Sayfa 94/174 İlkİlk ... 44849293949596104144 ... SonSon
Arama sonucu : 1392 madde; 745 - 752 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    yok yanılmıyormuşum..

"Beyana tabi gelirler toplamı 150.000 TL'yi geçmiyorsa hiç beyan yapılmaz."

https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023
    Evet 156.000TL sanırım %122.93 lik yeniden değerleme oranına göre yapılan hesaptı. ancak maliyenin aşağı yuvarlama yetkisi var ve bu sene de bu yetkisini kullanmış. Nihai limiti 156.000TL'den 150.000TL'ye çekmiş.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ben t.c. hazine müsteşarlığı yazıyorum.. google da bir bilgiye dayanarak. ama açıkçası bir fark yaratacağını sanmıyorum.

ihraç tarihlerinin kaybolmasını nasıl çözeceğiz belli değil.. olmadı boş moş göndereceğim. çok istiyorlarsa ararlar ben de sizin berbat sisteminiz böyle ben ne yapayım diyeceğim. aklıma başka çözüm gelmiyor.
    Yazılım ile ilgili bir hata olmalı. İlk satırı kaydedip 2. ve sonraki satırların tarih kısımlarını taslak şablona kaydetmiyor olmalı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yazılım ile ilgili bir hata olmalı. İlk satırı kaydedip 2. ve sonraki satırların tarih kısımlarını taslak şablona kaydetmiyor olmalı.
    bende toplamda iki satır var. ikisi de taslak kayıt sonrası boş görünüyor. tahminim datayı alıyor ama geri gösterimde yazılım hatası var.

her neyse... v.d. nin ihraç tarihine takılacağını pek sanmıyorum. takılsa bile bunun software fuckuptan kaynaklandığını anlatmak zor olmayacaktır.

4.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar tekrara düşeceğim ama cevap gelmedi ve süre kisaliyor

Hiç primli eurobond alan yok mu

Prim miktarını kupon ödemesinden düşmeyi hazır beyanda nasıl göstereceğiz

Kendim indirip gayrisafi irada mi yazacagim

Yoksa tüm geliri gayrisafi irada yazıp prim miktarini indirilecek tutara mi yazacagim??
    mantığı konusunda burada bolca bilgi paylaşımı oldu fakat beyanda nasıl düşüleceği konusunda bilgi paylaşıldığını ben de hatırlamıyorum malesef. umarım bir bilen çıkar yanıtlar. olmadı cevabını siz bulursanız burada paylaşın lütfen.

5. Forumdaşlar geçen seneki beyanda
    Gayrisafi irat kısmına her kupon faizi döneminden 6 ay önceki alımlarımda ödediğim kirli fiyat-temiz fiyat farkını düşerek hazırlamıştım. Yani indirilecek giderler kısmını boş bırakmıştım.

Şimdi aklıma geldi, acaba gayrisafi irat kısmına (kirli fiyatta satıcıya ödediğim) tüm kupon faizi gelirini yazıp bir önceki beyan yılına ait olan son kupon faizi ile bu beyan dönemine denk gelen kupon faizi arasında yaptığım alımların kirli-temiz fiyat farkını (bana kağıdı satana ödediğim işlemiş faiz farklarını) indirilecek giderlere yazıp safi irat mı hesaplamam gerekli?

Siz ne şekilde giriyorsunuz?

Kısaca kirli-temiz fiyat farkını indirilecek giderlerden mi giriyorsunuz yoksa direk gayrisafi irata girip indirilecek giderleri 0 mı giriyorsunuz?

Bildiğim kadarıyla indirilecek giderler kısmına sadece saklama giderleri , komisyon ve benzeri giderler yazılabiliyor. Sadece teyit için sormak istedim.
    Son düzenleme : rxpu; 19-03-2023 saat: 21:32.

Benim anladığım Eurobond konusunda tüm beyanlarda hesaplamayı yapıp en son matrahı TL olarak beyannameye giriyoruz. Bu kadar detay bilgiyi girecek alanlar yok zaten. İleride bir sorun olursa ben dekontlar ve hazırladığım excel dosyası üzerinden açıklama yaparım diye düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    mantığı konusunda burada bolca bilgi paylaşımı oldu fakat beyanda nasıl düşüleceği konusunda bilgi paylaşıldığını ben de hatırlamıyorum malesef. umarım bir bilen çıkar yanıtlar. olmadı cevabını siz bulursanız burada paylaşın lütfen.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Benim anladığım Eurobond konusunda tüm beyanlarda hesaplamayı yapıp en son matrahı TL olarak beyannameye giriyoruz. Bu kadar detay bilgiyi girecek alanlar yok zaten. İleride bir sorun olursa ben dekontlar ve hazırladığım excel dosyası üzerinden açıklama yaparım diye düşünüyorum.
    ben de öyle düşünüyorum. bunları kontrol edeceklerin bu konularda buradakiler kadar dahi bilgili, liyakatli olduğunu da sanmıyorum.

O dediginiz konu ile ilgili daha genis ve resmi bir youtube video var bulursam buraya atarim ama hatirlatmaniz lazim bu konuyu

Ancak genel olarak soyle belirteyim eger iskonto nuz varsa diyelim 10 adet kupon kalmis ise bunu her birine pay edip daha az oduyorsunuz yada ilk beyanname doneminde bu iskontoyu kullanip digerlerini normal devam ediyorsunuz
    yani kisaca mantik isliyor

Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Hocam video için eline sağlık

Ben şu konuyu anlamadım cevap verirseniz sevinirim

Biliyorsunuz eğer primli eurobond alırsak bu prim miktarını kupon sayısına bölerek faiz gelirinden düşerek beyan ediyoruz

Bu durumu hazır beyanda nasıl yapacağız

Tüm faiz gelirini gayri safi orada yazıp sonra indirilecek tutara prim miktarını mi yazacağız

Yoksa direkt kendimiz çıkarıp(mahsuplasip) gayri safi irada düşmüş halini yazıp indirilecek tutarı boş mu bırakacağız?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 94/174 İlkİlk ... 44849293949596104144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •