Sayfa 138/180 İlkİlk ... 3888128136137138139140148 ... SonSon
Arama sonucu : 1438 madde; 1,097 - 1,104 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Merhaba,

257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

2.1.1.4. Tezgah üstü işlemlerde tevkifat

kısmına bir bakın bence, her ne kadar şu an stopaj yoksa bile mantık aynı gibi geldi bana.
    teşekkür ederim. dediğiniz gibi mantık benzer ancak tebliğ bedelsiz eurobond virmanına açıklık getirmiyor. biraz daha araştıracağım ama bulacağımdan umutlu değilim.

2. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Merhaba,

257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
    tebliğin "Veraset Yoluyla veya İvazsız Olarak Edinilen Menkul Kıymetlerde Alış Bedeli Olarak Dikkate Alınacak Tutar" başlıklı 3.1. maddesinde "ivazsız olarak edinilen" tabiri geçiyor. ayrıca madde içeriğinde:

"Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci maddesinin (1) numaralı fıkra hükmü ile bankalar ve aracı kurumlar, alım-satımına aracılık ettikleri menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçlarının alış ve satış bedelleri arasındaki fark üzerinden vergi tevkifatı yapmakla sorumlu tutulmuşlardır.
    Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 10 uncu maddesinde, veraset ve intikal vergisi matrahının, intikal eden malların Vergi Usul Kanununa göre bulunan değerleri olduğu belirtilmiştir.
    Vergi Usul Kanununun 294 üncü maddesine göre bir vergiye matrah olan servet veya servet unsuru mahiyetindeki hisse senetleri ve tahviller borsa rayici ile, borsada kayıtlı olmayanlar ise emsal bedeliyle değerlenmektedir.

Bu durumda, mirasçılara veraset yoluyla intikal eden hisse senedi ve tahviller ölüm tarihinde,
    diğer suretle vuku bulan bedelsiz intikallerde ise bu kıymetler hukuken iktisap edildiği tarihte elde edilmiş kabul edilecek ve söz konusu kıymetlerin alış bedeli olarak da miras bırakanın ölümü veya hukuki iktisabın gerçekleştiği tarihteki borsa rayici, borsaya kayıtlı olmayanlar için ise bu tarihteki emsal bedeli esas alınacaktır.

Buna göre, veraset yoluyla iktisap edilen Geçici 67 nci madde kapsamındaki menkul kıymetlerin varislerce satılması halinde, satış bedeli ile yukarıda belirtilen şekilde hesaplanan alış bedeli arasındaki fark üzerinden, Geçici 67 nci madde kapsamında tevkifat yapılması gerekmektedir."

bedelsiz intikallerde elde ediş değer tespitinden bahsediliyor.

bu durumda maddeye göre mantığım; eurobond bedelsiz intikal edilebilir ve intikal tarihindeki emsal bedellinden elde edenin hanesine ivazsız intikal olarak yazılır diyor

ne dersiniz?
    Son düzenleme : shorts; 28-08-2023 saat: 18:58.

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ne dersiniz?
    Bana bu yazılanlar virman edilen kişi için geçerli gibi geldi, eğer size gönderdiğim maddeki gibi kabul ediliyorsa zaten virman edilen bir kişi için bir vergi doğmaz, virman eden kişi için doğar, çünkü satış yapılmış olarak kabul ederim diyor.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    tebliğin "Veraset Yoluyla veya İvazsız Olarak Edinilen Menkul Kıymetlerde Alış Bedeli Olarak Dikkate Alınacak Tutar" başlıklı 3.1. maddesinde "ivazsız olarak edinilen" tabiri geçiyor. ayrıca madde içeriğinde:

"Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci maddesinin (1) numaralı fıkra hükmü ile bankalar ve aracı kurumlar, alım-satımına aracılık ettikleri menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçlarının alış ve satış bedelleri arasındaki fark üzerinden vergi tevkifatı yapmakla sorumlu tutulmuşlardır.
    Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 10 uncu maddesinde, veraset ve intikal vergisi matrahının, intikal eden malların Vergi Usul Kanununa göre bulunan değerleri olduğu belirtilmiştir.
    Vergi Usul Kanununun 294 üncü maddesine göre bir vergiye matrah olan servet veya servet unsuru mahiyetindeki hisse senetleri ve tahviller borsa rayici ile, borsada kayıtlı olmayanlar ise emsal bedeliyle değerlenmektedir.

Bu durumda, mirasçılara veraset yoluyla intikal eden hisse senedi ve tahviller ölüm tarihinde,
    diğer suretle vuku bulan bedelsiz intikallerde ise bu kıymetler hukuken iktisap edildiği tarihte elde edilmiş kabul edilecek ve söz konusu kıymetlerin alış bedeli olarak da miras bırakanın ölümü veya hukuki iktisabın gerçekleştiği tarihteki borsa rayici, borsaya kayıtlı olmayanlar için ise bu tarihteki emsal bedeli esas alınacaktır.

Buna göre, veraset yoluyla iktisap edilen Geçici 67 nci madde kapsamındaki menkul kıymetlerin varislerce satılması halinde, satış bedeli ile yukarıda belirtilen şekilde hesaplanan alış bedeli arasındaki fark üzerinden, Geçici 67 nci madde kapsamında tevkifat yapılması gerekmektedir."

bedelsiz intikallerde elde ediş değer tespitinden bahsediliyor.

bu durumda maddeye göre mantığım; eurobond bedelsiz intikal edilebilir ve intikal tarihindeki emsal bedellinden elde edenin hanesine ivazsız intikal olarak yazılır diyor

ne dersiniz?
    Hukuk dilinde ivaz, iki tarafa borç yükleyen akidlerde hem akdin konusunu hem de ona karşılık ödenecek bedeli ifade eder. Ancak ivazın terim olarak bedel anlamı daha yaygındır. Allah rızâsı için yapılan bir iyiliğin karşılığında genel olarak sevap, hayırlı bir işin karşılığında ise ecir kazanılacağı ümit edilir.

https://www.google.com/search?sca_es...h=524&dpr=1.88

Ivazinizi seviym sizin.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bana bu yazılanlar virman edilen kişi için geçerli gibi geldi, eğer size gönderdiğim maddeki gibi kabul ediliyorsa zaten virman edilen bir kişi için bir vergi doğmaz, virman eden kişi için doğar, çünkü satış yapılmış olarak kabul ederim diyor.
    3.1 madde "bedelsiz intikallerde" diyor. yani benim bu virmandan bir gelir etmem söz konusu değil. bir gelir varsa virman edilen kişiye ait. madde bu menkulü elde eden kişinin elde etme maliyetinden bahsediyor. satarsa alış maliyetini belirleme açısından. ben öyle anlıyorum.

ama yine de net değil. orası kesin.

6.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Hukuk dilinde ivaz, iki tarafa borç yükleyen akidlerde hem akdin konusunu hem de ona karşılık ödenecek bedeli ifade eder. Ancak ivazın terim olarak bedel anlamı daha yaygındır. Allah rızâsı için yapılan bir iyiliğin karşılığında genel olarak sevap, hayırlı bir işin karşılığında ise ecir kazanılacağı ümit edilir.

https://www.google.com/search?sca_es...h=524&dpr=1.88

Ivazinizi seviym sizin.
    ben de topunu s..eyim onların

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    mehmet bingöl'ün bu konu hk 06.03.23 tarihli bir yazısı eurobond satış kazançları başlığı altında şöyle der:

10- Eurobondların aile üyelerine, ortak hesaba veya 3. kişilere virman talimatı verilmesi halinde; bu işlemin hukuki olarak ve ne amaçla yapıldığı önem kazanır. Zira virman prensip olarak satış hükmündedir. Satış kazancı da yıllık beyan esasında vergiye tabidir. Öte yandan virman bedelsiz yapılır ise bu bağış/hibe kapsamında Veraset ve İntikal vergisine tabidir. Yeni alıcı prensip olarak beyan yapmak ve intikal vergisini ödemek zorundadır.

ancak burada "öte yandan" derken hem virmanlayan beyan eder hem alıcı mı demek ister yoksa sadece alıcı beyan eder mi demek ister emin olamadım. sordum bakalım cevaplayacak mı..

https://vergialgi.com/gercek-kisiler...gi-durumu-2023

8. Bence ; virmanlayan , cari fiyattan satmış gibi kabul ediliyor, vergi doğar ise de vergilendiriliyor.

Vergi çıkmıyor ise, ben ; virmanlarım ....

Alıcı da , günlük fiyattan bedelini banka aracılığı ile gönderir ise ivazsız intikal konu dışı olur.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 138/180 İlkİlk ... 3888128136137138139140148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •