştırıyordum. 19.01.2033 itfalı. En iyi fiyat Garanti ve HSBC de. Ama fiyatlar son birkaç gündür yükseldiğinden alımdan vazgeçtim ...

ben de fikren sizinle benzer durumdayım. ancak beklemektense parçalı alıma yatıyor aklım. yine de çok az daha bekleyip gidişata göre harekete geçeceğim sanırım.

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ben de fikren sizinle benzer durumdayım. ancak beklemektense parçalı alıma yatıyor aklım. yine de çok az daha bekleyip gidişata göre harekete geçeceğim sanırım.
    Eurobond yatırımını hangi vadede yapacağınız ve hangi faizle beklediğiniz önemli bence.

Õrneğin 3 yıllık bir eurobond alacağınızı düşünelim. Yıllık getirisi 10, çok kabaca 30 birim getiriniz olacak. 6 ay sıfıra yakın bir faizle beklersek, 30 getiriyi 2.5 senede almak için 30/2.5 = 12 eurobond faizi yakalamak gerekir.

Sayfa 86/177 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •