Sayfa 151/177 İlkİlk ... 51101141149150151152153161 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Sayın Tantrum, kusuruma bakmayın lütfen, bir sorum daha olacak.
    Az önce müşteri temsilcim ile görüştüm. Kendisine 200bin USD tutarında eurobond alacağımı, fakat bunu kendim, eşim, annem ve babama ayrı ayrı hesaplarına 50bin usd ile yapacağımı, böylece vergisel bir sıkıntı yaşamaktan çekindiğimi söyledim.
    Kendisi dedi ki, "dördümüz adına ortak hesap açarak da, bunu yapabileceğimizi, vergi olarak da gelirin örneğin 2023 yılı için 150*4=600bin TL'yi geçtiği taktirde vergi ödeyeceğimizi söyledi. Yani böyle de yapabilirsiniz dedi.
    Ama size geçen gün sorduğumda, benim anladığım sanki bu şekilde değildi. Sizce, yukarıda belirttiğim gibi ortak hesap açarak bu işlemi yapmanın vergisel anlamda bir olumsuzluğu olur mu, yanıtlarsanız çok memnun olurum.
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Eurobondları alırken hesap kimin üzerine kayıtlıysa vergi mükellefi odur.

Ortak hesaplarda eğer gelir 150 bin üzerindeyse vergi çıkar, ama beyan sırasında ortak sayısına gore bolusturulup beyan edilir.

Yani siz ve eşiniz ortak hesap açıp, bu hesap üzerinden 200,000 tl lik bir gelir ettiyseniz, kişi başı 100 bin ediyor, beyanname vermemize gerek yok diyemezsiniz.
    Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by ragwaer Yazıyı Oku
    Sayın Tantrum, kusuruma bakmayın lütfen, bir sorum daha olacak.
    Az önce müşteri temsilcim ile görüştüm. Kendisine 200bin USD tutarında eurobond alacağımı, fakat bunu kendim, eşim, annem ve babama ayrı ayrı hesaplarına 50bin usd ile yapacağımı, böylece vergisel bir sıkıntı yaşamaktan çekindiğimi söyledim.
    Kendisi dedi ki, "dördümüz adına ortak hesap açarak da, bunu yapabileceğimizi, vergi olarak da gelirin örneğin 2023 yılı için 150*4=600bin TL'yi geçtiği taktirde vergi ödeyeceğimizi söyledi. Yani böyle de yapabilirsiniz dedi.
    Ama size geçen gün sorduğumda, benim anladığım sanki bu şekilde değildi. Sizce, yukarıda belirttiğim gibi ortak hesap açarak bu işlemi yapmanın vergisel anlamda bir olumsuzluğu olur mu, yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Şöyle bir makale var. Linki paylaşıyorum

https://kpmgvergi.com/blog/eurobond-...endirilmesi/93

2017 yılı içerisinde Eurobond kupon geliri elde eden bireysel yatırımcının (tam mükellef gerçek kişi) söz konusu kupon gelirlerinin TL cinsinden toplamının yıllık gelir vergisi beyan sınırı olan 30.000 TL’yi aşması durumunda; bu tutarların tamamını beyan etmesi gerekiyor. Müşterek/Ortak hesap sahipleri açısından ise tutarın aşılıp aşılmadığı her bir ortak için ayrı ayrı dikkate alınmalı.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by ragwaer Yazıyı Oku
    Sayın Tantrum, kusuruma bakmayın lütfen, bir sorum daha olacak.
    mehmet bingöl'ün yazısından..

"9- Ortak hesaplardan elde edilen faiz gelirlerinde 150.000 TL lik beyan haddinin geçilip geçilmediğine her bir kişi için ayrı ayrı bakılır.

Örneğin; 2 kişinin eşit oranda sahip olduğu eurobondun 2023 yılındaki toplam faiz tutarı 180.000 TL ise her bir kişi için 90.000 TL gelir söz konusu olduğundan yıllık beyan zorunluluğu söz konusu olmayacaktır. Başka deyişle eurobond faiz geliri ortak hesaptaki kişi sayısına bölünür. (Tabii kişilerin yıllık beyana tabi gelirleri varsa bunların da beyan haddi hesabında dikkate alınacağını yukarıda belirtmiştik.)"

https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023

yani.. m.t. niz doğru söylemiş.

4.  Alıntı Originally Posted by ragwaer Yazıyı Oku
    Ama size geçen gün sorduğumda, benim anladığım sanki bu şekilde değildi.
    haklısınız. şu paylaşım yanıltıcı olmuş.

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Ortak hesaplarda eğer gelir 150 bin üzerindeyse vergi çıkar, ama beyan sırasında ortak sayısına gore bolusturulup beyan edilir.

Yani siz ve eşiniz ortak hesap açıp, bu hesap üzerinden 200,000 tl lik bir gelir ettiyseniz, kişi başı 100 bin ediyor, beyanname vermemize gerek yok diyemezsiniz.
    Son düzenleme : shorts; 28-10-2023 saat: 22:03.

5. 2024 gelirleri için beyan sınırı 230.000 TL olacak. CB müdahale yetkisi var ama genelde dokunmuyor.
    Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    2024 gelirleri için beyan sınırı 230.000 TL olacak. CB müdahale yetkisi var ama genelde dokunmuyor.
    yeniden değerleme %58,46. buna göre 237.690 eder. yukarı değil aşağı yuvarlarlar mı diyorsunuz :) ?

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    yeniden değerleme %58,46. buna göre 237.690 eder. yukarı değil aşağı yuvarlarlar mı diyorsunuz ?
    Kanun koyucu halkımın gönlü zengin diye düşünmüş ve %5'lik kesirleri atalım demiş.

Her yıl atılıyor bu sebeple seneler içinde kuşa dönüyor.

İtinayla...
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Kanun koyucu halkımın gönlü zengin diye düşünmüş ve %5'lik kesirleri atalım demiş.

Her yıl atılıyor bu sebeple seneler içinde kuşa dönüyor.

İtinayla...
    kanun koyucu her fırsatta itinayla koyuyor onu biliyoruz da %5 küsuratı aşağı yuvarlamayla da koyduğunu bilmiyordum. teşekkürler.

Sayfa 151/177 İlkİlk ... 51101141149150151152153161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •