Sayfa 42/181 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon
Arama sonucu : 1444 madde; 329 - 336 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    hocam teşekkürler bilgi için ama ben geçen sene hallettim o işi hsbc ile. yalnız orada velisi beyanla yükümlü mü değil mi konusu muğlak. ancak hesabı eşim açtığı için beni bağlamıyor. eşimin de beyana tabi ek geliri olmadığı için limite kadar sorun yok.
    Ebeveyni her şekilde o hesaptan sorumlu. Vergi, hesaba giren çıkan, yapılan işlemler vs. Vakıfbanktan açılan muhtemelen Vibox'tur. Adı ne olursa olsun tüm bankalarda ebeveyn üzerinden sistem yürüyor.

Alıntı Originally Posted by ogulsev Yazıyı Oku
    Merhabalar ben de Eurobond ile ilgileniyorum. Hatta mümkünse Eurobond alip, ViOPta teminat olarak tutmak istiyorum. Suan ViOP teminatın yarisi dolar olarak boşta duruyor. Sorular, sorular:

1) Bu Eurobond nereden nasıl alınır? Illa banka mi olmak zorunda? Hisse gibi alinip satilan bir versiyonu yok mu?
    2) Ayrica yurtdisi IBKR hesabim da var. Hesapta baska ulke oturumu gorunuyor. Butun Amerikan bonolarini gorebiliyorum ama birturlu baska ulkelerinkini goremedim. Daha once hic yurtdisi uzerinden Turkiye Eurobondu alan oldu mu?
    3) Diyelim ki birsekilde Eurobond aldim. Bunu takasbanka gonderip teminata saydirabilir miyim? Resmi olarak mumkun ama uygulamada olabiliyor mu?

Simdiden cok tesekkur ederim.

Biri bir yol gösterse çok minnettar olurum.
    1. TR'de sanirim Banka dan almaniz lazim. Eurobondlar yurtdisinda hisse gibi borsalardan (broker üzerinden) alinir satilir.
    2. IBKR'de TR Eurobondlarini da alabilirisiniz mutlaka. Sahsen alman borsasinda zamaninda aldim.
    3. TR'de olan arkadaslar bilgi verebilir belki.

Alıntı Originally Posted by ogulsev Yazıyı Oku
    Merhabalar ben de Eurobond ile ilgileniyorum. Hatta mümkünse Eurobond alip, ViOPta teminat olarak tutmak istiyorum. Suan ViOP teminatın yarisi dolar olarak boşta duruyor. Sorular, sorular:

1) Bu Eurobond nereden nasıl alınır? Illa banka mi olmak zorunda? Hisse gibi alinip satilan bir versiyonu yok mu?
    2) Ayrica yurtdisi IBKR hesabim da var. Hesapta baska ulke oturumu gorunuyor. Butun Amerikan bonolarini gorebiliyorum ama birturlu baska ulkelerinkini goremedim. Daha once hic yurtdisi uzerinden Turkiye Eurobondu alan oldu mu?
    3) Diyelim ki birsekilde Eurobond aldim. Bunu takasbanka gonderip teminata saydirabilir miyim? Resmi olarak mumkun ama uygulamada olabiliyor mu?

bu arkadaş IBKR üzerinden eurobond işlemleri yapıyor. Fikir verebilir

https://pintidegiltutumluyum.com/202...-ile-ilk-alim/

4.  Alıntı Originally Posted by ogulsev Yazıyı Oku

1- Hisse gibi alip satabilirsiniz. IBKR üzerinden olur, mükellefiyetiniz olan ülkedeki vergilendirme kısmını hesaplamalısınız.
    2- IBKR kullanıyorum. IBKR'nin masaüstü uygulaması olan Trader Workstation kurarsanız tüm bondlara erişim sağlayabilirsiniz.
    3- Bankanıza ya da eurobond alıp-sattığınız başka bir kuruma virmanlayabilirsiniz ancak Takasbank gibi başka takas kurumlarında saklama yaptıramazsınız. Bu bondlar sadece Euroclear takasında saklanır.

Not: Burada teminata saydırmaktan kasıt aracı kurum bazında limit işlemlerinde kullanmak içinse, aracı kurum inisiyatifinde bir durum ve bunu kabul edebilirler. Mesela teb bankasından eurobond alıyorum ve tebte varlıklarımda gorunuyor, teb yatırım bunu teminata sayip kredi-işlem limiti verebilir. Ama VIOP teminatı için istiyorsanız Takasbank'a eurobond kıymetini aktaramazsınız. Yukarıda bahsettiğim oydu.

2021 de ve 2022 de ayni usd degerinde kupon kazanci olmasina ragmen, 2021de x TL vergi vermistim 2022 icin bu vergi 2x TL oluyor. 2023 icinde (kupon gelirim yuzde 25 daha az) yeniden degerleme oranlari bu sekilde olur ise vergisiz gunlere merhaba diyebilirim sadece itfa beyan vergileri cikar ki sanirim onlarda limit olmadan direk vergi vermemiz gerekiyor onu vermek durumundayim...

NOT 2023 icin umarim sadelesme olmaz bu sekilde kalir... LIMIT 156bin olmasi cok iyi olacak....
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    2021 de ve 2022 de ayni usd degerinde kupon kazanci olmasina ragmen, 2021de x TL vergi vermistim 2022 icin bu vergi 2x TL oluyor. 2023 icinde (kupon gelirim yuzde 25 daha az) yeniden degerleme oranlari bu sekilde olur ise vergisiz gunlere merhaba diyebilirim sadece itfa beyan vergileri cikar ki sanirim onlarda limit olmadan direk vergi vermemiz gerekiyor onu vermek durumundayim...

NOT 2023 icin umarim sadelesme olmaz bu sekilde kalir... LIMIT 156bin olmasi cok iyi olacak....
    Vade tarihinden önce satarsınız bir limit yok, itfa tarihini beklerseniz, o tarihte, kupon ödemesi ve iskontolu aldıysanız, nominal - alış fiyatı kadar ek bir gelir elde edersiniz ki o da kupon faizi olarak değerlendirilir.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Yok ben ITFA Beyan olarak, eurobond alim tarihinde 1000 nominal yerine daha dusuk degerde alim yaptiginiz da o bondun 1000 nominal degerine ulasana dek elde edilen kazanc in vade sonu anda olusan gelir kazanc vergisini demek istedim...
    Elbette vade sonuna dek beklemek en uygun.......

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Vade tarihinden önce satarsınız bir limit yok, itfa tarihini beklerseniz, o tarihte, kupon ödemesi ve iskontolu aldıysanız, nominal - alış fiyatı kadar ek bir gelir elde edersiniz ki o da kupon faizi olarak değerlendirilir.

Dostlar vergi ile ilgili bisi sormak isterim.
    Diyelim ki zeytin bahceniz var ve bu sene kilosu 20tl den 8 ton zeytin topladiniz, 20 x 8 bin kilo eşittir 160 bin lira gelir elde ettiniz yada 8 bin kilo zeytin den 1/5 oranı ile 1600 lt sızma zeytinyağı elde ettiniz bunu litresi 100 liradan sattınız gelir 160 bin lira oldu ...
    ayni sey uzum icin, findik icin yada incir icinde olabilir..

Peki bunun vergisini nedir...
    (Eurobond icin 2023 te 160 bin limit olacagini tahmin ettigim icin bu soruyu sormak istedim.)

Sayfa 42/181 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •