Sayfa 96/177 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 761 - 768 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Yaw bizim ulkede isletme aciliyo sonra ruhsat alinir diye bakiliyor cok enteresan oysa isletme acmak icin tum eksiklerini tamamla sonra acmaya izin ver degil mi enteresan bir ulkeyiz...

Amerika da lokanta acmak ile ilgili youtube de videolar izlemistim orda otturuyolar her turlu proje plan eksiklik olmadan aciliyor her bisi, bizde git kirala ac musteri topla abi daha yazarkasa alamadim dan tut mutfak ta eleman yok bile cikabilir tobe tobe...

yahu elin pakistani hindistani belki diyorum daha disiplinlidir, sokakta sattigi sutlu cay ile elini yikayanlarin bile vergisi veriliyordur kimbilir heuheueh

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Yapılacak o kadar basit işler var ki .

Elektrik tüketen işyerinin vergi kaydı var mı . Bağkur kaydı var mı , işyeri ruhsatı var mı tek tuşla bakılabilir ama bakıyorlar bakmıyorlar bilmiyorum ama onlarca yıl sonra kaçak diye mühürlenen yerler var .

Örneğin bizim mahallede 25 yıldır su satan bayinin ruhsatı olmadığı için mühürlendiğine şahidim geçen ay
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Oncelikle 15 gunluk islemin bu kadar sikinti olacagini bilseniz ne alir ne satardiniz diyor ve cevabi yaziyorum size

Evet catir catir vergi odeyeceksiniz cunku siz eurobond satis islemi yapmissiniz
    alis yaptiginiz gunun bir gun oncesi MB doviz alis kuru ile (13,3687 x 994 = 13288.4878)
    satis yaptiginiz gunun bir gun oncesi MB doviz alis kuru (13, 4431 x 1000 = 13443,1) arasindaki fark eger POZITIF ise yani kar ettiniz (154,6122) ise VERGI mevcut
    ancak tek bir husus var (duzeltme islemi o biraz daha karisik arkadaslar yazar zaten)

yapilacak islem ile ilgili sihirli kelimeler su sekilde..
    Y-ÜFE endekslemesi yapılırken aldığınız aydan önceki ve sattığınız aydan önceki Y-ÜFE katsayıları kullanılır

NOT bunu yapmasaniz dahi 155 tl icin yuzde 15 vergi odenir + 294 tl de damga pulu

Alıntı Originally Posted by paracantası Yazıyı Oku
    Herkese merhaba
    6.01.2022 tarihinde 994usd eurobond almışım
    21.01.2022 tarihinde 1000usd olarak eurobondu bozmusum

994usd 13.60usdtl kurumdan almışım

Okuduğum yazılarda vergisini ödeyecek sin anlıyorum ama tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir .

3. Hazine'nin TRT031029T10 tanımlı tahvil ihalesinde kamunun ROT teklifi 0 TL

4. Teşekkürler Servet bey

Aslında unutmuşum bir an dalgınlığıma geldi

1sene bunu düşündüm kendimi kandırdım durdum 6dolar için vergimi alınır almazlar vs .

Bugün sizlere sormak istedim ve gerçeklerden kaçamadım

Ve ödeme sürecini öğrenme deneyimi kazanmış olucam
     Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Oncelikle 15 gunluk islemin bu kadar sikinti olacagini bilseniz ne alir ne satardiniz diyor ve cevabi yaziyorum size

Evet catir catir vergi odeyeceksiniz cunku siz eurobond satis islemi yapmissiniz
    alis yaptiginiz gunun bir gun oncesi MB doviz alis kuru ile (13,3687 x 994 = 13288.4878)
    satis yaptiginiz gunun bir gun oncesi MB doviz alis kuru (13, 4431 x 1000 = 13443,1) arasindaki fark eger POZITIF ise yani kar ettiniz (154,6122) ise VERGI mevcut
    ancak tek bir husus var (duzeltme islemi o biraz daha karisik arkadaslar yazar zaten)

yapilacak islem ile ilgili sihirli kelimeler su sekilde..
    Y-ÜFE endekslemesi yapılırken aldığınız aydan önceki ve sattığınız aydan önceki Y-ÜFE katsayıları kullanılır

NOT bunu yapmasaniz dahi 155 tl icin yuzde 15 vergi odenir + 294 tl de damga pulu

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Forumdaşlar geçen seneki beyanda
    Gayrisafi irat kısmına her kupon faizi döneminden 6 ay önceki alımlarımda ödediğim kirli fiyat-temiz fiyat farkını düşerek hazırlamıştım. Yani indirilecek giderler kısmını boş bırakmıştım.

Şimdi aklıma geldi, acaba gayrisafi irat kısmına (kirli fiyatta satıcıya ödediğim) tüm kupon faizi gelirini yazıp bir önceki beyan yılına ait olan son kupon faizi ile bu beyan dönemine denk gelen kupon faizi arasında yaptığım alımların kirli-temiz fiyat farkını (bana kağıdı satana ödediğim işlemiş faiz farklarını) indirilecek giderlere yazıp safi irat mı hesaplamam gerekli?

Siz ne şekilde giriyorsunuz?

Kısaca kirli-temiz fiyat farkını indirilecek giderlerden mi giriyorsunuz yoksa direk gayrisafi irata girip indirilecek giderleri 0 mı giriyorsunuz?

Bildiğim kadarıyla indirilecek giderler kısmına sadece saklama giderleri , komisyon ve benzeri giderler yazılabiliyor. Sadece teyit için sormak istedim.

Benim sorum da tam buna benzerdi

Primli eurobond da prim miktarını nasıl dustugumuxu göstereceğiz

Forumda bilen yok maalesef

Ben kendim indirip gayrisafi irada yazacagim

6.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Benim sorum da tam buna benzerdi

Primli eurobond da prim miktarını nasıl dustugumuxu göstereceğiz

Forumda bilen yok maalesef

Ben kendim indirip gayrisafi irada yazacagim
    mehmet bingöl'e sordum. bakalım cevap verecek mi. verirse paylaşacağım.

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    mehmet bingöl'e sordum. bakalım cevap verecek mi. verirse paylaşacağım.
    Elinize sağlık merakla bekliyorum

Merhaba, sizden vergi alinacagini sanmiyor olsam da tedbirli de olunabilir saygilarimla

Alıntı Originally Posted by paracantası Yazıyı Oku
    Teşekkürler Servet bey

Aslında unutmuşum bir an dalgınlığıma geldi

1sene bunu düşündüm kendimi kandırdım durdum 6dolar için vergimi alınır almazlar vs .

Bugün sizlere sormak istedim ve gerçeklerden kaçamadım

Ve ödeme sürecini öğrenme deneyimi kazanmış olucam

Sayfa 96/177 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •