Sayfa 104/1000 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon
Arama sonucu : 7998 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Viop XLIII

1.  Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    dün yani cuma öyle oldu işte boğalar tuzağa çekilirken anektar dedim diye beni boynuzladılar noldu akşama pirzola mezesi oldular gece de modiyis mangal partisi yaptı boğayı da pişirmişem anektarları almışem hacıyı da çarşıya göndermişem
    Senin aklın başında mi yüzde 10 önce ayiciklarim geldi boğalar pistten çekilsin diyorsun, sen anahtarı bırakmadın dün boğalar mi bıraktı?

Bu forum da sanal işlem yorum yaptığına kesin inandığım tek kişisin.

Hayır hiç utanman da yok ne diyeyim.

2. Bu not haberlerini en son biz ogreniriz cok kafanizi yormayin. 100m$ ordino gonderen fon da biliyordur mesela.

3. 100 milyon dolarlık bir alımı hedge fon hareketlerine üye olanlar görebiliyor ben ücretsiz olduğu için bir hafta geriden görebiliyorum görenler var ise hangi fonlar bilelim vang Pimco Hsbc vardı geçen hafta
     Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Bu not haberlerini en son biz ogreniriz cok kafanizi yormayin. 100m$ ordino gonderen fon da biliyordur mesela.

4. PAZartesi salı strong sel olabilir .

Her karar öncesi satış yerken bu sefer haber zirvede geldi dikkatinizi çekerim

Niye not düşürdü? Zaten dipteyiz..
    RUSYA'dan gelen paralar mı?
    Avrupa ve ABD ile birlikte gözüküp, ikili oynamaya devam mı? Çıkarlar için her şey mübah politikası mı?

Borsayı pazartesi etkiler mi? etkiler..O kadar.. Olay pazarteside kalır..

6. Türkiye'nin notu çok uzun zamandır çöp seviyesinde. çöpten bir çıkarırsan yine çöp kalır, bu not durumları artık TR'yi etkilemez. Bu borsaya buradan giren yabancı yatırımcı iki şeyi düşünür;

1. TR şu an makro ve mikro ekonomik anlamda doğal sınırının altında işlem görüyor. Çok ekonomik terimlere girmeden çok basitçe anlatmak gerekirse TR'nin doğrudan yabancı yatırım almadığı, içe daha kapanık olduğu dönemlerde Bulgaristan, Romanya, Yunanistandan daha iyi ekonomiye sahipti. Yani ülkenin hiçbir şey yapmadığı hali coğrafya, nüfus, tarım gibi dümdüz etmenlerle bu ülkelerden iyi oluyor. Şu an ekonomi bu ülkelerden daha kötü durumda dolayısıyla doğru politikalar uygulanmaya başladığı ilk dakikadan itibaren doğal sınıra doğru hızlı bir ilerleme olacak ülkede.

2. Arka planda doğru hedge işlemlerini açmak kaydıyla TR muhteşem bir pazar durumunda. koç-sabancı, 16 banka, demir-çelik fabrikaları v.b gibi yerler tam gaz üretim, tam gaz kar yapıyorlar. Bu şirketler bedava iş gücü ile çalışıp, devlet teşvikleri ve Rusya ile ikili ilişkilerin şu sıra zirvede olması sonucu ucuz enerji ile kardan da kar ediyorlar. Önümüzdeki çeyreklerde bunlar daha da iyi görünecektir. Bu şirketler BEDAVA borsada.

Tek başına bu not kararları bir şey ifade etmiyor. Serde delikanlılık yapıp acımadı ki, acımadı ki diyecek halimiz yok elbette, kredi kullanımını zorlaştıran ve yüksek faize ülkeyi hapseden bir düzene yol açıyor. Ama bu kararlar verilirken içlerinde siyaset de var, aba altından sopa göstermek de var, makro-ekonomik dengeler de var. Ekonomi maalesef iyi yönetilmiyor bu bir gerçek.

Borsa açısından bakarsanız hiçbir şey değişmez. Yarım seans belki satarlar, belki o kadar bile sürmez bir sürpriz yapıp daha da yukarı sürebilirler.

7. Ekonomik datalar ve regresyonla ilgilenenler veya incelemek isteyenler için de matematiksel kısmını ve lafzi yorumunu paylaşalım.

Tablo 4 incelendiğinde; ülke kredi not değişikliklerinin hisse senedi piyasa işlem hacmi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye neden olduğu tespit edilmiştir. BRICS ülkeleri ve Türkiye için incelenen 17 olaydan 14’ü not düşüşü 3’ü ise not yükselişi şeklindedir. İncelenen 14 not düşüşü olayından 6’sının olay öncesi KAD oranları ile olay sonrası KAD oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etkinin olduğu tespit edilmiştir. Olay öncesi ve olay sonrası KAD oranları ortalamalarına bakıldığında ise, 6 not düşüşü olayından 4 tanesinin işlem hacimlerinde pozitif yönde bir değişime, 2 not düşüşü olayının ise işlem hacimlerinde negatif yönde bir değişime neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bu 6 not düşüşü olayından yarısının piyasada negatif yönde değişime neden olduğu diğer yarısının ise pozitif yönde bir değişime neden olduğu ifade edilmektedir.

Yine burada önemli olan, negatif değişime sebep olan not düşüşlerinde ülke notunun yatırım yapılabilir seviyesindeki not aralıklarında olduğu tespit edilmiştir.
    Son düzenleme : the_economist; 13-08-2022 saat: 16:43.

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    100 milyon dolarlık bir alımı hedge fon hareketlerine üye olanlar görebiliyor ben ücretsiz olduğu için bir hafta geriden görebiliyorum görenler var ise hangi fonlar bilelim vang Pimco Hsbc vardı geçen hafta
    usta nereden görüyon kim alıyor 100 milyon çok para

Sayfa 104/1000 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •