Sayfa 46/174 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon
Arama sonucu : 1392 madde; 361 - 368 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Oncelikle al sat yapacaksaniz sak diye vergi cikar bu birrrr
    kurtulmak icin enflasyon muhasebesi yapmalisiniz ama o da zor olur mutlaka vergi cikar...
    Sozu edilen ise yil icinde aldiginiz kuponlarin vergilendirmesidir
    Elde ettiginiz usd kupon gelirlerini elde ettiginiz gunun bir is gunu oncesi MB alis kuru ile carpip not edip, yil boyunca da 156bin tl den cok gelir elde ederseniz vergilendirme donemi beyan ve sonrasinda verginizi vermelisiniz

Saygilarimla

Buraya kadar isi anladiniz ise okumaya gerek zaten yok ama anlasilmadi ise forum ve maliye sitesini guzelce okuyun anlayin hata yapmayin
    Teşekkürler servetbey, amacım al sat yapmak değil, sattığım ofis parasının bir kısmı ile eurobond alıp vade sonuna kadar beklemeyi düşünüyorum, amaç oradan bir miktar düzenli gelir olsun, al sat yapmayınca vergiden kurtuluyorum diye anlıyorum o zaman.

Yıl içindeki kuponlar da 50-60 bin dolar için beyan sınırını geçmez sanırım, tabi 2023 yılı için 156 bin tl. olursa ama burada doların durumu önemli o zaman, dolar çok yükselirse vergi sınırını da geçebilirim, neyse o kadar risk de alınır artık, önemli olan vergi vermemekten çok hesaplamanın karışıklığı aslında.

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Ben sahsen 50.000 dolar getirisi ile ilgili bir vergi cikacagini dusunmuyorum.

50.000 dolari orneklesek, alti ayda bir %4.3 getiri desek, alti ayda bir 2.150 dolar eder, aylik 358.33 dolar.

Bu kadar getiri TL. ile bugun 6700 TL. yapiyor. Enflasyondan arinmis bir getiri bu.

Enflasyondan arinmis bu kadar kira getirisi olan bir mulkun, size maaliyeti ne olur, bunu iyi dusunun.

Kiraci, bakim tutum derdi yok.

Ben sahsen degerlemeyi bu sekilde yapiyorum.

Hedefim %50 hisse, %50 Eurobond.
    Teşekkürler Sayın Tinaz,

Aslında benim amacım da aynı şekilde eurobond, hisse ve bir miktar nakit şeklinde elimdeki tl. den büyük ölçüde kurtulmak, tabi biraz geç kaldım özellikle hisse tarafı için, şu anda o tarafı hisse fon şeklinde götürüyorum.

Kira getirisi düşük diye bir yer sattım, burayı da aynı şekilde düşünerek satıyorum, gerçi ilk sattığım yer için çok pişman oldum, benden alan 6 kat artışla sattı, benim tl. de kalan param 3 kat artmadı ama neyse.

Eurobond tarafı için 100 bin dolara kadar limitim var ama o miktara vergi çıkar herhalde, o işlerle uğraştırmayacak miktarda alayım diyorum. 50-60 bin dolara vergi çıkmazsa o kadarlık olur. Aylık 400 dolar getirisi olursa benim için yeterli.

Tabi şimdi önemli olan buradan dolar alıp almamak konusunda karar vermek, seçim öncesi ve sonrası durumu ne olur kestirmek çok zor ama risk almadan da olmayacak.

3.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Teşekkürler Sayın Tinaz,

Aslında benim amacım da aynı şekilde eurobond, hisse ve bir miktar nakit şeklinde elimdeki tl. den büyük ölçüde kurtulmak, tabi biraz geç kaldım özellikle hisse tarafı için, şu anda o tarafı hisse fon şeklinde götürüyorum.

Kira getirisi düşük diye bir yer sattım, burayı da aynı şekilde düşünerek satıyorum, gerçi ilk sattığım yer için çok pişman oldum, benden alan 6 kat artışla sattı, benim tl. de kalan param 3 kat artmadı ama neyse.

Eurobond tarafı için 100 bin dolara kadar limitim var ama o miktara vergi çıkar herhalde, o işlerle uğraştırmayacak miktarda alayım diyorum. 50-60 bin dolara vergi çıkmazsa o kadarlık olur. Aylık 400 dolar getirisi olursa benim için yeterli.

Tabi şimdi önemli olan buradan dolar alıp almamak konusunda karar vermek, seçim öncesi ve sonrası durumu ne olur kestirmek çok zor ama risk almadan da olmayacak.
    Evliyseniz eşiniz adına da alabilirsiniz vergi sınırına girmemek için.

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by debo Yazıyı Oku
    Evliyseniz eşiniz adına da alabilirsiniz vergi sınırına girmemek için.

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Evli değilim ama aile üyelerinden güvenilir birileri adına alabilir miyim diye düşünüyordum, olmazsa bir kısmını da öyle yapabilirim.

Dostum vergi beyan hesabi da zor degil o kutucuklara bunu girmek te odemek te ki 4e kadar taksit oluyor her bir donem.... ben gecen yil ilk vergimi odedim kredi kartina boldurdum ve catir catir vergimi verdim ilerde yakalanip bir ton zarar etmemek icin gerci aff cikar kurtulur diye dusunur bu ulkede insan ama agrimasin basim verelim vergimizi vadeli doviz hesabi acsak ta yuzde 20 stopaj veriyoruz zaten, eurobond da olsa yuzde 22 gibi bir vergi cikiyor bana oder geceriz...

Sozun ozu sen kuponlarinin MB doviz alis kuru degerini bil not et, seneye de mart ayinda tam bir ay boyunca o degerleri bir ekran gireceksin sonra da onay verince odeyecegin vergi bellli olacak beyan donemi sonu da odemeni yapacaksin ki zaten ofisin parasi yazmissiniz vergi gibi islemleri bilmeniz lazim onca karisik vergiyi cozen bu basit gelir vergisini bin kere cozer..

Saygilarimla...

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Teşekkürler servetbey, amacım al sat yapmak değil, sattığım ofis parasının bir kısmı ile eurobond alıp vade sonuna kadar beklemeyi düşünüyorum, amaç oradan bir miktar düzenli gelir olsun, al sat yapmayınca vergiden kurtuluyorum diye anlıyorum o zaman.

Yıl içindeki kuponlar da 50-60 bin dolar için beyan sınırını geçmez sanırım, tabi 2023 yılı için 156 bin tl. olursa ama burada doların durumu önemli o zaman, dolar çok yükselirse vergi sınırını da geçebilirim, neyse o kadar risk de alınır artık, önemli olan vergi vermemekten çok hesaplamanın karışıklığı aslında.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6. Arkadaşlar 2022 yılı eurobond geliri kazanç vergisi ne zaman belirleniyor? Yani 2023 yılında ödenecek vergi sınırı belli oldu mu? Ya da ne zaman belli olacak?

Dostum bunun konusu kasim 4 gibi gecti su anda 156bin gibi gorunuyor... (2023icin)
    Ama cb nin indirip kaldirma yetkisi devam ediyor
    Sen 2022 sordun ise onun ki zaten belli 70bin sinir
    mart 2023te beyan edip odeyeceksin...

Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar 2022 yılı eurobond geliri kazanç vergisi ne zaman belirleniyor? Yani 2023 yılında ödenecek vergi sınırı belli oldu mu? Ya da ne zaman belli olacak?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

8.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum vergi beyan hesabi da zor degil o kutucuklara bunu girmek te odemek te ki 4e kadar taksit oluyor her bir donem.... ben gecen yil ilk vergimi odedim kredi kartina boldurdum ve catir catir vergimi verdim ilerde yakalanip bir ton zarar etmemek icin gerci aff cikar kurtulur diye dusunur bu ulkede insan ama agrimasin basim verelim vergimizi vadeli doviz hesabi acsak ta yuzde 20 stopaj veriyoruz zaten, eurobond da olsa yuzde 22 gibi bir vergi cikiyor bana oder geceriz...

Sozun ozu sen kuponlarinin MB doviz alis kuru degerini bil not et, seneye de mart ayinda tam bir ay boyunca o degerleri bir ekran gireceksin sonra da onay verince odeyecegin vergi bellli olacak beyan donemi sonu da odemeni yapacaksin ki zaten ofisin parasi yazmissiniz vergi gibi islemleri bilmeniz lazim onca karisik vergiyi cozen bu basit gelir vergisini bin kere cozer..

Saygilarimla...
    Aslında doğru diyorsun vergi hesap işi zordur diye uğraşmak istemiyorum ama aldıktan sonra bir şekilde halledilir, burada yardımcı olacak sağolsun senin gibi dostlar var.
    Benim şu an kafamı karıştıran iki soru var, birincisi buradan dolar almalı mı? ikincisi ilerde kupon ödememe veya ana parayı alamama gibi bir durum olur mu? tabi her yatırım risk içeriyor bunları göze almak gerekiyor herhalde.

Sayfa 46/174 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •