Sayfa 171/177 İlkİlk ... 71121161169170171172173 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Eurobond geliri icin beyanname vermek bir muamma.
    Kimsenin tam olarak konuyu bilmedigi gayet acik.
    Gecen sene vergi dairesine telefon edip sordugum soruya cevap veremediler.
    Verdiginiz eurobond beyannamesi ile ilgili maliyeden aranıp hakkınızda inceleme yapılan kimse oldu mu acaba.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Eurobond geliri icin beyanname vermek bir muamma.
    Kimsenin tam olarak konuyu bilmedigi gayet acik.
    Gecen sene vergi dairesine telefon edip sordugum soruya cevap veremediler.
    Verdiginiz eurobond beyannamesi ile ilgili maliyeden aranıp hakkınızda inceleme yapılan kimse oldu mu acaba.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    elde edilen toplam gelire bakın....incelemeden arkadaşım geçti...detaylar çok önemli değil....incelemeciler bile bilmiyor...gelir elde ettinmi vergisi belli...vergi daire memurları beyan ettiğine bakar....üçe beşe takılma ver deniyor yani....

3. Geçen sene eurobond almaya niyetlenmiştim ama son anda vazgeçip dzm fonu almıştım, fon çok iyi getirdi ama ev almak için alır almaz satınca getirisinden faydalanmak kısmet olmadı.
    Şimdi de ev satıldı parasını dolar olarak alacağım, sormak istediğim birkaç şey olacak, bu seviyeden eurobond almak mantıklı olur mu acaba? vade sonuna kadar bekleyip kupon faizlerini harcamayı düşünüyorum, alırken kupon faizi yüksek olanları mı tercih edersem bunun bir dezavantajı oluyor mu? şimdiden teşekkürler.

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Geçen sene eurobond almaya niyetlenmiştim ama son anda vazgeçip dzm fonu almıştım, fon çok iyi getirdi ama ev almak için alır almaz satınca getirisinden faydalanmak kısmet olmadı.
    Şimdi de ev satıldı parasını dolar olarak alacağım, sormak istediğim birkaç şey olacak, bu seviyeden eurobond almak mantıklı olur mu acaba? vade sonuna kadar bekleyip kupon faizlerini harcamayı düşünüyorum, alırken kupon faizi yüksek olanları mı tercih edersem bunun bir dezavantajı oluyor mu? şimdiden teşekkürler.
    Bunun icin sadece siz kendiniz karar vereceksiniz.

Para 6 ayda mi lazim 10 yil sonra mi ?

Bu soru sizi dogru cevaba goturur.

5. Ersun bey burada en önemli şey ülkenin risk primi yani CDS. Şu an 315 puan civarında. Ben 2020 senesinde ilk eurobond yatırımını yaptığımda çok daha düşük seviyedeydi ve hata yaparak oralardan uzun vadeli yüksek miktar almıştım. Ciddi zarar ettim aslında. Zira CDS'ler ilerki yıllarda 700-800 puanlara gitti ve çok daha ucuza , yüksek faizli bondları alma şansını yitirmiş oldum.

Yine de dolar getirisi ile kazandığım miktarlarla bu yüksek faizli bondları alarak zararımı gidermeye çalıştım. Bu mevcut konjonktürde de alınabilecek bondlar var. Yalnız alırken Kirli fiyat - Temiz fiyat farkını , Nominal fiyat üzerinde yapacağınız ödemeyi ve kupon vadesi üzerinden geçen ve vadeye kalan gün sayısını analiz ederek eurobond yatırımına girmenizi öneririm. Ben pek çok hata yaparak bunu öğrendim ama sonuç olarak da mutluyum zira düzenli döviz geliri oluyor.

https://www.vakifbank.com.tr/tahvil-...px?pageID=2378 , bu linkten olası getirileri , toplam maliyeti ve alış sırasındaki primlenmiş fiyatı öğrenip analiz edebilirsiniz... Maksimum getiriyi en minimum maliyetle almaya çalışmak iyi bir bakış açısı olabilir. Farklı kuponlar alarak farklı aylarda düzenli döviz getirisi elde etmeye de çalışabilirsiniz. Bu konu tamamen sizin yatırımcı kimliğinizle ilgili. Bir de vadesinden önce bozmamaya çalışmak da lazım. Hem alım satım vergisi olabilir hem de cds puanlarının durumuna göre primli aldığınız bondlarda zarar edebilirsiniz (cds çok düşerse kar da edebilirsiniz tabi)

Yüksek faiz getirisi olanları genelde pahalıya almış oluyorsunuz. Yani faiz getirisi yüksek olsa bile ilk anda yüksek bir para ödemiş oluyorsunuz. ( örneğin 10.000 dolarlık eurobond için 10.600 dolar ödemiş oluyorsunuz mesela) Ayrıca bankada yazan faiz oranı ile sizin kazanacağınız faiz farklı oluyor zira o ödemenin içinde birikmiş faiz de var. Bu vakıfbankın hesaplama aracı ile biraz araştırabilirsiniz bu mevzuyu da.

Diğer bir konu da vergi konusu. Eğer yüksek miktarda bir eurobond getirisi varsa bunun vergisini ödemeniz gerekiyor. Vergi konusu apayrı bir konu. 2 senedir ben de vergi ödüyorum ama hala tam emin olamadığım konular var. Bu forumdaki üstadlar sayesinde pek çok şeyi öğrenmeye çalıştım zira mali müşavir veya vergi uzmanları da tam kesin cevap veremiyorlar. Bu konuda Mehmet Bingöl ve Hakan Güzeloğlu'nun çok faydalı yazıları var.

O bakımdan mutlaka bu işleri iyi bilen bir yatırım uzmanı ile görüşmenizi ve çok araştırmanızı öneririm. Saygılar

Evi aldiniz ama evi bes yil gecmeden sattiniz hemde usd gelir elde ettiniz bunu tapuya nasil izah ettiniz ve bes yil gecmeden satis yaptiginiz icin bu vergiyi nasil beyan etmeyi dusunuyorsunuz (GELIR USD ile birde)

Gordunuz mu basiniza gelenleri....
    Bu ulke de neden hersey bu kadar zor ya rabbim...

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Geçen sene eurobond almaya niyetlenmiştim ama son anda vazgeçip dzm fonu almıştım, fon çok iyi getirdi ama ev almak için alır almaz satınca getirisinden faydalanmak kısmet olmadı.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

7.  Alıntı Originally Posted by büyükşef Yazıyı Oku
    maliyetteki fazla ödemenin tamamını kupondan düşen varmı....yapılabilir yazıyor....gerekçesi erken satışta indirim yapılmamış oluyor...
    Hakan Güzeloğlu yazısında maliyetteki fazla ödemenin erken satışta düşülebildiğini belirtmiş.

"Son uygulama ise; yukarıdaki iki uygulama dışında kalan bir uygulamadır. Buna göre kıymet satılmadığı müddetçe A Kişisinin elde edeceği kupon faizinden fazla ödenen anapara zararı olan 13.166,67 USD mahsup edilmez. Ancak bu kıymet vadesinden önce satılırsa söz konusu fazladan ödenip katlanılan maliyetin indirimi mümkün olabilecektir. Aksi takdirde kıymetin itfaya kadar elde tutulmasında bu tutarın indirimi hiçbir zaman mümkün olamayacaktır. Bu uygulama nadir görülse de kendi içinde savunulabilir argümanları yok değildir."

https://kpmgvergi.com/blog/eurobondl...f-noktalar/177

Ben bu maddeye dayanarak alıştaki zararımı düşeceğim. 400 euro civarı alış zararım vardı , senelik kupondan bu zararı düşerek gösterdim. Henüz ödeme yapmadım araştırmaya devam ediyorum..Mali müşavirlere sordum yanıt veremediler. Vergi dairesini aradım konu hakkında hiçbir fikirleri yok...

Bu forumda daha önce yapılan paylaşımlarda yer alıyordu.

Alırken ödediğiniz birikmiş faizi, ilk kupon ödemesindeki getirinizden düşebiliyorsunuz. Bu düşme işleminden sonra artık maliyetiniz temiz fiyat oluyor. Ben bu şekilde bildiriyorum. Bu işlemden sonra Eurobondu satarsanız, hesaplamada artık maliyetiniz olan Temiz fiyatla satış fiyatınız üzerinden hesaplama yapmanız gerekiyor.

Eğer Nominal fiyattan daha pahalıya bir alım yaptıysanız bu farkıda ileride alacağınız kupon ödemesi sayısına bölerek he ödemede düşebiliyorsunuz.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

Sayfa 171/177 İlkİlk ... 71121161169170171172173 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •