Alıntı Originally Posted by samet1599 Yazıyı Oku
7- Fransada 183günden fazla kalınca resident oluyorum, orada vergiye tabi olacağım, ağustosta gideceğime göre, yıl sonuna kadar TL70K altı bir gelir eldeceğim bondları alırsam, TR de vergi vermemiş olurum, Fransada da vergiye tabi olmam. 2023te bond arttırımı yaparak vergiden kaçabilirim gibi görünüyor, bu konuda yorumlara açığım.
Fransa'da yerleşik olduğunuz andan itibaren Fransa'nın vergi kanunlarına tabisiniz.

TR'deki yasalarla TR yerleşik ve vatandaşlarına uygulanan herhangi bir limit, muafiyet vs hesap konusu edilemez, dolayısı ile 70bin TL'lik limit Fransa'da yerleşik olduğunuz anda sizi ilgilendirmiyor bile.

Sizi ilgilendiren tek şey Fransa'nın vergi kanunları olur. FR eğer bir muafiyet vs sağlıyorsa TR'de kazandığınız para için, ancak ondan faydalanırsınız. FR yasalarına hakim olmadığım için bilmiyorum var mıdır öyle bir şey. Eğer yoksa, o zaman FR'deki vergi dilimleri ne ise onun üzerinden gelir vergisi ödersiniz.

Dar mükellef olmak benim bildiğim sadece vergi dilimi düşük ya da gelir vergisi almayan ülkelerde yapılınca avantajlı. Avrupa ülkesinde yapılınca avantajdan çok dezavantaja dönüşebilir çünkü orada vergi dilimleri daha yüksek. (ülkeye göre de değişir)

Yanlış biliyor da olabilirim tabi.

ytd