Sayfa 169/177 İlkİlk ... 69119159167168169170171 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 1,345 - 1,352 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Bir konuda sizlere danışmak istiyordum..
    2023 Senesine ait eurobond gelirlerime ait vergiyi ödemek için Hazır beyan sistemini kullanacağım. "İşlemiş faiz" veya "mahsup edilebilir kupon başı fazla ödemeyi" kupon vergisinden düşerken Gayrisafi irat bölümüne düşürülmüş rakamı mı yazıyoruz yoksa gelen toplam eurobond kupon ödemesini yazdıktan sonra bu düşürülmesi gereken rakamları "indirilecek giderler" olarak mı gösteriyoruz? Saygılar

Screenshot 2024-03-03 173129.jpg

2. Forumda araştırınca buldum , Shorts üstadımız Mehmet Bingöle sormuş ve o da irattan indirilmesi gerektiğini söylemiş. Belki faydası olur diye burada paylaşıyorum. Saygılar

3. Ayrıca beyanname vermek isteyenler için bu linkteki excel dosyasında tüm eurobondların ihraç tarihleri mevcut.

https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2024/0...l_Listesi.xlsx

4. Vergiye tabi gelir toplamınız (86. maddenin 1/(a)-(b) bentlerinde belirtilen gelirler hariç) 150.000den fazla olmadığından, tevkifata tabi tutulmuş birden fazla işverenden elde edilen Ücret, MSİ ve GMSİ beyana dahil edilemez

bu hata ile karşılaşan var mı ? Nasıl çözmeliyiz ?

5.  Alıntı Originally Posted by armada1905 Yazıyı Oku
    Bir konuda sizlere danışmak istiyordum..
    2023 Senesine ait eurobond gelirlerime ait vergiyi ödemek için Hazır beyan sistemini kullanacağım. "İşlemiş faiz" veya "mahsup edilebilir kupon başı fazla ödemeyi" kupon vergisinden düşerken Gayrisafi irat bölümüne düşürülmüş rakamı mı yazıyoruz yoksa gelen toplam eurobond kupon ödemesini yazdıktan sonra bu düşürülmesi gereken rakamları "indirilecek giderler" olarak mı gösteriyoruz? Saygılar

Screenshot 2024-03-03 173129.jpg
    Ben direkt olarak yatan kupon miktarınının o günkü tl karşılığını irat kısmına yazdım

6. Toplamda Kira, eurobond geliri ve arizi kazanç ( eurobond kazancı ) bildiriyordum.

189 ile görüştüm, 150.000'i aşmadığım için eurobond kupon faiz gelirlerini bildirmeme gerek yokmuş orayı sildirdi, sonrasında onaylayabildim beyannameyi.

7. maliyetteki fazla ödemenin tamamını kupondan düşen varmı....yapılabilir yazıyor....gerekçesi erken satışta indirim yapılmamış oluyor...

Ayni gun degil bir is gunu oncekini yazin

Alıntı Originally Posted by yigit35 Yazıyı Oku
    Ben direkt olarak yatan kupon miktarınının o günkü tl karşılığını irat kısmına yazdım
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 169/177 İlkİlk ... 69119159167168169170171 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •