Sayfa 139/177 İlkİlk ... 3989129137138139140141149 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 1,105 - 1,112 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Eurobond başka bankaya kendimden kendime virmanlanabiliyor mu?

2.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Eurobond başka bankaya kendimden kendime virmanlanabiliyor mu?
    evet. ama masrafı kuruma göre değişebiliyor. mesela iş yatırımda 31,50 dolar. yapı kredi'de 50. ama akbank sitesinde 5 dolar diyor. ne kadar güncel bilmiyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bana bu yazılanlar virman edilen kişi için geçerli gibi geldi, eğer size gönderdiğim maddeki gibi kabul ediliyorsa zaten virman edilen bir kişi için bir vergi doğmaz, virman eden kişi için doğar, çünkü satış yapılmış olarak kabul ederim diyor.
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bence ; virmanlayan , cari fiyattan satmış gibi kabul ediliyor, vergi doğar ise de vergilendiriliyor.

Vergi çıkmıyor ise, ben ; virmanlarım ....

Alıcı da , günlük fiyattan bedelini banka aracılığı ile gönderir ise ivazsız intikal konu dışı olur.
    mehmet bingöl soruma cevap verdi. paylaşıyorum.

soru: "eurobond satış kazançları başlığı 10. maddede, "bedelsiz intikaller" için hem eurobondu virmanlayan, varsa geliri beyan eder hem de alıcı ivazsız intikali beyan eder mi demek istediniz yoksa sadece alıcı beyan eder mi demek istediniz emin olamadım. aydınlatırsanız çok sevinirim."

cevap: "virman bedelsiz yapılır ise bu işlem bağış/hibe kapsamında Veraset ve İntikal vergisine tabidir. Yeni alıcı prensip olarak1 ay içinde intikal vergisi beyanı yapmak ve intikal vergisini ödemek zorundadır. Bu beyan virmanlanan değerin piyasa fiyatı üzerinden yapılır. Bu işlem satış olmadığı için virmanlayan bu sebeple satış kazancı söz konusu değilidir ve gelir vergisi beyanı söz konusu olmaz. virmanlanan alıcı beyan eder. eşler arasında intikal vergisi oranı maximum %15'tir. virman konusu kıymetin o günkü piyasa fiyatı esas alınır. "

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1724780

4. Şöyle yapabilirmisiniz...

Saklamacı banka-kurum ile görüşün ..

Kurum sizden kendi portföyüne alım yapsın ..

Kurum aynı menkulu eşinize satsın..

Alış satış farkı maliyetiniz olur..
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5. banka-kuruma sattığımda satıştan gelir söz konusu olur ve beyan etmem gerekir. buna kupon gelirleri de eklenir. ikisi birlikte beyan etmek durumunda olurum. çok az miktar bedelsiz virmanladığımda ise 150 bin tl sınırı altında kalır beyan etmek zorunda kalmam. sadece %5 intikal vergisi öderiz. anne baba eş ve çocuğa bedelsiz intikallerde normalde %10 (dilimine göre değişiyor) olan vergi oranı yarısı oranında %5 olarak ödeniyor.

6. Eurobond fiyatları konusunda bilgiye dayalı öngörüsü olan var mı ? Fiyatlar seçimlerden sonra yükseldi CDS’lerin düşmesi ile… Daha da yükselmesi olasılığı nedir ? Faizler arttıkça, Eurobond fiyatları da artacak gözüküyor….

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    mehmet bingöl'ün bu konu hk 06.03.23 tarihli bir yazısı eurobond satış kazançları başlığı altında şöyle der:

10- Eurobondların aile üyelerine, ortak hesaba veya 3. kişilere virman talimatı verilmesi halinde; bu işlemin hukuki olarak ve ne amaçla yapıldığı önem kazanır. Zira virman prensip olarak satış hükmündedir. Satış kazancı da yıllık beyan esasında vergiye tabidir. Öte yandan virman bedelsiz yapılır ise bu bağış/hibe kapsamında Veraset ve İntikal vergisine tabidir. Yeni alıcı prensip olarak beyan yapmak ve intikal vergisini ödemek zorundadır.

ancak burada "öte yandan" derken hem virmanlayan beyan eder hem alıcı mı demek ister yoksa sadece alıcı beyan eder mi demek ister emin olamadım. sordum bakalım cevaplayacak mı..

https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023
    Virman bedelsiz ise virman satış olarak görüldüğü için satıcı satış olarak beyan edip gelir vergisi ödeyecek üzerine alıcı da bedelsiz aldığı için veraset ve intikal vergisi ödeyecek. Ben bu şekilde yorumluyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

bu yıl alış dolar fiyatıma göre zararda olan eurobondlarımdan satıp başka eurobond almıştım. bu durumu beyan etmem gerekecek mi?
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 139/177 İlkİlk ... 3989129137138139140141149 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •