Sayfa 49/177 İlkİlk ... 3947484950515999149 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 385 - 392 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba. Tek bir eurobond almaktansa biraz farklı vadelerde almak daha iyi olabilir. Ayrıca 200 bin nominal üzerinde şirketlerin eurobondlarıda düşünülebilinir. Bir arkadaşım Pegasus'un 9.5 kupon faizli eurbondunu almıştı. Risk biraz dağıltılmışta olur.
    Buradaki amac emekli maasi baglanma tarihimize kadar iyi getirili bir eurobondun akar gelirine sirtimizi dayamak. TC hazinesinde risk olmasi durumunda pegasusun daha iyi bir durumda olacagini sanmiyorum. Ayrica 2025 vadeli ulker eurobondumuz da var.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

2.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    1. Temerrut riski yok degil maalesef.

2. Ana paranin enflasyona karsi erimesi.
    Anaparanin enflasyon karsisinda erimesi durumu olabilir gercekten ancak su an $100`lik eurobondu $80`e almis oluyoruz. 22 yilda 1% anapara getirisi demek bu. Global dolar enflasyonunun tarihsel ortalama olan 2%ye gelmesi durumunda cok sorun yaratacagini sanmiyorum. Ayrica kira geliri ve ozel ders gelirimiz de olmasi muhtemel.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    TC hazinesinde risk olmasi durumunda pegasusun daha iyi bir durumda olacagini sanmiyorum.
    Ben hazine riskini mevcut diger sartlar dikkate alindiginda pek olasi gormuyorum.

Eger yakinda secim olmasa, yani bu soygun 5 yil daha surecek olsa belki dusunulebilirdi.

donemsel kupon faizi ne kadar cok
    vergiye kosar adim olur
    beyanname verir sonra da vergini odersin limit disina tasar isen
    ancak yatirdigin miktari cabuk elde etme avantajin da olur

Vade uzadikca normal olarak getiri artabilir yada belli donemlerde atiyorum 5yil ile 15yil arasi CDS daha yuksektir faiz orani daha yuksektir gibi

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Şimdi benim anlamadığım eurobond alırken kupon faizi yüksek olanları mı seçmek daha mantıklı oluyor.
    Örneğin İş bankasının listesine bakıyorum 15/01/2030 vadeli olanın kupon faizi "5.937" görünüyor. 13/03/2030 vadeli olanın kupon faizi "2.625" arada çok fark var. Fakat kupon faizi düşük olanın yüzde getirisi daha yüksek görünüyor.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

ozel firma eurobond da farkli bir vergi duzenlemesi vardi ama hatirlayamiyorum arkadaslar belki katki saglayabilir

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Merhaba. Tek bir eurobond almaktansa biraz farklı vadelerde almak daha iyi olabilir. Ayrıca 200 bin nominal üzerinde şirketlerin eurobondlarıda düşünülebilinir. Bir arkadaşım Pegasus'un 9.5 kupon faizli eurbondunu almıştı. Risk biraz dağıltılmışta olur.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar. Eşimle 30lu yaşların ortalarindayiz. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz. Eşimin memleketi Ayvaliktaki evine yerleşeceğiz, çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz. Benim fen lisesi ve ODTÜ elektrik-elektronik geçmişim var, zaman gecirme ve ek maddi gelir getirmesi için lise seviyesinde üniversite hazırlık fizik matematik ve İngilizce dersi vermeyi düşünüyorum. Ankara'daki şu anki aylık giderimiz en fazla 20bin lira civarında, Ayvalikta bu rakamın da düşeceğini düşünüyorum. Eşimin 4500 gün için eksik prim günlerini hamilelik borçlanması ile ödemeyi planlıyoruz. Şu an hak ettiğimiz emekli maaşı toplam 32bin lira civarında.

Bu senaryoda 2045e kadar yüksek seyredecek bir global dolar enflasyonu dışında riskli bir durum (hazine iflası hariç) var mıdır? Eleştiri ve yorumlarınızı alabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.
    Bir kişinin finansal özgür olması için 300bin dolarlık varlığı olması kafi. Bunuda %50borsa-%50eurobond tutması bence yeterli olur. Gayrimenkul+borsa+eurobondda yapabilirsiniz. 4 kişilik bir aile olarak sizi düşünürsek 1,2milyon dolarlık özsermayeyle ömrünüzün sonuna kadar rahatça yaşarsınız. Zaten yazdıklarınızdan anlaşıldığı üzere bunada sahipsiniz.

7. Şimdi benim anlamadığım eurobond alırken kupon faizi yüksek olanları mı seçmek daha mantıklı oluyor.
    Örneğin İş bankasının listesine bakıyorum 15/01/2030 vadeli olanın kupon faizi "5.937" görünüyor. 13/03/2030 vadeli olanın kupon faizi "2.625" arada çok fark var. Fakat kupon faizi düşük olanın yüzde getirisi daha yüksek görünüyor.

Buradaki secim kisinin tamamen kendi ozgun kosullari ile ilgili.

Bir planlama olmali.

Bana hemen yuksek aylik getiri gerekiyor derseniz, % 5.937 faizli olani biraz pahaliya alirsiniz, bu durumda 6 ayda bir bu yuksek faizi alirsiniz ancak 10 sene sonra 1.000 dolar geri donmesi gereken anaparaniz 840 dolar gibi donecektir.( ornek.)

Ben 2027 vadeli, 6 ayda bir % 4.30 faiz odemeli Eurobond'u aldim mesela.

Hem yillik dolar olarak %8.60 faizi yeterli gordum, hem de 2027'de geri alacagim ana parami pek dusurmeyim dedim.

Yasadigim Kanada'da yillik dolar faizi %3.5 civarinda, yillik %4'u bulamazsiniz. ( ozel sirket bonolari haric )

Arkadaslarla sohbette anlatiyorum, inanmiyorlar.

Eger % 8.60 yillik faiz olsa, tum dunyanin parasi oraya akar diyorlar.

Kimisi ulke cok riskli diyor.

Ben de artik anlatmiyorum, kecilere ayiracak vaktim yok.

Yanlış hatırlamıyorsam şirket eurobondlarında vergi ödenmiyordu.
    "bankalar ve şirketlerin ihraç ettikleri eurobondlar 3 yıldan uzun vadeli olduğu için faiz gelirleri %0 stopaja tabi olmaktadır."
    Yaş itibariyle 2040lı yıllar bana oldukça uzak görünüyor. Ancak yakın bir arkadaşımda emekli olunca ilave düzenli bir geliri olsun, ayrıca çocuklarının eğitimini belli bir miktarda garantilesin diye 2040 civarı eurobondları almayı düşünüyordu.

Yakın zamanda mevcut yönetim eurobondlar çıkartıyor ve bunları yabancılara satıyor görünüyor. O nedenle kısa vadede bir ödeme riski olacağını sanmıyordum. Dolar enflasyonu harici birde doların hakim para olmayı kaybetmesi muhabbetleri var. Buda bir risk oluşturabilir.

Eurobondlar sabit dolar getirisi, artı vadedeki anapara getirisi ayrıca eğer her şey yolunda giderse, rahat insanı yormayan bir yatırım aracı olduğu kadar uzun vadeli olmasından dolayı, belirsizlikler içermesi de biraz sıkıntı yaratıyor. O nedenle 5-10-15-20 yıl şeklinde farklı tarihlerde alım yapılması, vadesi gelen parayla o günün şartlarında tekrar yatırım yapılması bana daha uygun gibi geliyor.

Sayfa 49/177 İlkİlk ... 3947484950515999149 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •