Special Days Image
Sayfa 93/177 İlkİlk ... 43839192939495103143 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 737 - 744 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Eurobond konusunda su miktara kadar al, fazlasini alirsan vergi mergi ugrasirsin diyebilecegimiz bir limit var mi ?

Mesela ben 50.000 dolarlik EB alsam, vergi odermiyim ?

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    benim de tam olarak demek istediğim buydu. yalnız değilmişim.

Bende cg37 kaybolmadı (ilk satırda girdiğim) sonraki satırlardaki AW05 ve BB58'in tarihleri kayboldu .

Ayrıca Hazine Müsteşarlığı Maliye bakanlığı ile birleştiği için Mükellefe İradı Sağlayanın Adı, Soyadı veya Unvanı (*) kısmına T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı yazıyorum.
    Vergi numarasına da 0000001 giriyorum. Bunda bu sene bir değişiklik oldu mu?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Eurobond konusunda su miktara kadar al, fazlasini alirsan vergi mergi ugrasirsin diyebilecegimiz bir limit var mi ?

Başka gelir yoksa (tüm gelirler toplanıyor zira) 50.000$ 'ın şu anki koşullarda yıllık getirisi
    %8-9 arası değişir vadeye ve kağıda göre. O da 2023 limiti olan 156.000 TL'nin altında kalırsa vergi çıkmaz.

2 koşulda vergi çıkar 2023 içinde elde ettiğin kabaca 4500$ gelirin TL karşılığı kur gelişmelerine göre 156.000TL'yi geçerse

(yani $ kuru kupon faizinin hesabına yattığı tarihlerde (yılda 2 kere kağıda göre değişir bu tarih) 34TL'yi geçerse.

Ya da başka gelirin varsa (kira v.b gibi) toplam miktar 156.000TL'yi geçerse

(Örneğin 50.000TL kira geliri elde ettin kalan muafiyet limitin 106.000TL oldu $ kuru 22TL'yi geçerse riskli bölgeye girdin demektir)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Eurobond konusunda su miktara kadar al, fazlasini alirsan vergi mergi ugrasirsin diyebilecegimiz bir limit var mi ?

başka beyana tabi geliriniz yoksa!!!

"bugünlerdeki fiyatlamalarla" 50 bin dolarlık eurobond ile 2023 beyan sınırını geçmeniz imkansıza yakın. geçmeniz için yarın %9+ kupon ödemeli birini almanız ve doların yarın ile 2. kupon ödemesi ortalamasının 40 tl üzerinde olması gerekir.

bu sene için neredeyse imkansız yani. ama bu sene sonu 2024 gelirleri için beyan limitini yeniden değerlemeye göre değil de çok daha aşağısında belirlerler ve dolar kuru aşırı yükselmiş olursa 2024 yılının beyanında (2025 te) ufak bir ihtimal limit aşılabilir.

edit: ben yazarken sn rxpu da yanıtlamış.

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bende cg37 kaybolmadı (ilk satırda girdiğim) sonraki satırlardaki AW05 ve BB58'in tarihleri kayboldu .

Ayrıca Hazine Müsteşarlığı Maliye bakanlığı ile birleştiği için Mükellefe İradı Sağlayanın Adı, Soyadı veya Unvanı (*) kısmına T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı yazıyorum.
    Vergi numarasına da 0000001 giriyorum. Bunda bu sene bir değişiklik oldu mu?
    ben t.c. hazine müsteşarlığı yazıyorum.. google da bir bilgiye dayanarak. ama açıkçası bir fark yaratacağını sanmıyorum.

ihraç tarihlerinin kaybolmasını nasıl çözeceğiz belli değil.. olmadı boş moş göndereceğim. çok istiyorlarsa ararlar ben de sizin berbat sisteminiz böyle ben ne yapayım diyeceğim. aklıma başka çözüm gelmiyor.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Başka gelir yoksa (tüm gelirler toplanıyor zira) .... O da 2023 limiti olan 156.000 TL'nin altında kalırsa vergi çıkmaz.
    hocam 2023 için 156 değil 150 bin diye biliyorum. yanılıyor muyum?

7. yok yanılmıyormuşum..

"Beyana tabi gelirler toplamı 150.000 TL'yi geçmiyorsa hiç beyan yapılmaz."

https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023

8. Arkadaşlar tekrara düşeceğim ama cevap gelmedi ve süre kisaliyor

Hiç primli eurobond alan yok mu

Prim miktarını kupon ödemesinden düşmeyi hazır beyanda nasıl göstereceğiz

Kendim indirip gayrisafi irada mi yazacagim

Yoksa tüm geliri gayrisafi irada yazıp prim miktarini indirilecek tutara mi yazacagim??

Sayfa 93/177 İlkİlk ... 43839192939495103143 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •