Sayfa 310/389 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360 ... SonSon
Arama sonucu : 3107 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: DOAS - Doğuş Otomotiv

Alıntı Originally Posted by memix Yazıyı Oku
    Geçen yıl ocak satış rakamı odd'de 9331 miş.
    O kadara felaket tellallığı yaptılar, sonuç 2023 Ocak ayının üzerinde satış rakamları. Bilançoya kadar kıpırdamam. 2024 ilk temettümü de alırım. Sonra duruma bakarım. Son dönemde endeksin yükselişine fazlasıyla ayak uydurmaya başladı. Dipten dönüş sinyalleri oluştu. Bir arkadaş grafik paylaşmış sağolsun. Buralar da sakinledi. 280'lerin üzerinde sıralı kapanışlar yaparsa endekste majör bozulma olmazsa TL bazlı zirvesine yolculuk yapar diye değerlendiriyorum.

2. selamlar;
    beklentileri ters köşe yaptılar.
    Yıla güzel başladık, böyle devam eder umarız.
    Doas satışları geçen seneye göre %21 civarında artış kaydetmiş (ağır vasıta hariç). Elektrikli araçların gelmeye başlamasıyla satışları biraz daha artacaktır.
    Ev alamayan yatırımcılar araca yönelmiş sanki.

3. 278 üstü kapanışlar gelmeye başladı....
    23 Ağustostan beri gelen yatay kanaldan çıkıyoruz...
    Ancak unutulmasın 298 sert bir direnç, tek seferde üstüne atamayız...
    Atınca ise hareketler sertleşir, bar boyları uzar...
    Selametle...

4. Hisse tarihsel olarak ilk kez 280 üstü haftalık kapanış yaptı...
    Son 2 haftadır artan işlem hacmi destekli bu hareket yeni bir trendin net habercisi...
    Önümüzde ki en zor direnç 298, üstü hedefleri daha önce yazmıştım...

Alıntı Originally Posted by Demirci_hacı Yazıyı Oku
    Hisse tarihsel olarak ilk kez 280 üstü haftalık kapanış yaptı...
    Son 2 haftadır artan işlem hacmi destekli bu hareket yeni bir trendin net habercisi...
    Önümüzde ki en zor direnç 298, üstü hedefleri daha önce yazmıştım...
    Katılıyorum yazdıklarınıza. Otomotiv sektöründe daralma yaşanmayacağı da belli oldu. Araçlara gelen zamlardan sonra TL bazlı karlılıklar artacak oransal olarak kar marjları düşecek olsa da. ID modellerinin gelmesiyle EV pazarından ciddi bir pay alacağını düşünüyorum. Yerli otomotiv sektörü tüketicimizin Volkswagen bağımlılığı had safhada. Kızıma bu sene sonu kampanyadan otomatik polo almayı hedefliyorum. Arada sırada sarı siteye bakıyorum. Ağır hasarlı 2022 model 27.000 kmdeki otomatik polo 800.000 TL. Volkswagen galiba Türkiye'deki en iyi ikinci ele sahip marka. Bunda marka bilinilirliği ve güvenilirliğinin, Doğuş otomotiv güvencesinin payı büyük. Borsadaki çalkantılı dönemde 3 F/K oranı ile maliyetlenme fırsatı bulduk. Dramatik bir değişiklik olmazsa önümüdeki 5 senede spot kapanış fiyatı kadar temettü alırız. Küçük yatırımcı hala orta uzun vade yatırımın ne olduğunu anlamadı. Ben de 4-5 senelik otokar var. Maliyet 16 lira hisse kapanış fiyatı 523 lira ve hala çok ciddi potansiyeli var. Benim gözümde 4-5 sene öncenin Otokar'ıdır şu an Doas. Neredeyse tüm iş kollarında tekel konumunda. Distribütör olduğu araçları tek satan yetkili. Tüm Türkiye'deki muayene istasyonlarının üçte birine sahip. Bugün bu payını satmaya kalksa sermayesinin en az 50 katı eder. Elektrikli şarj istasyonları kurma işini de ID'lerin gelmesiyle hızlandıracaklarını düşünüyorum. Henüz bir şarj istasyonumuz bile yok. Elektrikli şarj istasyonlarının komisyon gelir akaryakıt istasyonları gibi değil. Akaryakıt istasyonları parayı marketten kazanırken elektrikli şarj istasyonları enerji tüketiminden kazanacaklar. Belki yakın bir gelecekte sadece elektrikli şarj hizmeti veren istasyonlar olacak ve buralardaki ticaret alanları kira geliri yaratacak.

6. takriben 18 ila 20 milyar kar bekleniyor, hbk 80 ila 100 arası bir kar miktarının ne kadarını dağıtır?

Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    takriben 18 ila 20 milyar kar bekleniyor, hbk 80 ila 100 arası bir kar miktarının ne kadarını dağıtır?
    Madde 24- KARIN TESBİTİ VE DAĞITIMI:
    Şirketin faaliyet dönemi sonunda tespit edilen gelirlerden, Şirketin genel giderleri ile
    muhtelif amortisman gibi şirketçe ödenmesi veya ayrılması zorunlu olan miktarlar ile
    şirket tüzel kişiliği tarafından ödenmesi zorunlu vergiler düşüldükten sonra geriye
    kalan ve yıllık bilançoda görülen dönem karı, varsa geçmiş yıl zararlarının
    düşülmesinden sonra, sırasıyla aşağıda gösterilen şekilde tevzi olunur:
    Genel Kanuni Yedek Akçe:
    a) TTK’nın 519’uncu maddesi uyarınca % 5’i genel kanuni yedek akçeye ayrılır.
    Birinci Temettü:
    b) Kalandan, varsa yıl içinde yapılan bağış tutarının ilavesi ile bulunacak meblağ
    üzerinden, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Mevzuatına uygun olarak
    birinci temettü ayrılır.
    c) Yukarıdaki indirimler yapıldıktan sonra, Genel Kurul, kar payının, yönetim kurulu
    üyeleri ile memur, müstahdem ve işçilere, çeşitli amaçlarla kurulmuş vakıflara ve
    benzer nitelikteki kişi ve kurumlara dağıtılmasına karar verme hakkına sahiptir.
    İkinci Temettü:
    d) Net dönem karından, (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen meblağlar düştükten
    sonra kalan kısmı, Genel Kurul, kısmen veya tamamen ikinci temettü payı olarak
    dağıtmaya veya Türk Ticaret Kanunu’nun 521 inci maddesi uyarınca kendi isteği
    ile ayırdığı yedek akçe olarak ayırmaya yetkilidir.
    Genel Kanuni Yedek Akçe:
    e) Pay sahipleriyle kara iştirak eden diğer kimselere dağıtılması kararlaştırılmış olan
    kısımdan, % 5 oranında kar payı düşüldükten sonra bulunan tutarın onda biri,
    TTK’nın 519’uncu maddesinin 2’nci fıkrası uyarınca genel kanuni yedek akçeye
    eklenir.
    Yasa hükmü ile ayrılması gereken yedek akçeler ayrılmadıkça, esas sözleşmede pay
    sahipleri için belirlenen kar payı nakden ve/veya hisse senedi biçiminde
    dağıtılmadıkça; başka yedek akçe ayrılmasına, ertesi yıla kâr aktarılmasına ve kar
    payı dağıtımında yönetim kurulu üyeleri ile memur, müstahdem ve işçilere, çeşitli
    amaçlarla kurulmuş olan vakıflara ve bu gibi kişi ve/veya kurumlara kâr payı
    dağıtılmasına karar verilemez.
    Kar payı, dağıtım tarihi itibarıyla mevcut payların tümüne, bunların ihraç ve iktisap
    tarihleri dikkate alınmaksızın eşit olarak dağıtılır.
    Bu esas sözleşme hükümlerine göre genel kurul tarafından verilen kar dağıtım kararı
    geri alınamaz.

Esas sözleşmede kar payı dağıtımı ile ilgili notlar yukarıda. 2023'te 3 kere temettü vermiş. Toplam 23,51 TL. 2020 ve 2017 hariç son 10 yıl boyunca her sene temettü vermiş. 2020'de zaten temettü yasağı vardı pandemi nedeniyle. Son üç yıldır temettü verimi %10'un üzerinde. 2023 karı toplam 20 milyara yakın gelse, yarısını dağıtsa 45 TL eder. Ayrıca temettü avansı da dağıtan bir firma. 2024 Nisan Mayıs gibi en az 30 TL dağıtır bence. Daha sonra duruma göre tekrar dağıtım yapabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by mzffr Yazıyı Oku
    Madde 24- KARIN TESBİTİ VE DAĞITIMI:
    Şirketin faaliyet dönemi sonunda tespit edilen gelirlerden, Şirketin genel giderleri ile
    muhtelif amortisman gibi şirketçe ödenmesi veya ayrılması zorunlu olan miktarlar ile
    şirket tüzel kişiliği tarafından ödenmesi zorunlu vergiler düşüldükten sonra geriye
    kalan ve yıllık bilançoda görülen dönem karı, varsa geçmiş yıl zararlarının
    düşülmesinden sonra, sırasıyla aşağıda gösterilen şekilde tevzi olunur:
    Genel Kanuni Yedek Akçe:
    a) TTK’nın 519’uncu maddesi uyarınca % 5’i genel kanuni yedek akçeye ayrılır.
    Birinci Temettü:
    b) Kalandan, varsa yıl içinde yapılan bağış tutarının ilavesi ile bulunacak meblağ
    üzerinden, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Mevzuatına uygun olarak
    birinci temettü ayrılır.
    c) Yukarıdaki indirimler yapıldıktan sonra, Genel Kurul, kar payının, yönetim kurulu
    üyeleri ile memur, müstahdem ve işçilere, çeşitli amaçlarla kurulmuş vakıflara ve
    benzer nitelikteki kişi ve kurumlara dağıtılmasına karar verme hakkına sahiptir.
    İkinci Temettü:
    d) Net dönem karından, (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen meblağlar düştükten
    sonra kalan kısmı, Genel Kurul, kısmen veya tamamen ikinci temettü payı olarak
    dağıtmaya veya Türk Ticaret Kanunu’nun 521 inci maddesi uyarınca kendi isteği
    ile ayırdığı yedek akçe olarak ayırmaya yetkilidir.
    Genel Kanuni Yedek Akçe:
    e) Pay sahipleriyle kara iştirak eden diğer kimselere dağıtılması kararlaştırılmış olan
    kısımdan, % 5 oranında kar payı düşüldükten sonra bulunan tutarın onda biri,
    TTK’nın 519’uncu maddesinin 2’nci fıkrası uyarınca genel kanuni yedek akçeye
    eklenir.
    Yasa hükmü ile ayrılması gereken yedek akçeler ayrılmadıkça, esas sözleşmede pay
    sahipleri için belirlenen kar payı nakden ve/veya hisse senedi biçiminde
    dağıtılmadıkça; başka yedek akçe ayrılmasına, ertesi yıla kâr aktarılmasına ve kar
    payı dağıtımında yönetim kurulu üyeleri ile memur, müstahdem ve işçilere, çeşitli
    amaçlarla kurulmuş olan vakıflara ve bu gibi kişi ve/veya kurumlara kâr payı
    dağıtılmasına karar verilemez.
    Kar payı, dağıtım tarihi itibarıyla mevcut payların tümüne, bunların ihraç ve iktisap
    tarihleri dikkate alınmaksızın eşit olarak dağıtılır.
    Bu esas sözleşme hükümlerine göre genel kurul tarafından verilen kar dağıtım kararı
    geri alınamaz.

Esas sözleşmede kar payı dağıtımı ile ilgili notlar yukarıda. 2023'te 3 kere temettü vermiş. Toplam 23,51 TL. 2020 ve 2017 hariç son 10 yıl boyunca her sene temettü vermiş. 2020'de zaten temettü yasağı vardı pandemi nedeniyle. Son üç yıldır temettü verimi %10'un üzerinde. 2023 karı toplam 20 milyara yakın gelse, yarısını dağıtsa 45 TL eder. Ayrıca temettü avansı da dağıtan bir firma. 2024 Nisan Mayıs gibi en az 30 TL dağıtır bence. Daha sonra duruma göre tekrar dağıtım yapabilir.
    Açıklama için çok teşekkürlerler muzaffer bey,
    hayırlısı olsun.

Sayfa 310/389 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •