Sayfa 163/177 İlkİlk ... 63113153161162163164165173 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    2024te beyan edilecek eurobond gelirleri

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-ba...elirleri,43039
    Öne alalım.
    Burada detaylar yazıyor.

Buarada bugün kupon ödemem garanti bankasında henüz hesabıma geçmedi. Başka bankalarda geçmiş sanırım
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Teb,Ziraat ve Vakıfta geçti. Amerikada bu gün tatil. O nedenle olduğunu düşünüyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

4. Iş bankasinda da gecmemiş...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

5. can yaman italyada mukim....tarkan almanya,hadise belçika vs...can yaman kazancıyla türkiyede yatırım yapıyormuş...anlı şanlı işadamlarımız malta pasaportlu....dar mükelleflikmi yapıyolar....çaresi varsa bizede söyleyin hele....

6. Dar mükelleflik ülkeye göre değişir. Fransadayım, taşınmadan önce eurobondlarımı TR vergi dilimine girmeyecek şekilde ayarlamıştım. Ama şimdi tüm finansal gelirlerden %30, ana para kazancından 30%vergi var. Şu an aldığıma pişmanım…
    örneklerle:
    €/$ uzun vadeli iki işlem yapalım, diyelimki 10000€ param vardı, 1.25ken bozdum, alttan almak için beklerim dedim ve 12500$ aldım, faize koydum. Buraya kadar sorun yok
    Diyelimki para lazım oldu $5500a 1.10 den 5000€ aldım, kalanını da 1.0den yakaladım ve 7000€ aldım. Zurnanın zırt dediği yer: 2000€ kazancı yıllık beyanda bildirip 600€ yu paşalar gibi ödüyorsun. Şimdi TR de Dolar/TL den veya Gram altından sermaye kazancından ödeyeceğiniz vergiyi düşünebilirsiniz… (enflasyonu da düşemiyorsun)
    Bittiğin andır..

Aynı şey borsa içinde geçerli, Amerika’dan 100.000€ a hisse aldın, sonra birkaç yıl geçti ve hisse 143bin$ olunca sattın. Kur da 1.10 da olsa, 30.000€ nun vergisini seve seve vereceksin. Ilk kur isterse 153bin$ yapsın, dolar bazlı 10bin zarar yaz, farketmez. € bazlı kazanç var diye bakıyor vergi dairesi.

Şimdi en güzel yanındayız, diyelimki paraya para kazandırdın, cebine koydun, keyfin gıcır. Bitmedi, beyan verilecek.. Beyan günü formlar sana bakar sen ona, anlamak mümkün değil, onlarca sayfa yüzlerce kutucuk var … ver elini vergi uzmanına.. size kazancınıza oranla bir % teklifi iletir, sonra işe koyulur, size formu iletir, doğru mu yaptı yanlış mı bilemezsin, beyanı verir geçersin.. bu kısımda hissedilecekleri empati yeteneğinize bırakıyorum.

Avrupa’da orta kesim çatır çatır yüksek vergileri öder, kaçacak yeri yoktur. Alt kesim ödemez, orta direğin ödediklerini yer. (kendince uyanık bizim gurbetçiler de yıllarca bilerek eksik beyan verdi ama yakalandılar, Almanya verdiği paraları şimdi çatır çatır geri alıyor, bu da başka bir günün konusudur)

Vergi konusunda TR cennetti, kolaylığı yeter. Maaşlar net(brüt değil), stopajlar kazançta kesiliyor, kira beyanı kolay, vs vs. mis gibiydi.

Kısaca her şey göründüğü gibi değil

7.  Alıntı Originally Posted by samet1599 Yazıyı Oku
    Dar mükelleflik ülkeye göre değişir. Fransadayım, taşınmadan önce eurobondlarımı TR vergi dilimine girmeyecek şekilde ayarlamıştım. Ama şimdi tüm finansal gelirlerden %30, ana para kazancından 30%vergi var. Şu an aldığıma pişmanım…
    örneklerle:
    €/$ uzun vadeli iki işlem yapalım, diyelimki 10000€ param vardı, 1.25ken bozdum, alttan almak için beklerim dedim ve 12500$ aldım, faize koydum. Buraya kadar sorun yok
    Diyelimki para lazım oldu $5500a 1.10 den 5000€ aldım, kalanını da 1.0den yakaladım ve 7000€ aldım. Zurnanın zırt dediği yer: 2000€ kazancı yıllık beyanda bildirip 600€ yu paşalar gibi ödüyorsun. Şimdi TR de Dolar/TL den veya Gram altından sermaye kazancından ödeyeceğiniz vergiyi düşünebilirsiniz… (enflasyonu da düşemiyorsun)
    Bittiğin andır..

Aynı şey borsa içinde geçerli, Amerika’dan 100.000€ a hisse aldın, sonra birkaç yıl geçti ve hisse 143bin$ olunca sattın. Kur da 1.10 da olsa, 30.000€ nun vergisini seve seve vereceksin. Ilk kur isterse 153bin$ yapsın, dolar bazlı 10bin zarar yaz, farketmez. € bazlı kazanç var diye bakıyor vergi dairesi.

Şimdi en güzel yanındayız, diyelimki paraya para kazandırdın, cebine koydun, keyfin gıcır. Bitmedi, beyan verilecek.. Beyan günü formlar sana bakar sen ona, anlamak mümkün değil, onlarca sayfa yüzlerce kutucuk var … ver elini vergi uzmanına.. size kazancınıza oranla bir % teklifi iletir, sonra işe koyulur, size formu iletir, doğru mu yaptı yanlış mı bilemezsin, beyanı verir geçersin.. bu kısımda hissedilecekleri empati yeteneğinize bırakıyorum.

Avrupa’da orta kesim çatır çatır yüksek vergileri öder, kaçacak yeri yoktur. Alt kesim ödemez, orta direğin ödediklerini yer. (kendince uyanık bizim gurbetçiler de yıllarca bilerek eksik beyan verdi ama yakalandılar, Almanya verdiği paraları şimdi çatır çatır geri alıyor, bu da başka bir günün konusudur)

Vergi konusunda TR cennetti, kolaylığı yeter. Maaşlar net(brüt değil), stopajlar kazançta kesiliyor, kira beyanı kolay, vs vs. mis gibiydi.

Kısaca her şey göründüğü gibi değil
    tşkler çokça....iyi bilgiler...bende çocuklar avrupada yerleşsin çalışsın dar mükellef olarak eurobond alsınlar diye düşünüyordum....bulunduğu ülkede %30 öder yani...doğrumu anladım....kaçarı yok yani...

8. Her ülkenin farklı şartları var, araştırmak lazım.
     Alıntı Originally Posted by büyükşef Yazıyı Oku
    tşkler çokça....iyi bilgiler...bende çocuklar avrupada yerleşsin çalışsın dar mükellef olarak eurobond alsınlar diye düşünüyordum....bulunduğu ülkede %30 öder yani...doğrumu anladım....kaçarı yok yani...
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 163/177 İlkİlk ... 63113153161162163164165173 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •