Sayfa 107/177 İlkİlk ... 75797105106107108109117157 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 849 - 856 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Hazir beyan sistemi beyanimi kabul etmiyor hata veriyor.
    189 a telefon ediyorum 91. siradasınız diyor....

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2. Eurobond'da marjinal vergilendirme yerine, stopaj getirilebilir mi?

Eurobond stopaj işlemi(%0) kaynağında(hazine ya da özel sektör) yapılıyor. Stopaj sonucu yabancı yatırımcının maliyeti arttığı için borçlanma maliyeti artar. Stopaj, borçlanma maliyetindeki artışı karşılayacak diye düşünülebilir, ancak faizin benzer CDS'li ülkelerden daha yüksek olması istenmez bence.

Kanunla, stopaj işlemi banka/aracı kurumlara devredilebilir. Bu durumda yabancı ülkelerdeki aracı kurum/banka stopaj işlemi yapmayacağı için malını orada tutan mükellefler stopaj işleminden kurtulmuş olacaktır. Onlar beyanname versin denilebilir. Ancak hem başa dönmüş oluruz, hem de vergiden kaçınma için ekstra motivasyon olur.
    Saygılar.

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Eurobond'da marjinal vergilendirme yerine, stopaj getirilebilir mi?

Eurobond stopaj işlemi(%0) kaynağında(hazine ya da özel sektör) yapılıyor. Stopaj sonucu yabancı yatırımcının maliyeti arttığı için borçlanma maliyeti artar. Stopaj, borçlanma maliyetindeki artışı karşılayacak diye düşünülebilir, ancak faizin benzer CDS'li ülkelerden daha yüksek olması istenmez bence.

Kanunla, stopaj işlemi banka/aracı kurumlara devredilebilir. Bu durumda yabancı ülkelerdeki aracı kurum/banka stopaj işlemi yapmayacağı için malını orada tutan mükellefler stopaj işleminden kurtulmuş olacaktır. Onlar beyanname versin denilebilir. Ancak hem başa dönmüş oluruz, hem de vergiden kaçınma için ekstra motivasyon olur.
    Karmaşık ve kademeli vergilendirme metodu nedeniyle eurobond beyan usulü olmak durumunda.
    Ama illa ki stopaj ödeyeceğim derseniz. Daha önce de söyledim devlet sizi kırmaz,hem stopaj ödersiniz sonrasında da beyanname verirsiniz. Ödediğiniz stopajı beyannamede mahsup edersiniz.
    Çok sayıda örneği var. Eurobond burada istisna.

Sadece stopaj ile kurtulduğumuz tek ürün var mevduat. (TL ve döviz)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Hazir beyan sistemi beyanimi kabul etmiyor hata veriyor.
    189 a telefon ediyorum 91. siradasınız diyor....

Şimdilik sınırı geçmiyorum ama bu vergi işi başımıza bela olacak belli. Olaki vergi sınırını aşarsak martın sonunda değilde başında beyan işine başlamak lazım demekki.

5. Nalet olsun bonduna da vergisine de...
    En iyisi altın alıp bahceye ağac dibine gömmek...!!!

Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

6. Bence en dogru olan vergi sinirini aşmamak.

50.000 dolarlik eurobond yeter diye dusunuyorum.

%10 getiri saglasak, yilda iki taksitte 5.000 dolar, bu yil 97.000 TL. getiri.

Seneye dolar 30 TL. olursa, 150.000 TL. getiri, maasin yaninda.

Daha ne olsun, ne ugrasacagim vergi ile maliyeyle.

7. Eurobond vergi beyan sınırının aşıldığı veya sınırda olunan durumlarda, Eurobonda ekleme yapmak yerine "Yabancı Para DIBS" alternatif olabilir mi?
    TRT kodu ile başlayanlar iç borçlanma senedi ve yanlış bilmiyorsam %10 stopaj ile beyan verilmeden vergi işi hallediliyor. Getiri oranları Eurobonda göre daha düşük ama vergi avantajı dolayısıyla DIBS almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bence en dogru olan vergi sinirini aşmamak.

50.000 dolarlik eurobond yeter diye dusunuyorum.

%10 getiri saglasak, yilda iki taksitte 5.000 dolar, bu yil 97.000 TL. getiri.

Seneye dolar 30 TL. olursa, 150.000 TL. getiri, maasin yaninda.

Daha ne olsun, ne ugrasacagim vergi ile maliyeyle.
    hanıma da bir o kadar eurobond alınıp bu vergisiz kısım 2 katına çıkarılabilir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 107/177 İlkİlk ... 75797105106107108109117157 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •