Sayfa 95/174 İlkİlk ... 45859394959697105145 ... SonSon
Arama sonucu : 1392 madde; 753 - 760 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Beyanname yi girdim sisteme, bond tarihlerini de listedeki gibi guncelleyip onaylayacagim, kredi karti hesap kesimi tarihinden sonra da baslarim artik 4taksit ile odemeye....

Cogu vergi odeyen esnaftan cok vergiyi gurur ile de elde ettigimiz gelir kazanclarimizin yuzde 20-22si civarinda devletimize geri postalariz artik...

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim kredi karti hesap kesim tarihi her ayin 29 u oldugundan onu yapamiyorum.

Maliyenin sisteminde bir ariza olur, sistem agirlasir ay sonuna dogru gibi kaygilarim nedeni ile beyanname onaylanma islerini ay sonuna birakmiyorum ancak ilk taksitin odemesini hep 31 Mart'da kredi kartim ile yaparim.

Syg,
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Vergi tamamen supriz oluyor. 2023 icin 150bin gibi bir beyan limiti var ama bu yilin ortalama USD/TL nin ne olacagi bilinmedigi icin kac usd luk kupon verecek eurobond miktari da bilinmemektedir..

Ornegin ben son iki yil vergi odedim ancak eger bu 2023 yili usd 22+ olmaz ise vergiden bu yil kurtaracagim ama 30lar 50ler konusuluyor eger ole olursa gene catir catir vergimizi vermemiz gerekecek....

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Eurobond konusunda su miktara kadar al, fazlasini alirsan vergi mergi ugrasirsin diyebilecegimiz bir limit var mi ?

Mesela ben 50.000 dolarlik EB alsam, vergi odermiyim ?

Cevap

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı
    1111111111

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bende cg37 kaybolmadı (ilk satırda girdiğim) sonraki satırlardaki AW05 ve BB58'in tarihleri kayboldu .

Ayrıca Hazine Müsteşarlığı Maliye bakanlığı ile birleştiği için Mükellefe İradı Sağlayanın Adı, Soyadı veya Unvanı (*) kısmına T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı yazıyorum.
    Vergi numarasına da 0000001 giriyorum. Bunda bu sene bir değişiklik oldu mu?

150bin olmasi gerekir

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Başka gelir yoksa (tüm gelirler toplanıyor zira) 50.000$ 'ın şu anki koşullarda yıllık getirisi
    %8-9 arası değişir vadeye ve kağıda göre. O da 2023 limiti olan 156.000 TL'nin altında kalırsa vergi çıkmaz.

2 koşulda vergi çıkar 2023 içinde elde ettiğin kabaca 4500$ gelirin TL karşılığı kur gelişmelerine göre 156.000TL'yi geçerse

(yani $ kuru kupon faizinin hesabına yattığı tarihlerde (yılda 2 kere kağıda göre değişir bu tarih) 34TL'yi geçerse.

Ya da başka gelirin varsa (kira v.b gibi) toplam miktar 156.000TL'yi geçerse

(Örneğin 50.000TL kira geliri elde ettin kalan muafiyet limitin 106.000TL oldu $ kuru 22TL'yi geçerse riskli bölgeye girdin demektir)

Bence sadece alincak paraya bakacaklarini
    hatta oncelikle hic beyan vermeyenleri takip edip ordan paralari kapmaya calismalarini tahmin ediyorum daha sonra da biz beyan edenlerin hata yapip yapmadiklarina ordan da cok buyuk fark olanlari tespit etmek ile ugrasmalari onlar adina daha kolay ve verimli olabilecektir.

Aslinda bu tespit isi oldukca kolay olurdu, yaparsin nefis bir database verenler vermeyenler hatta ne verebileceklerini de yazarsin yanina, odenenleri de yanina yazarsin sak sak diye fark cikar sonra okkali cezalari da cakarsin once sms sonra matbu evrak ile bu kadar basit

Beni vergi dairesine alsalar neler yapardim be ahh ahh

neyse emeklilik geldi artik, bakarim keyfime bosverin
    Biz vergimizi verelim yeterli...

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ben de öyle düşünüyorum. bunları kontrol edeceklerin bu konularda buradakiler kadar dahi bilgili, liyakatli olduğunu da sanmıyorum.

6. Yapılacak o kadar basit işler var ki .

Elektrik tüketen işyerinin vergi kaydı var mı . Bağkur kaydı var mı , işyeri ruhsatı var mı tek tuşla bakılabilir ama bakıyorlar bakmıyorlar bilmiyorum ama onlarca yıl sonra kaçak diye mühürlenen yerler var .

Örneğin bizim mahallede 25 yıldır su satan bayinin ruhsatı olmadığı için mühürlendiğine şahidim geçen ay

7.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Yapılacak o kadar basit işler var ki .

Elektrik tüketen işyerinin vergi kaydı var mı . Bağkur kaydı var mı , işyeri ruhsatı var mı tek tuşla bakılabilir ama bakıyorlar bakmıyorlar bilmiyorum ama onlarca yıl sonra kaçak diye mühürlenen yerler var .

Örneğin bizim mahallede 25 yıldır su satan bayinin ruhsatı olmadığı için mühürlendiğine şahidim geçen ay
    alem adamsın sn pscyo.. sevgiler..

8. Herkese merhaba
    6.01.2022 tarihinde 994usd eurobond almışım
    21.01.2022 tarihinde 1000usd olarak eurobondu bozmusum

994usd 13.60usdtl kurumdan almışım

Okuduğum yazılarda vergisini ödeyecek sin anlıyorum ama tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir .

Sayfa 95/174 İlkİlk ... 45859394959697105145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •