Sayfa 313/385 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363 ... SonSon
Arama sonucu : 3078 madde; 2,497 - 2,504 arası.

Konu: DOAS - Doğuş Otomotiv

1.  Alıntı Originally Posted by memix Yazıyı Oku
    Tofaşın normalde 7.7 gelecek karı enflasyon muhasebesine göre 2.6 geldi. Biz normalde 5-6 kar yazacağımıza göre enflasyon muhasebesine göre son çeyrek zarar yazdı diyebilirler mi? Aklıma kötü kötü şeyler geliyo. Kelde fırıldak bitmez. Millete sattırırlar, ilk çeyrek 10 milyar kar ettik derler. Bi bu kaldı yapmadıkları.
    Halka arz edildikten sonra 2-3 katına çıkıp , sonra biraz gevşedikten sonra tekrar tavan tavan giden hisseler yatırımcısını mutlu ederken , yılların hissesi , kar rekortmeni , temettü rekortmeni olan Doaş , yatırımcısını adeta sömürüyor.

Zarar eden , ne üdüğü belirsiz birçok hisse 5 e 10 a katlarken koskoca şirketin fiyatının yerlerde sürünmesi kabul edilebilecek bir durum değil.
    Şirket , hisse geri alımı açıklasa , benim şirketimin fiyatı bu olamaz , bu kadar da ucuz işlem göremez dese , herşey değişir. Ama yapmıyor.
    Son düzenleme : By Akıl; 03-03-2024 saat: 00:57.

2.  Alıntı Originally Posted by By Akıl Yazıyı Oku
    12 aylık bilançoda yeniden değerlenmelerle , belki de pd/dd si 1,5 lere ; fk. sı da 2,5 lara düşecek.
    Bütün bu beklentilere rağmen hala yerinde sayıyor , hatta düşüyor.
    Çok acayip bir durum var.
    Ben çözemedim. Çözen bir arkadaş varsa katkılarını beklerim.
    Selamlar;
    Malumunuz değerlemeyi/fiyatlamayı piyasa oyuncuları belirliyor. Şu an oyuncuların çoğunluğu düşük sermayeli, halka açıklık oranı düşük ve hikayesi olan veya hikaye yazılan tarz da şirketlere yöneliyor. PD/DD veya F/K'nin önemi de kalmamış gibi. Bu tahtaları yönlendiren spekülatörler karlarını alıp oralardan uzaklaşmaya başladıklarında gerçekler gün yüzüne çıkacaktır. Bunun acı örneklerini geçmişte bir çok kez gördük. Kumar oynar gibi hareket edenler bir gün karlarını veya sermayelerinin bir kısmını hatta tamamını bırakıp oyundan çıkar (bu durumu yaşamayan çok az istisnalar da olabilir)
    Bist 50, Bist 30 şirketlerinde yüksek sermaye ve yüksek halka açıklık nedeniyle çok güçlü hareketler yaşanamıyor. bu hisseler için yabancı girişi veya büyük fon girişleri gerekiyor.
    Doas özelinde ise halka açıklık oranı %15'den %35'e geldi. haliyle bu durum kağıdı biraz hantallaştırdı. Uzun vadeli ve özellikle de temettü yatırımcısı olanlar için güzel fırsatlar barındırdığını değerlendirmekteyim.

3.  Alıntı Originally Posted by By Akıl Yazıyı Oku
    Halka arz edildikten sonra 2-3 katına çıkıp , sonra biraz gevşedikten sonra tekrar tavan tavan giden hisseler yatırımcısını mutlu ederken , yılların hissesi , kar rekortmeni , temettü rekortmeni olan Doaş , yatırımcısını adeta sömürüyor.

Zarar eden , ne üdüğü belirsiz birçok hisse 5 e 10 a katlarken koskoca şirketin fiyatının yerlerde sürünmesi kabul edilebilecek bir durum değil.
    Şirket , hisse geri alımı açıklasa , benim şirketimin fiyatı bu olamaz , bu kadar da ucuz işlem göremez dese , herşey değişir. Ama yapmıyor.
    Halka arz edilen kağıtların durumunu hepimiz biliyoruz. Toplu halde spekülasyon yapılarak kağıtlar yukarı sürülüyor.

Yönetim, 2016 yılında Bist kararına uygun olarak geri alım açıkladı ve muhtemelen yabancılardan 10 lira civarından 22 Milyon lotu geri aldı ve bir kısmını 262 liralardan sattı.
    Bu hareketin çok doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum. şöyle ki;
    1) 2016 yılında piyasa kötü iken kağıda sahip çıkıldı. yatırımcıya destek olundu.
    2) 10 liradan alınan hisseler 262 den satıldı. ciddi kar ve kaynak sağlandı
    3) Satıştan elde edilen gelirin işletme sermayesinde kullanılacağını öngörmekteyim. Böylelikle kredi kullanmadan veya çok az krediyle ticaret devam edecektir. düşük borçluluk bu devrin en belirleyici özelliği olacaktır.

Şirket geri alım yapabilir ama bunu ya işletme sermayesinden ya da temettüden kısarak yapacaktır. bu da olumlu olmayacaktır. Geri alım taşıma suyla değirmen döndürmek gibi düşünüyorum

4. Sayın ereglili temettü beklentiniz nedir? İlk taksitte 30 lira verebilir mi?

5.  Alıntı Originally Posted by memix Yazıyı Oku
    Sayın ereglili temettü beklentiniz nedir? İlk taksitte 30 lira verebilir mi?
    Toplamda 45-50 tl brüt 40-45 tl net bekliyorum. evet ilk taksit 30 tl olabilir. diğerleri 10+10 gibi
    Bu yıl bir kısmını bedelsiz de verebilir. Mesela sermayeyi 660 Milyona çıkartabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    563
     Alıntı Originally Posted by ereglili Yazıyı Oku
    Halka arz edilen kağıtların durumunu hepimiz biliyoruz. Toplu halde spekülasyon yapılarak kağıtlar yukarı sürülüyor.

Yönetim, 2016 yılında Bist kararına uygun olarak geri alım açıkladı ve muhtemelen yabancılardan 10 lira civarından 22 Milyon lotu geri aldı ve bir kısmını 262 liralardan sattı.
    Bu hareketin çok doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum. şöyle ki;
    1) 2016 yılında piyasa kötü iken kağıda sahip çıkıldı. yatırımcıya destek olundu.
    2) 10 liradan alınan hisseler 262 den satıldı. ciddi kar ve kaynak sağlandı
    3) Satıştan elde edilen gelirin işletme sermayesinde kullanılacağını öngörmekteyim. Böylelikle kredi kullanmadan veya çok az krediyle ticaret devam edecektir. düşük borçluluk bu devrin en belirleyici özelliği olacaktır.

Şirket geri alım yapabilir ama bunu ya işletme sermayesinden ya da temettüden kısarak yapacaktır. bu da olumlu olmayacaktır. Geri alım taşıma suyla değirmen döndürmek gibi düşünüyorum
    Satılan hisseler geri alınan mıydı, yoksa holdinge ait kısımdan holding mi sattı. Bi kontrol etmek lazım.
    Halka açıklığı %25 di. Bunun %10 unu şirket 2016 da yabancıdan aldım demişti. Yani şirkette park eden %10 çıkınca piyasa da %15 dolaşım kalmıştı.
    Şuan halka açıklık %35. Yani şirkette ki geri alınan ve park edilen %10 + dolaşımdaki %15 + holdingin sattığı %10.

Özetle 262 tl den Kurumsala yeni arz yapılmış oldu. Muhtemelen buda tahtaya indiği için, ağustostaki 317 zirvesinden bu yana 6 aydan fazla süredir ne hedef fiyatlara gidebiliyor, nede f/K, pd/DD gibi rasyoları fiyatlayabiliyor.

7. Onemli olan arac satıslari.Bunlar istikrarini koruyorsa isler iyi demektir.Bu kadar kari enflasyon muhasebesi diye cebe mi indirecekler! Kisaca bu enflasyon muhasebe oyunlari bitene kadar borsa saglikli degil..Ortalık gri..Ozellikle yeni girecekler icin...Evet faiz devkurtarmiyor ama su gri donemde garanti para...

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Sayın zebun. Şirket elinde olan hisselerden 450-500 bin adedini sattı diye hatırlıyorum. Kel holdingin elindeki hisselerden satıyor.

Sayfa 313/385 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •