Sayfa 145/182 İlkİlk ... 4595135143144145146147155 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn tinaz cevaplamış ben de bir kaç ekleme yapayım.. bondun yıllık kupon oranı= 2x%5,937= %11,874 . diyelim siz bu bondu temiz fiyat 1000$ dan almış olsaydınız getirisi %11,874 olacaktı. ama diyelim 1200 dolar temiz fiyatla aldınız. kupon getirisi zaten 11,74/1,2=9,78 e düşer. ancak bir de 1200$ dan aldığınız kağıt vade sonunda size 1000$ olarak dönecek buradan %17 gibi bir zarar söz konusu olacak. bu zararı kuponlara böldüğünüz zaman kupon getiriniz bunun da altına, yukarıdaki örnekte %8,05 gibi bir yerlere düşüyor. bu kabaca mantığı, ince hesabı beni aşar.

ikinci sorunuzun cevabı ise, banka/yatırım kurumu hiçbir şekilde vergi kısmına karışmaz, yardımcı da olmaz. zaten çoğunun vergi oluşabilir demekten öte zerre bilgisi yoktur. ya siz mevzuatı öğrenip kendiniz halledeceksiniz ya da konuyla alakalı bir m.m. ile görüşerek.
    Sevgili Shorts,

Ben bu rakamlara farkli bakiyorum.

O dediginiz Eurobond 15 Ocak 2030 vadeli.

Ben yazilarimda acikladim, Eurobond'un en onemli katkisi, aldiginiz getiriye kucuk ilavelerle daha cok Eurobond alma imkaniniz.

Bu durumda hemen alinacak nakit dolar mi onemli, yoksa 2030'da alinacak olan mi ?

Yine de kisi tercih edebilir, onlara sozum olmaz.

Ben bugun 688 sayili Eurobond'dan 1000 dolarlik daha aldim, toplamda bu 688 sayili EB 9.000 lot oldu.

1000 dolarlik EB'yi 1049 dolardan aldim, 6 ayda bir 46.80 dolar veriyor.

Goruldugu gibi ilk 6 aylik getiri bankaya gitti, bu EB nin vadesi 14 Mart 2029, geri kalan tum 6 aylarda bu 46.80 dolar cebe girecek.

Sonuc olarak toplamda 35.000 dolarlik Eurobond oldu ve bunlarin yillik getirisi 3.482 dolar ediyor.

Bolelim bunu 12'ye 290 dolar ayda, bugunku kur'la 8.066 TL yapiyor.

Eger dolar 45 TL. ye cikarsa, ayda 13.000 TL.den fazla gelir edecek.

Ozetle 2029'lari 2030'lari beklemek yerine, onceki 6 aylik getirilerle EB portfoyunuzu organik olarak buyutuyorsunuz.

Umarim anlatabildim.

2. Cunku 1000 dolarlik EB almak icin nerdeyse 28.000 TL. oduyorsunuz, bastan kurmak kolay degil.

Ancak, eger 6 ayin sonunda, mesela 301 + 421 dolar gelir elde ettiginizde, cepten koymaniz gereken dolar, 328 dolar.

Isbank su an dolari 27.80 TL. den satiyor bi dusunun.

Eger dolar 45 TL.ye geldiginde kac kisi o TL ile dolar alip ta bir EB portfoyu olusturabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sevgili Shorts,

Ben bu rakamlara farkli bakiyorum.

O dediginiz Eurobond 15 Ocak 2030 vadeli.

Ben yazilarimda acikladim, Eurobond'un en onemli katkisi, aldiginiz getiriye kucuk ilavelerle daha cok Eurobond alma imkaniniz.

Bu durumda hemen alinacak nakit dolar mi onemli, yoksa 2030'da alinacak olan mi ?
    hocam benim ek açıklamamda sizin yatırımınızın hatalı olduğu gibi bir intiba yaratma iması asla yoktu. sadece mantığını anlatmak amaçlıydı. daha önce de yazdım. eğer işler tr de rast gider ve tablo bundan iyiye gidip kalıcı olursa ah ulen 1200 lerden almak vardı deriz.

açıklamamda ince hesap beni aşar demekle birlikte getiriyi vadeden çok önce toplar olmak getiriyi yükselten bir unsur zaten bildiğim kadarıyla. hele ki yaş kemale erenlerdenseniz ki ben de fena sayılmam, vadeye kadar güzel oranla kupon yemek, sonrasına bakarız demek benim de aklıma yatan bir yol.

ben bir süre daha beklemede olacağım ama fiyatlarda gerileme olur da alıma geçersem gözüm sizinki gibi (fiyatı yüksek olsa da) kupon oranı yüksek kağıtlarda olacaktır.

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn tinaz cevaplamış, ben de bir kaç ekleme yapayım..

bondun yıllık kupon oranı= 2x%5,937= %11,874 . diyelim siz bu bondu temiz fiyat 1000$ dan almış olsaydınız getirisi %11,874 olacaktı. ama diyelim 1200 dolar temiz fiyatla aldınız. kupon getirisi zaten 11,74/1,2=9,78 e düşer. ancak bir de 1200$ dan aldığınız kağıt vade sonunda size 1000$ olarak dönecek buradan %17 gibi bir zarar söz konusu olacak. bu zararı kuponlara böldüğünüz zaman kupon getiriniz bunun da altına, yukarıdaki örnekte olduğu gibi %8 ler civarı bir yerlere düşer. bu kabaca mantığı, ince hesabı beni aşar.

ikinci sorunuzun cevabı ise, banka/yatırım kurumu hiçbir şekilde vergi kısmına karışmaz, yardımcı da olmaz. zaten çoğunun vergi oluşabilir demekten öte zerre bilgisi yoktur. ya siz mevzuatı öğrenip kendiniz halledeceksiniz ya da konuyla alakalı bir m.m. ile görüşerek.
    İtibarı da verdim zaten.
    Sağolun sn.shorts

Getirinin nasıl 8,05 e indiğini mantığını anladım şimdi.
    sn.deniz43 ü biliyorsunuzdur. Onun bi yazısından hatırlıyorum , eurobond alımı için CDS puanımızın 500 ler civarı olduğu ve temiz-kirli fiyat farkının çok çok az olduğu bond zamanlarını ve bondları tercih etmenin daha rasyonel olacağından bahsetmişti. CDS yüksek olduğu zamanlardaki kupon faizleri elbet daha iyi olacaktır ama o zamanlar da acaba ülke batar mı , birikim sıfırlanır mı endişesi artıyor ancak eurobond kupon ödemelerinin ve ana paranın garantiye alınması ile ilgili de yöntem yazılarını okuduğumu hatırlıyorum , bi daha göz geçirmek lazım demek ki.
    Özellikle kirli-temiz fiyat farkının çok olmasının kupon faiz getirinizi nasıl düşürdüğünü destek yazınızdan net anladım ki bu konu da çok önemli .
    Ayrıca vergi konusu da tam tahmin ettiğim gibi , MT leri sizi kendi kaderinize terk ediyor dediklerinize göre.
    Bir çok düz muhasebecinin , bu eurobond vergi beyannameleri verme konusunda da yetersiz kalacağını düşünüyorum. Bu iş anca mali müşavirlerle olur sanki , gerçi onların hizmeti de ucuz olmayacaktır.

Basit bir ornekle ben de katkida bulunmak isterim:

Bahsettiginiz kuponu goremedim Yapi Kredi'de. Bu sebeple kendim rastgele bir eurobond sectim. US900123DF45

Kupon Tipi Sabit
    Kupon Dönemi 6 Ay
    İhraç Tarihi 15/11/2022
    Vade 15/01/2028
    Son Ödenmiş Kupon Tarihi 15/07/2023
    Ödenecek İlk Kupon Tarihi 15/01/2024
    Ödenecek İlk Kupon Oranı (Yıllık) 9,8750%
    İhraçcı Kurum HAZİNE

Temiz Fiyat 107,0000
    Kirli Fiyat 109,0024
    Yillik Getiri 7,9152%

Ilk Odeme 2024 Ocak ayinda olacak ve toplamda 9 adet kupon odemesi alacagiz. # of Periods
    Cebimizden su an 109.0024 cikacak. PV (Present Value)
    Her kupon odemesinde bize 4.9375 (9.8750/2) odenecek. PMT (Periodic Payment)
    Vade sonunda da bize 100 odenecek. FV (Future Value)

Bu mantikla bilgielri asagidaki yere girdiginizde sonuc olarak 3.741% verir size. 6 ayda 1 odeme oldugu icin bunu yilliga cevirmemiz lazim. 3.741*2=7.482 eder.

Bankanin gosterdigi 7.9152 ye yakin bir oran. Tabi su an Ocaj 2024 de olmadigimiz icin, hesapta onumuzdeki 3 aylik donem yok. Ayrica aldigimiz kuponlari tekrar geri yatirma hesaba dahil degil. (Bilesik getiri degil). Banka 7.9152 gostermekte. Bu iki degiskeni hesaba dahil ederek hesaplamakta banka getiriyi.

asagidaki linki kullanmanizi oneririm aldiginiz kuponlari tekrar geri yatirmak gibi bir planiniz yoksa, daha saglikli bir rakam verir.

https://www.calculator.net/finance-c...x=Calculate#cr

6. Bu Isbank'ta 629 sayili Eurobond.

7.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Cunku 1000 dolarlik EB almak icin nerdeyse 28.000 TL. oduyorsunuz, bastan kurmak kolay degil.

Ancak, eger 6 ayin sonunda, mesela 301 + 421 dolar gelir elde ettiginizde, cepten koymaniz gereken dolar, 328 dolar.

Isbank su an dolari 27.80 TL. den satiyor bi dusunun.

Eger dolar 45 TL.ye geldiginde kac kisi o TL ile dolar alip ta bir EB portfoyu olusturabilir.
    Sn Tinaz,

Misal yıllık 6.000 dolar faiz geliri elde ettim. Gelir vergisi beyannamesi verip vergi vermem gerekiyor mu?
    2023 için istisna sınırı nedir?

Arkadaşlar benim 2 ay sonra itfa olacak eurobonlarım var...Şimdi itfada yeni kağıt mı yoksa paramızı mı veriyorlar...Tecrübesi olan paylaşırsa memnun olurum...

Sayfa 145/182 İlkİlk ... 4595135143144145146147155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •