Sayfa 80/177 İlkİlk ... 3070787980818290130 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 633 - 640 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Yukaridaki bağlantida Mehmet Bingöl'un eurobondların vergilendirilmesi ile ilgili göruslerini okuyabilirsiniz.
    Aradigim sorunun cevabini 5. maddede buldum galiba.
    Pirimli olarak alinan bondlara ödenen pirim miktari sonraki yillarda elde edilen kupon faizlerinden düşülebilir diyor.
    Zamanlama olarak bir sey yok. 1 yıl sonra düşülebilecegi gibi 2 yıl sonra da düşülebilir...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Yukaridaki bağlantida Mehmet Bingöl'un eurobondların vergilendirilmesi ile ilgili göruslerini okuyabilirsiniz.
    Aradigim sorunun cevabini 5. maddede buldum galiba.
    Pirimli olarak alinan bondlara ödenen pirim miktari sonraki yillarda elde edilen kupon faizlerinden düşülebilir diyor.
    Zamanlama olarak bir sey yok. 1 yıl sonra düşülebilecegi gibi 2 yıl sonra da düşülebilir...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    100,000 nominal değerdeki bir eurobondu 104,000 e aldınız.

Kirli fiyat = 104,000
    Nominal = 100,000

Kirli Fiyat - Nominal Fiyat = 104,000 - 100,000 = 4,000

Bu 4,000 doların bir kısmı birikmiş kupon bedelidir.

Diyelim bu da 2,500 dolar olsun. Kalan miktarda 1,500 dolar olur.

Bu 2,500 doları bu eurobondunuzdan ilk kupon faizi elde etiğiniz yıl tümünü düşersiniz.

Kalan 1,500 dolar ise alacağınız kupon sayısına bölünür . Diyelim her sene 2 kupon olmak üzere 5 kupon alacaksınız.

1500 / 5 = 300$ doları her kupon fazi elde ettiğnizde düşerseniz. İtfası 5 düşümden sonra olacaktır.

Devredemezden kastım birikmiş kupon faizini ,ilk kupon faizini elde etiğiniz yıl düşmeyip kullanmadıysanız, müteakip senelerde düşemezsiniz. Hakkınız yanar.

Kalan miktarı kupon sayısına böldünüz. Örnekde kupon başına 300$ dı. Yılda 600$ eder.

O sene düşmediyseniz müteakip senelerde kullanamazsınız. Hakkınız yanar. Yani bir sonraki sene kullanmadığınız geçmiş senenin 600$ 'ını bir de bu seneye ait 600$ ile birleştirip, toplamda 1200$ düşemezsiniz. Hakkınız her sene kupon başına 300$ dan max 600$ dır.

Devredemezden kastım bu.

Nasıl geçmiş senelere ait bir geliri tümden 2022 de aldıysanız (örnek olarak 2020,2021, 2022 kira geliri diyelim) hepsini 2022 de gelir beyan ederken, gelecek yıllara ait bir geliri 2022 senesinde aldıysanız (örnek olarak 2022, 2023, 2024 kira geliri diyelim)) 2022 yılında sadece 2022 yılına ait geliri beyan edip diğer gelecek yıllara ait gelirleri ait olduğu yıllarda beyan etmek zorundaysanız,

aynı kural giderler için de geçerlidir.

Yani yazabileceğim giderleri canımın istediği yıl kullanırım, istemediği yıl kullanmam, işime geldiği yıl kullanırım, işime gelmediği yıl kullanmam, kullanmadıklarımı da biriktirir böyle vergisi bol çıkacak yılda kullanırım gibi bir durum söz konusu değildir.

Geçmiş yazılarımda bu konuları defalarca kez ayrıntılı anlattığım için artık aynı sorular sorulduğunda kısa cevap vermek zorunda kalıyorum. Bu da sanırım yanlış anlaşılmaya neden oluyor.
    Son düzenleme : tantrum; 06-03-2023 saat: 21:24.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

demisler..

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasının ardından,uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye bakışını değiştiren,döviz cinsinden borçlanma araçlarının (Eurobond) fiyatı yükselişe ve faizleri düşüşe geçti,ülke risk primi (CDS)hızla gerilemeye başladı.#BAŞLIYORUZ
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

ilk 1.1milyona dek yuzde 1 vergi diye gordum ama google da
    vergi memuru da islem tamam dedi ama vergi yok mok demedi zaten sinir stres icinde oluyorsunuz bir yandan kayip bir yandan vergi isleri...

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Beyannameyi hangi yıl verdiniz? Muafiyet sınırının altında kalıp vergi çıkmamış olabilir mi?

Bu durumda sadece beyannameye ait damga vergisi çıkar. Ama ödenecek vergi çıkmaz.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    demisler..

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasının ardından,uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye bakışını değiştiren,döviz cinsinden borçlanma araçlarının (Eurobond) fiyatı yükselişe ve faizleri düşüşe geçti,ülke risk primi (CDS)hızla gerilemeye başladı.#BAŞLIYORUZ
    https://twitter.com/Enisteinvest/sta...756225/photo/1

hadi hayirlisi

%10 luk eurobond larimizin fiyati artsin bakalim biraz

6.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    ilk 1.1milyona dek yuzde 1 vergi diye gordum ama google da
    vergi memuru da islem tamam dedi ama vergi yok mok demedi zaten sinir stres icinde oluyorsunuz bir yandan kayip bir yandan vergi isleri...
    Öncelikle başınız sağ olsun.

Dediğiniz doğru.2023 senesi için ilk 1,100,000 için "Veraset ve İntikal Vergisi" oranı verasetden gelen intikaller için %1 dir.

Ama 1,045,747 lira vergi istisnası vardır.

Yani siz vergiye tabii miktardan 1,045,747 i düşüp kalanı üzerinden vergilendirilirsiniz.

Konu ile ilgili resmi gazete

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...221230M2-5.htm

Günaydın,
    eurobondların itfa tarihlerini topluca bulabileceğim bir internet adresi var mı?
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Günaydın,
    eurobondların itfa tarihlerini topluca bulabileceğim bir internet adresi var mı?
    ben buradan takip ediyorum : https://www.vakifbank.com.tr/Default.aspx?pageID=2378

Sayfa 80/177 İlkİlk ... 3070787980818290130 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •