Sayfa 174/174 İlkİlk ... 74124164172173174
Arama sonucu : 1392 madde; 1,385 - 1,392 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Bende alım yaparken büyük kararsızlık yaşadım. Uzun vadeli ucuz eurobondlar başta cazip gibi görünüyor. Daha az para verip daha çok para alıyorsunuz. Ama dediğiniz gibi faizin çoğu vade sonunda alınıyor.Ancak nominal değerinin üzerinde fiyattan aldıysanız da başta daha fazla ödeme yapmış oluyorsunuz.

Bir kıymetin kupon faizinin 3 ana değişkeni var.

1-kupon faizinin oranı (örneğin %6.8)

2- kupon faizinin temiz fiyata bölünmesi ile oluşan ön efektif oran (temiz fiyat 80 ise ön efektif fiili kupon faizi 0.68/0.8=0.85 . bakın burada kıymetin temiz fiyatının düşük olması düşüncenizin aksine efektif getiriyi yukarı zıplattı

3- 1. ve 2. eklemelerden sonra düşük fiyatlı kıymetlerde bir zıplatma daha var. O da çok kabaca taylor serisine açmadan yaklaşık basit hesapla, itfadaki ek ödeme nedeniyle oluşan ek efektif kupon getirisi artışı= (100-temiz fiyat) / itfaya kalan yıl : Örneğin: temiz fiyat 80 ve itfası 2044 böylece 3.zıplatma (çok kabaca) = ((100-temizfiyat) / (2044- 2024)) /100 = (20/20)/ 100. Burada da da ön efekltif orana bir zıplatma daha geldi %1

3 kalemi de 80 temiz fiyat 2024-2044 vadede hesaplarsak

Niha kupon faizi = 0.068/0.8 + ((100-temizfiyat) / (2044- 2024)) /100 = 0.085 + 0.1 = 0.095

Bakın temiz fiyatın 80 olması nedeniyle düşük olarak nitelendirilebilecek kupon faizi 2. kalemde %8.5'e 3.kalemdeki zıplatma ile de %9.5'e yükseldi.

NOT: 3. kalemdeki yükseltme normalde matematiksel olarak taylor serisine açılmalı ve o şekilde itfada elde edilecek 100-temiz fiyat her yıla geri yaşlandırılmalı. Bu yapıldığında belki faiz zıplatma oranı %1 değil de biraz daha düşük olur. Örneğin %0.8

Bir de 4. bir zıplatma var ama o genel bir zıplatma tüm faizli enstrumanlar için. O da kupon faizini tekrar bond almakta kullanırsanız efektif nihai getirinin %9.5'un da üzerine çıktığını görebilirsiniz. Ama bu 4. kalem ilk 3'ünden biraz farklı genel bir bileşik faiz güçlendirmesi.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bir kıymetin kupon faizinin 3 ana değişkeni var.

1-kupon faizinin oranı (örneğin %6.8)

2- kupon faizinin temiz fiyata bölünmesi ile oluşan ön efektif oran (temiz fiyat 80 ise ön efektif fiili kupon faizi 0.68/0.8=0.85 . bakın burada kıymetin temiz fiyatının düşük olması düşüncenizin aksine efektif getiriyi yukarı zıplattı

3- 1. ve 2. eklemelerden sonra düşük fiyatlı kıymetlerde bir zıplatma daha var. O da çok kabaca taylor serisine açmadan yaklaşık basit hesapla, itfadaki ek ödeme nedeniyle oluşan ek efektif kupon getirisi artışı= (100-temiz fiyat) / itfaya kalan yıl : Örneğin: temiz fiyat 80 ve itfası 2044 böylece 3.zıplatma (çok kabaca) = ((100-temizfiyat) / (2044- 2024)) /100 = (20/20)/ 100. Burada da da ön efekltif orana bir zıplatma daha geldi %1

3 kalemi de 80 temiz fiyat 2024-2044 vadede hesaplarsak

Niha kupon faizi = 0.068/0.8 + ((100-temizfiyat) / (2044- 2024)) /100 = 0.085 + 0.1 = 0.095

Bakın temiz fiyatın 80 olması nedeniyle düşük olarak nitelendirilebilecek kupon faizi 2. kalemde %8.5'e 3.kalemdeki zıplatma ile de %9.5'e yükseldi.

NOT: 3. kalemdeki yükseltme normalde matematiksel olarak taylor serisine açılmalı ve o şekilde itfada elde edilecek 100-temiz fiyat her yıla geri yaşlandırılmalı. Bu yapıldığında belki faiz zıplatma oranı %1 değil de biraz daha düşük olur. Örneğin %0.8

Bir de 4. bir zıplatma var ama o genel bir zıplatma tüm faizli enstrumanlar için. O da kupon faizini tekrar bond almakta kullanırsanız efektif nihai getirinin %9.5'un da üzerine çıktığını görebilirsiniz. Ama bu 4. kalem ilk 3'ünden biraz farklı genel bir bileşik faiz güçlendirmesi.
    yazı doğruda....2047ye kadar ölmeyin 4 yapraklı yonca var devlet kağıtlarında diyor hazine eurobondları...10 üzeri veren özel eurobondlar var primli....yoncası hazır önünüzde....ama bulunmuyor sıkıntı o....2033 vadeli akbank var 10 veriyor bulunmuyor...işb var 12 veriyor kağıt yok...şekerb 12 veriyor kağıt yok...

Merhaba Sayın rxpu ve büyülşefin yazdıklarına katılıyorum.
    Vade birazda kişinin kendi duruma özel şekilleniyor.Bende yaş itibariyle 20 yıl sonrası Eurobondlara sıcak bakmıyorum.
    Bu nedenle daha çok 10 yıllıklara yöneldim. Ancak onlarda da verdiğim örnekteki gibi faizi ve fiyatı yüksekler ile faizi ve fiyatı düşükler var. Alım yaparken 1 adet için kıyaslamak bazen yanıltıcı olabiliyor gibi geliyor bana.
    Resim yükleyemediğim için liknkte paylaştığım gibi 2033 vadeli US900123DG28 bulamadığımda US900123DD96 aldım.

https://hizliresim.com/t24ymg3

50 bin dolarlık alım için birinden 44 adet alırken diğerinden 52 adet alıyorsunuz.DG28 6 ayda 2063$ öderken DD96 1690$ ödüyor.
    Vade sonunda DG28 44 tane aldığınızdan 44.000$ , DD96da ise 52.0000$ alıyorsunuz. Kupon + anapara toplamı DG28de 81.125$ , DD96 da ise 84.110$ oluyor.

Hesaplarım yanlış yada mantığımda hata olabilir.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

4.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba Sayın rxpu ve büyülşefin yazdıklarına katılıyorum.
    Vade birazda kişinin kendi duruma özel şekilleniyor.Bende yaş itibariyle 20 yıl sonrası Eurobondlara sıcak bakmıyorum.
    Bu nedenle daha çok 10 yıllıklara yöneldim. Ancak onlarda da verdiğim örnekteki gibi faizi ve fiyatı yüksekler ile faizi ve fiyatı düşükler var. Alım yaparken 1 adet için kıyaslamak bazen yanıltıcı olabiliyor gibi geliyor bana.
    Resim yükleyemediğim için liknkte paylaştığım gibi 2033 vadeli US900123DG28 bulamadığımda US900123DD96 aldım.

https://hizliresim.com/t24ymg3

50 bin dolarlık alım için birinden 44 adet alırken diğerinden 52 adet alıyorsunuz.DG28 6 ayda 2063$ öderken DD96 1690$ ödüyor.
    Vade sonunda DG28 44 tane aldığınızdan 44.000$ , DD96da ise 52.0000$ alıyorsunuz. Kupon + anapara toplamı DG28de 81.125$ , DD96 da ise 84.110$ oluyor.

Hesaplarım yanlış yada mantığımda hata olabilir.

2.elde satış imkanı bulunduğundan 10 yıl ile 20 yıl arasında şahsi fikrime göre ciddi bir fark yok. İhtiyaç duyulan kadar satmak her zaman mümkün. Burada önemli olan CDS'in çok yüksek olduğu dönemlerde 2.elde satış yapmak zorunda kalınmayacak bir ek dayanak varlık sahibi olmak. Yani eğer önümüzdeki 20 yılda 5 yıl yüksek CDS olacaksa o dönemlerde eurobondtaki paraya ihtiyaç duymayacak şekilde bir yapıya sahip olabilmek.

Bu sağlanabiliyorsa 10 yıl ile 20 yıl arasında fark minimal. Sağlanamıyorsa zaten 20+ yıllıklara girmek mantıksız.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Vade uzadıkça belirsizlik artıyor. Misal 10 yıl vadeli Eurobondu vadesinde ne kadar alacağımı kesin olarak biliyorum. Eurobond'un en büyük avantajlarından biride bu bana göre. Ama 20 yıllık vadeli olanın 10 yıl sonra ne kadar olacağı meçhul. O nedenle ben alım yaparken çeşitli vadelerdeki eurobondları almaya çalıştım. Vadesi gelenlerden gelen ödemeyle o günkü şartlarda daha sonraki vadelere girerim diye düşündüm.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

6. Beyanname uzmanlık sorusu!!

2023 yılında pirimli olarak x eurobond'u aldım. Yıl içinde hiç kupon gelirim olmadı.
    Ödediğim pirim miktarını sahip olduğum diğer eurobond kazançlarından düşebilir miyim.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

7. MKK hesap bakım ve saklama ücretleri nedir bilen var mı? Her ay kesilmesi normal midir?
    Bankam kacak cevap verdi.

8.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Beyanname uzmanlık sorusu!!

2023 yılında pirimli olarak x eurobond'u aldım. Yıl içinde hiç kupon gelirim olmadı.
    Ödediğim pirim miktarını sahip olduğum diğer eurobond kazançlarından düşebilir miyim.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    tabiiki....fazlası kalırsa diğer senedede düşersin....

Sayfa 174/174 İlkİlk ... 74124164172173174

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •