Sayfa 132/182 İlkİlk ... 3282122130131132133134142 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 1,049 - 1,056 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Merhabalar, 20bin nominal eurobond virman'ı yaparsam vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor mu alıcı veya satıcı tarafından ?

2.  Alıntı Originally Posted by yigit35 Yazıyı Oku
    Merhabalar, 20bin nominal eurobond virman'ı yaparsam vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor mu alıcı veya satıcı tarafından ?
    Mehmet Bingöl, Gerçek kişiler yönünden eurobond gelirlerinde vergi durumu (2023)
    https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023

10- Eurobondların aile üyelerine, ortak hesaba veya 3. kişilere virman talimatı verilmesi halinde; bu işlemin hukuki olarak ve ne amaçla yapıldığı önem kazanır. Zira virman prensip olarak satış hükmündedir. Satış kazancı da yıllık beyan esasında vergiye tabidir. Öte yandan virman bedelsiz yapılır ise bu bağış/hibe kapsamında Veraset ve İntikal vergisine tabidir. Yeni alıcı prensip olarak beyan yapmak ve intikal vergisini ödemek zorundadır.

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    Mehmet Bingöl, Gerçek kişiler yönünden eurobond gelirlerinde vergi durumu (2023)
    https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023

10- Eurobondların aile üyelerine, ortak hesaba veya 3. kişilere virman talimatı verilmesi halinde; bu işlemin hukuki olarak ve ne amaçla yapıldığı önem kazanır. Zira virman prensip olarak satış hükmündedir. Satış kazancı da yıllık beyan esasında vergiye tabidir. Öte yandan virman bedelsiz yapılır ise bu bağış/hibe kapsamında Veraset ve İntikal vergisine tabidir. Yeni alıcı prensip olarak beyan yapmak ve intikal vergisini ödemek zorundadır.
    "prensip olarak" demesi ilgi çekici

4. Bilgi için teşekkürler

5. 2022 Kasım ayında 2026 vade 164 bin nominal fiyatlı eurobondu 159 bin e aldım...2022 de herhangi bir kupon ödeme almadım.. 2023 yılı içinde ocak8 de ve temmuz 8 de olmak üzere iki kez 5300 dolar kupon aldık...ama hesap eşim ve oglanın üzerine oglan 18 yaş üstü..herhangi bir beyanname vermelimiyiz? ayrıca neyi baz alacagız...8 ocak ta kur 18 liryadı..5300*18 temmuz da 26 oldu 5300*26 mı yoksa sene sonunda dolar 35 olursa 2023 gelirim 10600 dolar *35 mi baz alınacak...yoksa doların 2023 ortaması alınıp onunlamı çarpıalcak byanname verilirken...

Kuponların hesabınıza geçtiği tarihten 1 iş günü öncesi açıklanan TCMB gösterge niteliğindeki döviz alış kurundan TL karşılığını bulmalısınız. Toplam tutarı ortak hesap olduğundan ikiye bölüp kişi bazı geliri hesaplayabilirsiniz. 2023 yılı için kişi başı 150 bin tl aşmıyorsa beyanname vermenize gerek yok. Tabii sadece Eurobond geliriniz varsa bu durum geçerli. Kira vs varsa toplam 150bini aşıyorsa beyanname vermeniz gerekecek.

Ayrıca bankadan vergi bildirimi için dökümanda isteyebilirsiniz. Bir arkadaşım için hesap yaptık, o da bir bankaya sorayım dedi.
    Bankadan TL olarak hesaplanmış bir çıktı vermişler. Temiz fiyat kirli fiyat farkı ve nominalden yüksek aldıkları için ödedikleri fazla tutarlarda kupon gelirinden düşülmüştü.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by manevracı Yazıyı Oku
    Boyle bir ceza gelen birisi var mi? Devletin bunu tespit edebilecegini sanmiyorum.
    Burada yazdıklarımız tamamen kanuna göre kendimizin hesapladığı rakamlar, hepsi doğru rakamlar o ayrı konu ama devletin ceza kesmesi konusuna gelince orası kanunda yazdıgı gibi işlemiyor. Ben bu güne kadar ne cevremde ne forumda eurobond satısını beyan etmedi diye ceza gelen duymadım hatta eurobondun gelirini hiç beyan etmeyene de ceza geldiğini duymadım o yüzden devlet tuttuğunu öper düşüncesiyle herkes kendine göre doğru olanı yapıyor. saygılar

8.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Yanlışınız var. Bahsettiginiz 200 usdlik kazanç kupon yani faiz getirisi olarak değerlendirilir. Senelik sınırı geçip gecmediginize göre beyan etmeniz gerekmeyebilir.

Kaynak : (madde 7)
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1634470
    Arkadaslar, diger maddeleri bilmem ama iskonto konusunu net ornekle anlatayım.

900 usda Bond aldınız.
    Vadesi geldi, 1000 usd + 30 usd son kupon ödemenizi aldınız.
    Vergi yönünden 130 usd kupon almış sayiliyorsunuz.
    Vade tarihinde, iskonto rakamı, direkt vergilendirilecek alım satım geliri degil faiz (kupon) sayılıyor.
    Senelik faiz sınırı olan rakamı geçip gecmediginize bakılıyor..

Sayfa 132/182 İlkİlk ... 3282122130131132133134142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •