Sayfa 50/177 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 393 - 400 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Yanlış hatırlamıyorsam şirket eurobondlarında vergi ödenmiyordu.
    "bankalar ve şirketlerin ihraç ettikleri eurobondlar 3 yıldan uzun vadeli olduğu için faiz gelirleri %0 stopaja tabi olmaktadır."
    Yaş itibariyle 2040lı yıllar bana oldukça uzak görünüyor. Ancak yakın bir arkadaşımda emekli olunca ilave düzenli bir geliri olsun, ayrıca çocuklarının eğitimini belli bir miktarda garantilesin diye 2040 civarı eurobondları almayı düşünüyordu.

Yakın zamanda mevcut yönetim eurobondlar çıkartıyor ve bunları yabancılara satıyor görünüyor. O nedenle kısa vadede bir ödeme riski olacağını sanmıyordum. Dolar enflasyonu harici birde doların hakim para olmayı kaybetmesi muhabbetleri var. Buda bir risk oluşturabilir.

Eurobondlar sabit dolar getirisi, artı vadedeki anapara getirisi ayrıca eğer her şey yolunda giderse, rahat insanı yormayan bir yatırım aracı olduğu kadar uzun vadeli olmasından dolayı, belirsizlikler içermesi de biraz sıkıntı yaratıyor. O nedenle 5-10-15-20 yıl şeklinde farklı tarihlerde alım yapılması, vadesi gelen parayla o günün şartlarında tekrar yatırım yapılması bana daha uygun gibi geliyor.
    Teşekkürler yorumlarınız için. Dolar enflasyonu beni de en çok düşündüren konu ama türkiye gibi yapışkan enflasyonu yüksek bir ülkede sorun yaşamayız diye düşünüyorum. kira geliri ve özel ders verme planıımz da var zaten olası kötü senaryolarda tampon olacaklardır diye düşünüyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Ben uzun vadede hiç bir sakınca görmüyorum.Hazine faiz ödemelerine kesik attı diyelim,o gün ne emlakta ne borsada ne de faizde hiç bir şeyde kimse gün yüzü görmez.Rahat olun arkadaşlar bu memleketin vatandaşıyız,yani aynı gemideyiz,devlet battıysa zaten hepimiz batmışızdır(lübnan ,ırak,suriye vs misali) paranın önemi kalmaz.Devlet batar mı,her şeyin mümkün olduğu bir dünyada yaşıyoruz,ama gene de çok kuşkucu ve karamsar bir doğam olmasına rağmen benim bu soruya cevabım hayır.Ha o senaryo gerçekleşirse insanı ne kurtarabilir diye teorik olarak düşünüyorum da bizim battığımız bir dünyada bu büyüklükte bir ülke batışı girdap gibi pek çok ülke ve kuruluşu da yanına çeker,fiziki altın bir nebze işe yarar gibime geliyor.

3. Dolar enflasyonu harici birde doların hakim para olmayı kaybetmesi muhabbetleri var. Buda bir risk oluşturabilir.

Bu tartismalar 1944'ten beri var.

Bence bu bir risk olusturmaz.

ABD'nin hakim para basmasini durdurmak icin ortaya bir plan koymak lazim.

Makine elinde ve dunya parasi basiyor adam.

Tum stratejik planlari bu avantaji korumaya yonelik. Oyleki dolar disindaki bir parayla petrol alacagim diyen ulkeyi bombaliyor.

Karsiliksiz diyorlar, cok borcu var diyorlar, bunlar sadece siyasi soylemler.

Adam her an, dunyanin en karli sirketlerini satin aliyor, en bilgili uzmanlari transfer ediyor, Trump Gronland adasini satin almaya kalkti.

1809 dolara 1 ons altin alabiliyorsa, karsiliksiz demek ne demek anlamak zor.

4.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Şimdi benim anlamadığım eurobond alırken kupon faizi yüksek olanları mı seçmek daha mantıklı oluyor.
    Örneğin İş bankasının listesine bakıyorum 15/01/2030 vadeli olanın kupon faizi "5.937" görünüyor. 13/03/2030 vadeli olanın kupon faizi "2.625" arada çok fark var. Fakat kupon faizi düşük olanın yüzde getirisi daha yüksek görünüyor.

Buradaki secim kisinin tamamen kendi ozgun kosullari ile ilgili.

Bir planlama olmali.

Bana hemen yuksek aylik getiri gerekiyor derseniz, % 5.937 faizli olani biraz pahaliya alirsiniz, bu durumda 6 ayda bir bu yuksek faizi alirsiniz ancak 10 sene sonra 1.000 dolar geri donmesi gereken anaparaniz 840 dolar gibi donecektir.( ornek.)

Ben 2027 vadeli, 6 ayda bir % 4.30 faiz odemeli Eurobond'u aldim mesela.

Hem yillik dolar olarak %8.60 faizi yeterli gordum, hem de 2027'de geri alacagim ana parami pek dusurmeyim dedim.

Yasadigim Kanada'da yillik dolar faizi %3.5 civarinda, yillik %4'u bulamazsiniz. ( ozel sirket bonolari haric )

Arkadaslarla sohbette anlatiyorum, inanmiyorlar.

Eger % 8.60 yillik faiz olsa, tum dunyanin parasi oraya akar diyorlar.

Kimisi ulke cok riskli diyor.

Ben de artik anlatmiyorum, kecilere ayiracak vaktim yok.
    Sn tinaz vade sonunda alacağınız para değişmez 1000nominal ve katları şeklindedir. Eurobondların kuponlarıda değişmez sabittir. Sadece siz o an satın alırken fiyat değişir ülke risk pirimine göre. Mesele 1000dolarlık 2040 vadeli bir eurobondu şuan alsanız 900dolara alabilirsiniz, eğer 2 ay önce alsaydınız risk primimiz yüksek olduğu için muhtemelen 800 dolara alacaktınız.

Eurobondda nihai getiri oranı için bileşik faiz getirisine bakmak gerekir. Hangisi yüksekse onu almalıyız. Benim önerim hepsinden karışık şekilde almak en doğrusu.

5.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Dolar enflasyonu harici birde doların hakim para olmayı kaybetmesi muhabbetleri var. Buda bir risk oluşturabilir.

Bu tartismalar 1944'ten beri var.

Bence bu bir risk olusturmaz.

ABD'nin hakim para basmasini durdurmak icin ortaya bir plan koymak lazim.

Makine elinde ve dunya parasi basiyor adam.

Tum stratejik planlari bu avantaji korumaya yonelik. Oyleki dolar disindaki bir parayla petrol alacagim diyen ulkeyi bombaliyor.

Karsiliksiz diyorlar, cok borcu var diyorlar, bunlar sadece siyasi soylemler.

Adam her an, dunyanin en karli sirketlerini satin aliyor, en bilgili uzmanlari transfer ediyor, Trump Gronland adasini satin almaya kalkti.

1809 dolara 1 ons altin alabiliyorsa, karsiliksiz demek ne demek anlamak zor.
    Bizim ülkemizde ve pek çok ülkedede anti emperyalizm muhabbetleri sürekli döner. Sosyalizm ayağına çine ve rusyaya süper güç olacaklar muhabbetleri yapılır. Bunlar boş laftır. Abd uzun bir süre dünyanın süper gücü olarak kalacak gibi görünüyor. Neticede bilimin ve özgürlüğün merkezi orası. Çin ve rusya gibi ülkeler de yeterli özgürlük yoktur. Baskıcı totaliter yönetim tarzları vardır.

Özgürlüğün olmadığı yerde adalet olmaz, serbest piyasanın işlemediği yerde rekabet ve kalite olmaz. Elbette abd nin de birçok hatası var ancak kendine rakip olacak diğer dünya ülkelerinden kat kat daha iyi demokrat özgür ve adaletlidir.

Doların güç kaybetmesi konusunda gerçekleşir yada gerçekleşemez diyecek seviyede bilgi sahibi değilim.Ancak takip ettiğim bazı yorumcular bu şekilde yorumlar yapıyorlar.Şu anki görünüşle bende doların hakimiyetinin devam edeceğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi doların gücü bir yerde silah gücüyle koruyor ve buna devam edecektir.

Eurobond önerdiğim arkadaşların çok bilgi sahibi olmadan genelde ilk tepkisi bizim devlet ya ödemezse oluyor, ben bir yerde eurondlara devletin dış itibarı diye bakıyorum. Yani içeride bazı ödemeleri yapmamayı göze alabilirler ama dışarıya karşı bu riske giremezler diye düşünüyorum.

O nedenle bende elimdeki dolarlarla eurobond almayı tercih ettim. Ancak şu sıralar cds'ler düştü, eurobond fiyatları ise arttı. Yaz sonu eurobond fiyatları daha düşükken bir gayrimenkul yatırımımı eurobonda çevirmek istedim ama satılmadı. Şimdi satılsa bu fiyatlarda o kadar cazip gelmemeye başladı

7.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Sn tinaz vade sonunda alacağınız para değişmez 1000nominal ve katları şeklindedir. Eurobondların kuponlarıda değişmez sabittir. Sadece siz o an satın alırken fiyat değişir ülke risk pirimine göre. Mesele 1000dolarlık 2040 vadeli bir eurobondu şuan alsanız 900dolara alabilirsiniz, eğer 2 ay önce alsaydınız risk primimiz yüksek olduğu için muhtemelen 800 dolara alacaktınız.

Eurobondda nihai getiri oranı için bileşik faiz getirisine bakmak gerekir. Hangisi yüksekse onu almalıyız. Benim önerim hepsinden karışık şekilde almak en doğrusu.
    Tesekkurler Sn.Mavi.

8.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Doların güç kaybetmesi konusunda gerçekleşir yada gerçekleşemez diyecek seviyede bilgi sahibi değilim.Ancak takip ettiğim bazı yorumcular bu şekilde yorumlar yapıyorlar.Şu anki görünüşle bende doların hakimiyetinin devam edeceğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi doların gücü bir yerde silah gücüyle koruyor ve buna devam edecektir.

Eurobond önerdiğim arkadaşların çok bilgi sahibi olmadan genelde ilk tepkisi bizim devlet ya ödemezse oluyor, ben bir yerde eurondlara devletin dış itibarı diye bakıyorum. Yani içeride bazı ödemeleri yapmamayı göze alabilirler ama dışarıya karşı bu riske giremezler diye düşünüyorum.

O nedenle bende elimdeki dolarlarla eurobond almayı tercih ettim. Ancak şu sıralar cds'ler düştü, eurobond fiyatları ise arttı. Yaz sonu eurobond fiyatları daha düşükken bir gayrimenkul yatırımımı eurobonda çevirmek istedim ama satılmadı. Şimdi satılsa bu fiyatlarda o kadar cazip gelmemeye başladı
    Boş konuşan çok insan var bizim ülkemiz kolay kolay batmaz. Bu ülkenin riskini ben seve seve alırım ve aldım da. Vehbi Koç un dediği gibi ülkem varsa bende varım. Ülkem yoksa bende olmayayım. Şuan iş bilmezler tarafından çok kötü yönetiliyoruz. Elbet düzelecek.

Sayfa 50/177 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •