Sayfa 105/177 İlkİlk ... 55595103104105106107115155 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 833 - 840 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. formdaşlar iş yeri kira gelirim brüt 46 500 tl net 37200 tl elime gecen şimdi bu 70 bin tl nin altında kaldığı için beyan etmeme gerek yok ama 60 bin tl de eurobondlardan faiz gelirim var , beyana giriyormuyum sizce iş yerinden elde ettiğim gelir net 32700 tl 70 bin altında kaliyor ama eurobondlardan aldıgım faiz 2022 yili için toplam 60 bin tl ile 46 500 brütü toplayip ona göre beyanmı vermeliyim ne dersiniz.

Siz iki tane beyanname vermelisiniz

bir kira geliri--- kira geliri galiba 2022 de 9bin lira disinda beyana tabi bunun da yuzde15i ni vergi olarak odemelisiniz...
    iki de eurobond.... (gayri menkul iradi)==== eurobond beyan limit altinda bunu yazmayin

Alıntı Originally Posted by bankerbilotradebono Yazıyı Oku
    formdaşlar iş yeri kira gelirim brüt 46 500 tl net 37200 tl elime gecen şimdi bu 70 bin tl nin altında kaldığı için beyan etmeme gerek yok ama 60 bin tl de eurobondlardan faiz gelirim var , beyana giriyormuyum sizce iş yerinden elde ettiğim gelir net 32700 tl 70 bin altında kaliyor ama eurobondlardan aldıgım faiz 2022 yili için toplam 60 bin tl ile 46 500 brütü toplayip ona göre beyanmı vermeliyim ne dersiniz.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3.  Alıntı Originally Posted by bankerbilotradebono Yazıyı Oku
    formdaşlar iş yeri kira gelirim brüt 46 500 tl net 37200 tl elime gecen şimdi bu 70 bin tl nin altında kaldığı için beyan etmeme gerek yok ama 60 bin tl de eurobondlardan faiz gelirim var , beyana giriyormuyum sizce iş yerinden elde ettiğim gelir net 32700 tl 70 bin altında kaliyor ama eurobondlardan aldıgım faiz 2022 yili için toplam 60 bin tl ile 46 500 brütü toplayip ona göre beyanmı vermeliyim ne dersiniz.
    Brüt kira geliri + eurobond geliri 70.000TL yi geçerse her ikisi de tek beyannamede bildirilmek zorunda.

Ayrıca vergi toplam meblağ üzerinden kesileceği için her bir gelir için daha yüksek oranda vergi verilecek.

Ayrıca çok önemli bir detay daha var: Tüm bunların yanında beyannameye tabi olmayan tüm gelirlerinizi de ayrıca hesaplamalısınız: Örneğin elde ettiğiniz TL mevduat faizleri, maaşlı çalışıyorsanız aldığnız net maaş, emekliyseniz emekli maaşınız.

Ve Şok işte bu beyana tabi olmayan gelirleriniz + yukarıdaki beyana tabi gelirlerinizin toplamı 250.000TL'yi geçiyorsa kira gelirinizdeki istisnayı da silmelisiniz beyannameden istisnasız olarak tüm kira gelirinizi beyan etmeniz gerekiyor.

Asgari ücretlilier dahi zaten yıllık 100.000TL net gelire sahipler. O nedenle bir asgari ücretli dahi çok kolaylıkla kira gelirindeki istisna tutarından yararlanamaz hale gelecektir.
    Bu arada bu neden önemli istisna tutarı 2023 için epey arttı. 9250 değil 22-23 bin TL civarı .
    Ama bu istisnadan yararlanamayacakların sayısı hızla artacak. Dikkat edin.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Yok dostum maas icin vergi beyan olmamali.......
    TL mevduat faizleri icin zaten gerekli durumda stopaj kesiliyor..

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Brüt kira geliri + eurobond geliri 70.000TL yi geçerse her ikisi de tek beyannamede bildirilmek zorunda.

Ayrıca vergi toplam meblağ üzerinden kesileceği için her bir gelir için daha yüksek oranda vergi verilecek.

Ayrıca çok önemli bir detay daha var: Tüm bunların yanında beyannameye tabi olmayan tüm gelirlerinizi de ayrıca hesaplamalısınız: Örneğin elde ettiğiniz TL mevduat faizleri, maaşlı çalışıyorsanız aldığnız net maaş, emekliyseniz emekli maaşınız.

Ve Şok işte bu beyana tabi olmayan gelirleriniz + yukarıdaki beyana tabi gelirlerinizin toplamı 250.000TL'yi geçiyorsa kira gelirinizdeki istisnayı da silmelisiniz beyannameden istisnasız olarak tüm kira gelirinizi beyan etmeniz gerekiyor.

Asgari ücretlilier dahi zaten yıllık 100.000TL net gelire sahipler. O nedenle bir asgari ücretli dahi çok kolaylıkla kira gelirindeki istisna tutarından yararlanamaz hale gelecektir.
    Bu arada bu neden önemli istisna tutarı 2023 için epey arttı. 9250 değil 22-23 bin TL civarı .
    Ama bu istisnadan yararlanamayacakların sayısı hızla artacak. Dikkat edin.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

5.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Yok dostum maas icin vergi beyan olmamali.......
    TL mevduat faizleri icin zaten gerekli durumda stopaj kesiliyor..
    beyan etmelisiniz demiyor servet hocam. beyana tabi olmasa bile onları da hesaba katınca limiti aşıyorsanız kira istisnasından faydalanamazsınız diyor sn rxpu. açıkçası bana da teyite muhtaç bilgi gibi geldi. ama bilemedim. doğru olabilir.

edit: rxpu'nun verdiği bilginin doğru olduğunu belirten bir mesaj geldi özelden.
    Son düzenleme : shorts; 31-03-2023 saat: 00:33.

6. 3 yıl once 5 yil vadeli olarak bond aldım. Elde ettigim faiz miktarı beyan sınırının altında kaldigi icin simdiye kadar vergi ödememiştim.
    Bu sene beyan sınırı ustune ciktim.
    Bondlari pirimli olarak almistim.
    Pirim miktarinin tamamini gelirden dusunce beyan sinirinin altina kaldım ve beyanname doldururken vergi cikmadı.
    Acaba pirim miktarini yillara mi bolup hesap yapacagiz.
    Gib'den ozelge talep ettim bir aydir cevap gelmedi.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    3 yıl once 5 yil vadeli olarak bond aldım. Elde ettigim faiz miktarı beyan sınırının altında kaldigi icin simdiye kadar vergi ödememiştim.
    Bu sene beyan sınırı ustune ciktim.
    Bondlari pirimli olarak almistim.
    Pirim miktarinin tamamini gelirden dusunce beyan sinirinin altina kaldım ve beyanname doldururken vergi cikmadı.
    Acaba pirim miktarini yillara mi bolup hesap yapacagiz.
    Gib'den ozelge talep ettim bir aydir cevap gelmedi.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eurobondu aldiginiz tarihten itfa olana kadar kac adet kupon odemesi varsa, odediginiz primi(temiz fiyat - 100) kupon sayisina bolup, her bir kupon odemesinden bu tutari dusebilirisniz. Boylece faiz geliriniz dusmus olur.

Faiz geliriniz = Kupon Odemesi - Kupon Basina Fazla Odeme

Kupon Basina Fazla Odeme = (Temiz FIyat - 100) / (Aldiginiz tarihten iftaya kadar ki kupan odeme sayisi)

Prim miktarinin tamamini gelirden dustum yazmissiniz. Ben bu tutarin kupon sayisina bolunup, her bir kupan odemesinden dusulur diye biliyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    bende işyatırım saklama komisyonu+bsmv kesiyor. hsbc yi kontrol etmedim hiç ama o da kesiyordur.
    hsbc benden hicbir kesinti yapmiyor. kupon neyse usd olarak yatiyor hesabima. daha bu martta 2 kuponum vardi.

Sayfa 105/177 İlkİlk ... 55595103104105106107115155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •