Sayfa 75/177 ÝlkÝlk ... 2565737475767785125175 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 593 - 600 arasý.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Bu mantýkla düþünürseniz bankalarda hiç para bulundurmamanýz gerekir. Misal açtýðýnýz vadeli hesabýda, yada yatýrdýðýnýz parada güvende deðil diye düþünebilirsiniz.

Türk bankalarý yerli yabancý bir çok kurumca denetlenmekte. Maalesef bir çok bankamýzý yabancýlar aldýðýndan onlar tarafýndan ekstra denetlenmekte. Bankalar yaptýklarý 1 kuruþluk iþlemi bile Maliyeye ertesi gün bildirmek zorunda. bir çok iþlem ve ürünle ilgili gün içinde merkez bankasýna bildirimler yapýlmakta. Bunlarýn dýþýnda Risk Merkezi, TMSF,MKK gibi kurumluþlara da bildirimler yapýlmakta.

Ayrýca bankalar bilgilerini merkezlerinden farklý bir lokasyonda yedeklemek zorunda. Merkezlerinin olduðu yerde (maalesef tamamý istanbulda) bir sorun olduðunda yedek merkezden çalýþabilecek alt yapýyý kurmak ve aktif tutmak zorundalar. Bu durum rutin olarak test edilmekte.

Türkiyede en iyi insan kaynaklarý ile bilgi iþlem donaným ve yazýlýmlarý bankalarda diyebilirim.

Sonuç olarak bankaya para yatýrmaya güveniyor ama bankadan eurobond almaya güvenmiyorsanýz bu bana mantýklý gelmiyor. Ýkisi bence ayný þey. Ancak Eurobonlardaki risk devlet yada çýkaran firmanýn ödememe durumu. Bu da kiþiye göre deðiþen bir risk.
    Yazdýklarým yatýrým tavsiyesi deðildir, itibar etmeyiniz.

2.  Alýntý Originally Posted by mavi1610mavi Yazýyý Oku
    2028 yýlýnda aldýðýn tüm kuponlar ve bu 500 dolarýn toplamý vergi diliminde ki 2. basamaðý(2023 için 150bin tl) geçmiyorsa beyan vermiyorsun.
    Çok teþekkürler

150 bin tl beyan sýnýrýnda o yýl içinde baþka gelirleriniz varsa bunlar ve Eurobond gelirlerinin toplamý þartý var diye biliyorum.
    Aþaðýdaki linklerde bu bilgiler mevcut okumanýzý öneririm. Maalesef bankalardaki portföy yöneticileri vergi konusunda çok bilgi sahibi deðil. Ondan daha öncede yazýldýðý gibi vergi yok vb bilgiler verebiliyorlar.

https://baytutumlu.com/index.php/202...si2023-guncel/

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1634470

Alýntý Originally Posted by yigit35 Yazýyý Oku
    Vergiyle ilgili bir soru daha sormadým istiyorum yanýtlayan olursa çok sevinirim.

Eurobond vergilendirmesinde : elde edilen faiz, GVK m.103’teki tarifenin ikinci diliminin üst sýnýrý aþarsa beyan edilmeli deniyor.

Diyelim ki 2028 vadeli 9500 dolar ödeyip bir eurobond aldým bugün. 2028 yýlýnda Ýtfa sonunda bunu 10000 dolar olacak alacaðým için, aradaki 500dolar da faiz olarak mý sayýlýyor ? sayýlmýyorsa beyan vs gerekiyor mu ?

4.  Alýntý Originally Posted by duck wing duck Yazýyý Oku
    Bu mantýkla düþünürseniz bankalarda hiç para bulundurmamanýz gerekir. Misal açtýðýnýz vadeli hesabýda, yada yatýrdýðýnýz parada güvende deðil diye düþünebilirsiniz.

Türk bankalarý yerli yabancý bir çok kurumca denetlenmekte. Maalesef bir çok bankamýzý yabancýlar aldýðýndan onlar tarafýndan ekstra denetlenmekte. Bankalar yaptýklarý 1 kuruþluk iþlemi bile Maliyeye ertesi gün bildirmek zorunda. bir çok iþlem ve ürünle ilgili gün içinde merkez bankasýna bildirimler yapýlmakta. Bunlarýn dýþýnda Risk Merkezi, TMSF,MKK gibi kurumluþlara da bildirimler yapýlmakta.

Ayrýca bankalar bilgilerini merkezlerinden farklý bir lokasyonda yedeklemek zorunda. Merkezlerinin olduðu yerde (maalesef tamamý istanbulda) bir sorun olduðunda yedek merkezden çalýþabilecek alt yapýyý kurmak ve aktif tutmak zorundalar. Bu durum rutin olarak test edilmekte.

Türkiyede en iyi insan kaynaklarý ile bilgi iþlem donaným ve yazýlýmlarý bankalarda diyebilirim.

Sonuç olarak bankaya para yatýrmaya güveniyor ama bankadan eurobond almaya güvenmiyorsanýz bu bana mantýklý gelmiyor. Ýkisi bence ayný þey. Ancak Eurobonlardaki risk devlet yada çýkaran firmanýn ödememe durumu. Bu da kiþiye göre deðiþen bir risk.
    Yaþýnýz kaç bilmem ama nice bankalar battý. Herþey kontrol altýnda olsa hazine banka mevduatý nin tamamýný garanti eder , 2022 200 bin di ,bu yýl ne oldu bilmiyorum.
    Toprakbank
    Marbank
    Ýmar bankasý
    Esbank
    Egs bank
    Ýhlas finans
    Yaþar bank
    Pamukbank
    Osmanlý Bankasý
    Daha hatýrlayalým belki vardýr.
    Ben þahsen mevduat yapmadýðým için düþünmüyorum. Ama sorduðum sadece þu sizin ebondunuz garanti bankasýnda , banka iflas ederse, siz ebondunuza nereden ulaþacaksýnýz.

CPH1951 cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi

Alýntý Originally Posted by cumba kuka Yazýyý Oku
    Yaþýnýz kaç bilmem ama nice bankalar battý. Herþey kontrol altýnda olsa hazine banka mevduatý nin tamamýný garanti eder , 2022 200 bin di ,bu yýl ne oldu bilmiyorum.
    Toprakbank
    Marbank
    Ýmar bankasý
    Esbank
    Egs bank
    Ýhlas finans
    Yaþar bank
    Pamukbank
    Osmanlý Bankasý
    Daha hatýrlayalým belki vardýr.
    Ben þahsen mevduat yapmadýðým için düþünmüyorum. Ama sorduðum sadece þu sizin ebondunuz garanti bankasýnda , banka iflas ederse, siz ebondunuza nereden ulaþacaksýnýz.

CPH1951 cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi
    Misal takasbankta saklanan hisse senediniz var.Banka battý ,hisselerinize bir þey olur mu.Hisselerinize nasýl ulaþýrsýnýz.Bence ayný durum eurobond için de geçerli.Banka saklama ve alým satým hizmeti verir bunun için de para ödersiniz,bankadaki özel kasanýzdaki o
    paranýz nasýl sizinse banka batmýþ batmamýþ önemi yoksa ayný durum geçerlidir.Mevduat baþka ,onda siz bankaya paranýzý iþletsin diye güvenip belli bir faiz karþýlýðý teslim ediyorsunuz,devlet burada size sanýrým 300 bin liraya kadar bir güvence veriyor gerisi banka ile sizin aranýzda banka batarsa geçmiþ olsun.Eurobond ve hisselerinizin durumu farklý onlarda banka sadece aracý mal ona ait olmuyor.

Bazý kayýtlarýn kâðýt üzerinde tutulduðu dönemlerden beri bankalarda çalýþmýþ biri olarak, bankalarýmýzýn altyapý ve denetim açýsýndan diðer ülke bankalarýndan çok daha iyi olduðunu düþünüyorum. O nedenle bir sýkýntý görmüyorum.

Ancak bahsettiðiniz gibi bir durum olursa banka kayýtlarý esas olacaktýr. Sorun olursa dediðim gibi periyodik olarak bir çok bildirim yapýlýyor. Bu kayýtlarda kontrol edilir.

Mevduat ve Eurobon'un bankadaki durumu konusunda haklýsýnýz. O nedenle banka iflas ederse, bankaya güvenip borç verdiðiniz mevduat daha riskli. Devletin garanti ettiði tutarda enflasyon oraný kadar artýþ olmadýðýndan, tutar düþük kaldý. Bana göre bankanýn aracýlýk ettiði Eurobond'larýn arkasýnda devlet olduðu için bu durumda daha az risksiz.

Bildiðim kadarýyla Eurobond'lar Hisse yada fonlarda olduðu gibi banka dýþý bir kayýt kuruluþunda (MKK,Takasbank) kiþi bazýnda saklanmýyor. Aslýnda bence saklanmasý gerekir.

Bankanýn iflas etmesi kapanmasý anlamýna gelmiyor. Eurobondlarýnýzý baþka bankaya transfer edip devam edebilirsiniz.Tabii bunun o koþullarda ne kadar süreceði belli olmaz. Yinede haklarýnýz güvence altýnda olacaktýr diye düþünüyorum.Kuponlarýnýz ödenmeye devam eder.

Alýntý Originally Posted by hkm Yazýyý Oku
    Misal takasbankta saklanan hisse senediniz var.Banka battý ,hisselerinize bir þey olur mu.Hisselerinize nasýl ulaþýrsýnýz.Bence ayný durum eurobond için de geçerli.Banka saklama ve alým satým hizmeti verir bunun için de para ödersiniz,bankadaki özel kasanýzdaki o
    paranýz nasýl sizinse banka batmýþ batmamýþ önemi yoksa ayný durum geçerlidir.Mevduat baþka ,onda siz bankaya paranýzý iþletsin diye güvenip belli bir faiz karþýlýðý teslim ediyorsunuz,devlet burada size sanýrým 300 bin liraya kadar bir güvence veriyor gerisi banka ile sizin aranýzda banka batarsa geçmiþ olsun.Eurobond ve hisselerinizin durumu farklý onlarda banka sadece aracý mal ona ait olmuyor.

7. Eurobondlar Avrupada bulunan Euroclear adlý (burdaki takasbank benzeri) kurumda tutuluyor, burdaki bankalarýn batmasý eurobondlarýnýzý etkilemez.

Alýntý Originally Posted by pilavli Yazýyý Oku
    Eurobondlar Avrupada bulunan Euroclear adlý (burdaki takasbank benzeri) kurumda tutuluyor, burdaki bankalarýn batmasý eurobondlarýnýzý etkilemez.
    Bu kurumda kiþi bazýnda (En azýndan 200 bin nominal altýnda) bilgi saklandýðýný düþünmüyorum. Kupon ödemelerinde devlet Eurobonda aracýlýk eden yurtdýþý bankalara ödeme yapýyor, onlarda Euroclear üzerindeki listeden diðer bankalara ödüyor sanýrým. Banka hazineleride gelen tutarý sahibi olan müþterilerin hesabýna aktarýyor. Yani burada Xbankasý üzerinden 5000 bin nominal eurobond aldýðýmýzda bu Euroclear'a bildirilmiyor, Xbank'ýn kayýtlarýnda yer alýyor. Yinede kesin bilgi için banka hazinesinde çalýþan birilerine sormak lazým. Bilgi edinirsem paylaþýrým.

Sayfa 75/177 ÝlkÝlk ... 2565737475767785125175 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •