Sayfa 586/993 İlkİlk ... 86486536576584585586587588596636686 ... SonSon
Arama sonucu : 7937 madde; 4,681 - 4,688 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XVIII

1.  Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Bende stok yapıyordum ama bu işin sonu yok. En fazla 2 ay geriden gidiyorsun. Mesela sizin 1 çuval şeker bittiğinde muhtemelen aynı şekerin kilosunu 100 tl den alacaksınız. Yani fiyat artışları belli bi süre değilki, en az 10 yıl bu iş böyle gider. Benim diyecek 5 seneden önce durduramaz, düşürmeyi düşünemiyorum bile.
    2 ay 6 ay stok durumuna bağlı. Ben şahsen 6 ay gibi yeni fiyatlardan alışveriş yapıyorum. O bile ayda 2000 gibi bir kazanç sağlıyor. Dileğimiz bu zamanların çabuk geçmesi.

2. Babam emekli üstüne iki kira alır ben kiracıyı düşündüğüm için çok az zam yaptım babam iki kira ile züğürt geziyor

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,614
     Alıntı Originally Posted by MKELES Yazıyı Oku
    2 ay 6 ay stok durumuna bağlı. Ben şahsen 6 ay gibi yeni fiyatlardan alışveriş yapıyorum. O bile ayda 2000 gibi bir kazanç sağlıyor. Dileğimiz bu zamanların çabuk geçmesi.
    stok un. pirinç vs kurtlandı ( 5 ayda ). buzdolabında saklamak lazımmış.

dolapta yer olmayınca. fazla ürün komple zarar.
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    stok un. pirinç vs kurtlandı ( 5 ayda ). buzdolabında saklamak lazımmış.

dolapta yer olmayınca. fazla ürün komple zarar.
    Pirinci kurut içinebaz tuz at hiç birşey olmaz unu kuru yerden saklayacaksın istanbulda un stoklamak riskli olabilir. Stoklama işi kuru havaların hakim olduğu yerlerde kolay nemli yerlerde zor
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

5. Az önce Mahfi eğilmez in yazısını okudum. Ülkede iki enflasyon var TÜİK ve enag enflasyonu %85-185 hangisini kabul edersen et en düşük olanı bile kabul etsen mevduatta en iyi %30 alsan aldığın faiz ve ana paran ile bir sene sonra yarısını alırsın oda fiyatı en az artmış ürünün. Böyle bir zamanda parasını tasarruf edip TL mevduata yatıran abiyane tabirle bir şey denir onu yazmayayım. Hatta para harcamak olabildiğince daha çok harcamak daha kârlı. MB ne yapıyor kuru baskılıyor tabi bunun için de habire olmayan dövizi satıyor bu durumda ne olmuş cebinde paran var ama milyonluk arabayı gidip bayiden nakit verip alamıyorsun. Sonuçta kuru baskılayayım diye çatır çatır dolar satınca ithalat için yada ithalata dayalı ürünlerde sıkıntı var.

6. İyi parti ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Yılmaz seçim sonrası için bir şeyler söylemiş özetle seçimden sonra IMF gitmek yada IMF nin vereceği likidite ve ekonomik durum yeterli değil tercih edilmeyecek diyor bence de mantıklı IMF ye gitmenin siyasi olarak sandıkta biten tarihe gömülen bir sonucuda olacak. Bunlar IMF ye gitmeden ciddi tedbirler ile yönetmeye çalışacak gözüküyor. Yılmaz seçim sonrası rezervin Rusya Putin hariç -100 milyar dolar olacağını öngörüyor. Seçimden sonra iktidar değişikliği olursa herşey yolunda giderse düşen cds ile daha az maliyetle borçlanma ve yatırıma dayalı kaynakların gelmesi ile aşılacak diyor. Bu ne kadar zaman alır iktidar süresi yeter mi belli değil. Kimse çıkıp seçimden sonra bu hasarı 25 yılda tamir ederim bana oy verin diyemez yetkiyi alıp hasarı, halının altındaki pislikleri görüp analiz edince anlaşılır.

7. Hadi iktidar değişti. İyi parti ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Yılmaz in dediği eksi 100 milyar dolar ve Rusya Putin in parası kadar eksi rezerv ile ne kadar ucuz kredi bulursan bul yatırım çek bunun finansman maliyeti üzerine petrol ürünleri açığı kolay kolay kapanmaz ciddi ithalatı önleyici tedbirler almak zorundalar. Yani -100 milyar dolar+ cari açık+ borç çevirme maliyeti matematiksel olarak zor. Hatta bankalar muhteşem kârlar elde etmiş ama enflasyonu oda TÜİK in enflasyon oranını çıkınca üstüne dış finansman maliyetini koyunca sermayeleri erimiş.

8. Bundan 5 sene önce emekli maaşı ve hanımın 1/2 asgari ücret kadar geliriyle kızın çeyizini almışız bir yılda özel hastane de 4 ameliyat olmuşum. Bugün babamın kira aldığı iki ev ve memur emekli maaşı var. Prostat sıkıntısı yüzünden lazer ile ameliyat için özeli aradık babamın iki evden yılda aldığı kira kadar para istediler. Bu devlette var mı diye araştırdım üniversite hastanesinde 13 bin. Benim yaklaşık 5 sene önce olduğum 4 ameliyati olsa bunun için yıllık maaşını ilaveten yıllık iki evin kirayı verse olamıyor. Yani devletimiz özel hastaneye ödediği para yıllardır aynı belki 5-10 yıldır zam yapmamış özel hastanede hastadan almayı tercih etmiş. Google den sorabilirsiniz SGK doğum için 400 TL ödüyor. Safra kesesi ameliyatı için 750 TL. Bu paraya ameliyatta kullanılacak tek kullanımlık giysi ameliyahanede kullanilacak aletlerin sterilizasyonu klips sutur malzemesi alınamaz. Özel hastaneye gittiniz doğum için sizden en fazla 800 TL alabilir yönetmelik böyle aksi takdirde anlaşma iptal olur cezası bu. Özel hastaneler devletin (SGK) ödediğinin nasıl 10-15 katını alabilir? Bunu bilen SGK anlaşmayı niye iptal etmez. Bütün bu olanlar doğru ekonomi politikaları sonucunda faiz sebep enflasyon sonuç politikası ile böyle güzel sonuçlar ortaya çıkıyor.

Sayfa 586/993 İlkİlk ... 86486536576584585586587588596636686 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •