Sayfa 318/388 İlkİlk ... 218268308316317318319320328368 ... SonSon
Arama sonucu : 3100 madde; 2,537 - 2,544 arası.

Konu: DOAS - Doğuş Otomotiv

1. Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by erdi Yazıyı Oku
    Neredeyse her gün öğleden sonra düşüyor. 1000 lot ile akşamları alıp ,öğlen satsak, böyle beklemekten daha çok kazanırdık. Çok cins bir hisse gerçekten.
    Var bir karın ağrısı ama bilemiyoruz.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

3. İç pazarda yılın genelinde bir önceki yıla göre daralma olacak, yılın ilk iki ayında gelen satış verilerini baz almak yanıltıcı. Ötv indirimli satışların etkisi çok yüksek. Seçimden sonra gelebilecek ek sıkılaştırma önlemleri de talebi olumsuz etkileyebilir. 2. el fiyatlarında ciddi geri çekilmeler oldu, sıfır araca olan talebin anormal seviyeye çıkmasında 2. elin sıfırdan daha pahalı olduğu sekansın etkisi çok büyüktü. Şu anda 2. el ve sıfır arasındaki fiyat makası normale dönmüş durumda. Sıfır araç tarafında cazip kredi pek yok, yatırım amaçlı araba almanın da bir esprisi kalmadı. Tüm bunlar sene başından beri Doas tarafındaki fiyatlamanın hem ihracat yapan rakipleri Froto ve Toaso'dan hem de endeksten geri kalmasında temel faktörler bence.

Olumlu olarak sayılabilecek tek şey var, temettü alışkanlığı. Yüksek oranda bir temettü dağıtımı hisseyi yine senenin temettü verimi şampiyonu yapabilir, bu da fiyata pozitif yansır herhalde. Bu sene için otomotiv sektöründe pozisyon taşımayı düşünmeyen bir yatırımcı olarak benim görüşlerim bu şekilde. Doas severim, 3-4 defa alıp sattım, her seferinde de güzel para kazandırdı, herhangi bir garezim & art niyetim yoktur.

4. Doaş değerlendirmelerinde eksik bulduğum bir husus var.

2024 yılında satışlarda ve buna bağlı olarak karlarda bir düşüş olacağı tespiti yapılıyor. Ancak kimse satışlardaki ve kardaki düşüşün hangi oranda olacağı konusunda kimse bir öngörüde bulunmuyor.

Bu tür öngörüler olsa bu öngörülerden çıkarak hedef fiyat tespiti yapmak mümkün olacaktır. Ama yok bir düşecek goygoyu ile hissede bulanık suda balık avlama işine girişiliyor. Hadi diyelim satışlar % 30 kar da % 50 düşsün diyelim. Bu durumda şu anda 3.3 olan f/k 6.6 olur. Peki şu anda borsada 6.6 ile işlem gören kaç düzgün şirket var,üstelik düzgün temettü ödeyen, sayarsanız 3-5 tane ancak çıkar. Şirketlerin çoğu (bankaları hariç tutuyorum, enflasyon ortamında onların f/k'sının bir anlamı yoktur çünkü) 10- ve üzeri f/k'dan işlem görüyor. Üstelik de herkes doaş'ın gelecek yıllarda eski temposuna düşeceğini söyleyip duruyor, kötü senesinde 6.6 f/k'sı varsa seneye yine 3 f/k'larda olacak demektir.

Kimse kalkıp da İşyat benzeri yatırım ortaklıklarına laf etmiyor. Bunların çoğu 2 saatte oluşturabileceğiniz bir yatırım portföyüne sahipler ve borsada portföy değerinin 5-10 katı fazlasından işlem görüyor. Anlamayan için şu örneği vereyim, işyat bugün bütün varlıklarını satıp doaş alsa, piyasa fiyatı doaş başına 1,000 tl'nin üzerinde olacaktı. Böyle bir irrasyonalite ile uğraşacağımıza gelip doaş ile uğraşıyoruz.

Doaş değerini bulmuyormuş, bulmasın. Al-satçı değilseniz bu hisse sizin için altın yumurtlayan tavuk olur zaten. Bırakın değeri düşük kalsın, daha ucuzdan toplama şansınız olur. Hadi diyelim değer artış kazancına ihtiyacınız var. o zaman portföyünüze bu talebinize cevap verecek başka hisseleri eklersiniz olur biter.

Şunu söylüyorsanız anlarım, 2004 yılında doaş zarar edecek ya da karı %80 azalacak. Ancak bu durumda doaş'la ilgili karamsarlığın bir anlamı olur. Bunun dışındaki olumsuz söylemler bana çok mantıksız geliyor, yani fikir kendi içinde çelişkiler barındırır.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

Doaşı diğerlerinden ayıran tek şey,,muayene gelirleri,,,,,,,,,,yıllık 6-7 milyarı garanti de,,,hisse fiyatlamıyor.
    Patronun hisseye vereceği destek çok önemli olur,,artık yüksek bedelsiz mi verir,yüksek temetü mü verir,geri alım mı yapar bilmiyorum.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

6. Temettüleri pç ettiği için gitmiyor. O ettiği karın hepsini dağıtsa fiyat 3-4 katına fırlar birden.

Geçen sene bahane olarak GM alımını gösterdi. Bu sene de ona benzer bir numara çekebilir. Önceki yıllarda ne yaptı bilmiyorum ama bunun ucuz olması kronikse sebebi budur.

Yine de tüm bunlara rağmen uzun vade tutanı ihya etmiş.(dağıttığı temettü oranında fk sı ve fiyatı dengede kalmış ) Hisseye geri dönmemin tek sebebi bu. Numara yeme ihtimalime karşı yüzdesi sınırlı olmak şartıyla

Buraya kadar böyle geldiyse bundan sonra da böyle gider. Mucize de beklemiyorum. Böyle gitse yine iyi

7. Doas herkes en kötüyü düşünüyor ama ben size söyleyeyim; bu enflasyon ve kur ortamında doas en kötü bu sene yaptığı kar kadar kar yazar 2024 de

Rakam ne olur derseniz; 20 milyar tl derim

8. Otomobilde bir daralma olacaksa oda beklendiği gibi 35 ler değil %20 ler civarında olur en fazla

Ondanda binlerce işçi çalıştıran üretici şirketler negatif etkilenir. Doas çok daha az etkilenir

Artı doas sadece araba işinde değil. Bir sürü yaptığı iş var. Tüvtürk onlardan biri. Darphane gibi para basıyor, her sene karı kartopu gibi büyüyor

Parayı her türlü bulur keltoş, en son sürat motorları satışı ve servis işinide ekledi. Orada bu yaz sezonu ciddi karlar gelir

Doas şuan borsada en son ense karartılacak hissedir! 3 fk ile fiyatlanarak en ucuz benim diye bağırıyor resmen

https://www.dogusotomotiv.com.tr/tr/...li-ortakliklar

Sayfa 318/388 İlkİlk ... 218268308316317318319320328368 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •