Sayfa 117/180 İlkİlk ... 1767107115116117118119127167 ... SonSon
Arama sonucu : 1439 madde; 929 - 936 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla -ki çok emin değilim- eurobondlar zaten lokal olarak saklanmıyor.

Diger yandan sermaye kontrolü bile gelse hesabına yatan kuponu çekmeye yani dolar çekmeye vs sınırlama gelir. Bozdurup harcaman sıkıntı olmuyor sanıyorum.

Yurtdışından gelen kuponu da harcamak ya da kullanmak için aynı yollardan ve sınırlamalardan geçmek gerekir diye düşünüyorum.
    Yani kısaca çözüm olur mu bilemedim. 🤔
    Doğru biliyorsunuz çoğu banka Euroclear vs gibi kurumlarda saklıyor bondlari.

Burada tabi aslolan güven, yarın birileri çıkıp eurobond yabancı yatırımcı içindir vs deyip yerilileri faiz lobisi olarak nitelendirilebilir,
    Yerlilere ait eurobondlari su fiyattan ve su kurdan bozdum, TL olarak hesabınıza yatırdım dese elden bişi gelmez mesela.

Tabi bunlar hep varsayım ama temelde maalesef paranın yurtdışında olması yurt içinde olmasına göre daha çok güven veriyor bazı durumlarda

2. Yalnız burada yanlış yorumladığınız bir durum var. Eurobond borçlanma aracını ilk ihraçta devlet, daha sonra ilk ihraçtan alanlar ve en son bizler alıp-satıyoruz. Bu sebeple devletin kendi mali sistemindeki banka hesaplarında bulunan kaydi döviz gibi bunları suna ceviririm vb. yaptırım uygulama hakkı yok. En fazla kuponu ve anaparayı öde(ye)miyorum diyebilir. Ayrıca bonolar Euroclear nezdindeki banka hesaplarında saklandığı için devletin hangi eurobondu hangi ülke vatandaşının aldığını bilmesi de teknik olarak zor.

Her aldiginizi sattiginiz da kar elde ediyorsaniz VERGI var dostum........

Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Valla hocam birkac nedeni var.

1. ibkr de alım satım makası cok daha iyi, ziraat bankasında 1030 olan bir bond ibkr de 1010 civarı idi geçen baktığımda.
    2. Mevcut durumda yurt içinde bu varlıkları saklamak biraz riskli duruyor. Uzak bir ihtimal olmayan sermaye kontrolleri gelirse bu varlıkları kullanamama ihtimali var. Ayrıca TL alım-satım makasları malum çok açıldı. En basitinden artık wise bile TL çevirmiyor.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

4.  Alıntı Originally Posted by Sulo Yazıyı Oku
    Yalnız burada yanlış yorumladığınız bir durum var. Eurobond borçlanma aracını ilk ihraçta devlet, daha sonra ilk ihraçtan alanlar ve en son bizler alıp-satıyoruz. Bu sebeple devletin kendi mali sistemindeki banka hesaplarında bulunan kaydi döviz gibi bunları suna ceviririm vb. yaptırım uygulama hakkı yok. En fazla kuponu ve anaparayı öde(ye)miyorum diyebilir. Ayrıca bonolar Euroclear nezdindeki banka hesaplarında saklandığı için devletin hangi eurobondu hangi ülke vatandaşının aldığını bilmesi de teknik olarak zor.
    Valla olur olmaz bilemem ama benim ziraat bankası hesabımda eurobondlar duruyor, devlet istese gayette güzel bunun bana ait olduğunu bilir, iş bi raddeye geldikten sonra hakkı vardır yoktur un bir hükmü de yok, BENCE.
    Tabi herkesin düşüncesine saygım var, olur olacak demiyorum, benim aklımda böyle bir soru işareti var sadece.

Her aldiginizi sattiginiz da kar elde ediyorsaniz VERGI var dostum........
    Evet biliyorum dostum, yazdıklarımda vergi yoktur diye birşey geçmiyor zaten? Zaten ben satmaktan bahsetmiyorum, kendime ait başka bir hesaba virmanlamaktan bahsediyorum.

Neyse uzadı mevzu, büyük ihtimalle ziraat bankası bu işi beceremez ben de bu virman işini yapamam, kaldığımız yerden eurobond muhabbetine devam.

5. Valla ben de benzer bin tane olasılık düşünüyorum, paranoyak ettiler insanı.

Ama olabilecek en kötü durum (tabi ki temerrütten sonra), dolar varlıkların TL ye dönme zorunluluğu. Ama bu sadece kuponları etkiler kanımca.

6. Sermaye kontrolü olacağını sanmam. Paşa paşa faizleri artıracaklar. Politika faizine dokunmadan diğer faizler artırılacak. Politika faizi anlamsız hala gelecek. Dolar bir miktar yükselecek. Kkm devam edecek gibi. Durgunluk ve resesyon mecburen yaşanacak artık seçimleri kazandılar 5 sene rahatlar. Yerel seçimler o kadar önemli değil. Sermaye kontrolü getirip insanların paralarına çökerlerse karaborsa oluşur. Ekonomi kontrolü ellerinden çıkar. Böyle bişey işlerine gelmez. Aklı başında yatırımcılar bundan sonra her türlü ali cengiz oyununu hesaba katarak yatırım yapmalılar. 2-3 yıl kendinize yetecek kadar nakiti(döviz+altın) evde bulundurmak mantıklı. Daha fazlasının riski yüksek olur. Hem çalınma riski hem enflasyon erimesi riski alırsınız. Tabi düşük ihtimalde olsa her türlü saçmalığı yapabilirler tam sermaye kontrolüde dahil. Bekleyip göreceğiz. Söylediklerim yatırım tavsiyesi değildir. Beklentilerim ve hesaplarım tutmayabiliyor misal millet ittifakının kesin kazanacağını düşündüm ama yanıldım. O yüzden herkes kendi kararını kendisi versin

Daha öncede yazmıştım. Bankalarda kişi bazında ne kadar Eurobond, Tahvil vb ürün varsa bunlar en azından Maliyeye bildiriliyor. O nedenle devlette alınan Eurobond'un ve ödenen kuponların, Eurobond alım satımlarının bilgisi var.

Eurobondl'arın ise kişi bazında Euroclear'da saklandığını sanmıyorum. Buna dair bir bilgide elde edemedim.
    Şahsi görüşüm 200 binlik lotlar olarak kurumlar arası satıldığı ve Euroclear'da bu lot bazında saklandığı yönünde.

A kişisi X Eurobond'undan 1000 nominal aldı diye bankanın Euroclear'a bildirdiğini düşünmüyorum.Banka hazinesi bunu kendi kayıtlarında tutup takip ediyor.

Bankalar Eurobonları 200 binlik lotlar şeklinde alıp isterlerse müşterilerine daha düşük nominallerde satıyorlar.

Eurobond ürünleri daha çok büyük yatırımcılar için tasarlanmış, ama günümüzde küçük yatırımcılar içinde kullanılır bir ürün haline gelmiş. Ancak diğer ürünlere göre takibi vb konularda biraz zamanın gerisinde kalmış durumda. Alında kripto paralarda olduğu gibi blockchain teknolojisi bu iş için çok uygun.O zaman 1000 nominal altında bile alım satım olabilir.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Daha öncede yazmıştım. Bankalarda kişi bazında ne kadar Eurobond, Tahvil vb ürün varsa bunlar en azından Maliyeye bildiriliyor. O nedenle devlette alınan Eurobond'un ve ödenen kuponların, Eurobond alım satımlarının bilgisi var.

Eurobondl'arın ise kişi bazında Euroclear'da saklandığını sanmıyorum. Buna dair bir bilgide elde edemedim.
    Şahsi görüşüm 200 binlik lotlar olarak kurumlar arası satıldığı ve Euroclear'da bu lot bazında saklandığı yönünde.

A kişisi X Eurobond'undan 1000 nominal aldı diye bankanın Euroclear'a bildirdiğini düşünmüyorum.Banka hazinesi bunu kendi kayıtlarında tutup takip ediyor.

Bankalar Eurobonları 200 binlik lotlar şeklinde alıp isterlerse müşterilerine daha düşük nominallerde satıyorlar.

Eurobond ürünleri daha çok büyük yatırımcılar için tasarlanmış, ama günümüzde küçük yatırımcılar içinde kullanılır bir ürün haline gelmiş. Ancak diğer ürünlere göre takibi vb konularda biraz zamanın gerisinde kalmış durumda. Alında kripto paralarda olduğu gibi blockchain teknolojisi bu iş için çok uygun.O zaman 1000 nominal altında bile alım satım olabilir.
    Saklama olayı bankadan bankaya değişiyor..Mesela Devlet bankası kupon ödemesini hemen yaparken bazı bankalar euroclear ile mutabakat yaptıktan sonra devlet bankasına göre 1 gün gecikmeli hesaba işliyor...

Sayfa 117/180 İlkİlk ... 1767107115116117118119127167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •