Sayfa 116/182 İlkİlk ... 1666106114115116117118126166 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 921 - 928 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by grafik Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Eurobond ile ilgili sorum olacaktı. Eurobond itfasında eğer 100 altından bir fiyatla Eurobond almış isek hem kupon geliri hemde 80 den aldığımız eurobond 100 den İtfa olacağı için ikinci bir kazanç olacak bunu beyan ederken kupon geliri ile fiyat farkından kaynaklanan gelir toplamı mi beyan ediliyor ? Yoksa ikisi ayrı ayrı mı beyan ediliyor ?
    Son kuponunuz + alım iskonto tutarı = toplam kupon geliri olarak beyan etmeniz gerekiyor.

Yani sizin örneğinizde itfa tarihinde son kupon + 20 yi beyan etmeniz gerek.

2.  Alıntı Originally Posted by bilal8890 Yazıyı Oku
    Kupon vergi beyani limiti 70 bin sanirim
    2022 için 70 bin. Yani geçen sene aldıklarınız bu rakamı geçtiyse, bu sene beyan edilecekti.
    Bu seneki limit 150 bin.

3. Net 150 bin mi hocam? Ayrica hisse temettu gelirleri de.dahil edilecek mi bu tutara?

Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    2022 için 70 bin. Yani geçen sene aldıklarınız bu rakamı geçtiyse, bu sene beyan edilecekti.
    Bu seneki limit 150 bin.

4.  Alıntı Originally Posted by bilal8890 Yazıyı Oku
    Net 150 bin mi hocam? Ayrica hisse temettu gelirleri de.dahil edilecek mi bu tutara?
    Bondda zaten net brüt aynı.
    Brüt temettünün yarısı muaf, diğer yarısı da dahil edilecek.

Eş yada akrabalar için bu limitler ayrı değerlendiriliyor. O şekilde limit arttırabilirsiniz.

Benim bildiğim bu şekilde, siz yine de bir profesyonele danışınız tabi ki.

5.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Niçin virman yapmayı planlıyorsunuz ?
    Avantajı nedir ?
    Valla hocam birkac nedeni var.

1. ibkr de alım satım makası cok daha iyi, ziraat bankasında 1030 olan bir bond ibkr de 1010 civarı idi geçen baktığımda.
    2. Mevcut durumda yurt içinde bu varlıkları saklamak biraz riskli duruyor. Uzak bir ihtimal olmayan sermaye kontrolleri gelirse bu varlıkları kullanamama ihtimali var. Ayrıca TL alım-satım makasları malum çok açıldı. En basitinden artık wise bile TL çevirmiyor.

6. Methaba,

Benim de IBKR’de hesabim var. Fakat Eurobond alımı için 200,000 nominal istiyo çogu Eurobond için..

Sizin takip ettiğiniz Eurobond hangisi ?

IBKR’de minimum alımı kaç nominal ?

Teşekkürler

7.  Alıntı Originally Posted by Miroslav Yazıyı Oku
    Methaba,

Benim de IBKR’de hesabim var. Fakat Eurobond alımı için 200,000 nominal istiyo çogu Eurobond için..

Sizin takip ettiğiniz Eurobond hangisi ?

IBKR’de minimum alımı kaç nominal ?

Teşekkürler
    1k olan da var 200k olan da var, tek tek bakmak lazım
    Benim bildiğim yeni ihrac olan 2029 ve 2033 de 1k alınabiliyor

8.  Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Valla hocam birkac nedeni var.

1. ibkr de alım satım makası cok daha iyi, ziraat bankasında 1030 olan bir bond ibkr de 1010 civarı idi geçen baktığımda.
    2. Mevcut durumda yurt içinde bu varlıkları saklamak biraz riskli duruyor. Uzak bir ihtimal olmayan sermaye kontrolleri gelirse bu varlıkları kullanamama ihtimali var. Ayrıca TL alım-satım makasları malum çok açıldı. En basitinden artık wise bile TL çevirmiyor.
    Bildiğim kadarıyla -ki çok emin değilim- eurobondlar zaten lokal olarak saklanmıyor.

Diger yandan sermaye kontrolü bile gelse hesabına yatan kuponu çekmeye yani dolar çekmeye vs sınırlama gelir. Bozdurup harcaman sıkıntı olmuyor sanıyorum.

Yurtdışından gelen kuponu da harcamak ya da kullanmak için aynı yollardan ve sınırlamalardan geçmek gerekir diye düşünüyorum.
    Yani kısaca çözüm olur mu bilemedim. 🤔

Sayfa 116/182 İlkİlk ... 1666106114115116117118126166 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •