Sayfa 107/566 İlkİlk ... 75797105106107108109117157207 ... SonSon
Arama sonucu : 4524 madde; 849 - 856 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by thebigshort Yazıyı Oku
    götü varsa bekliyorum

30 tl ve altı her yerden alıcıyım bugün göt varsa verir
    31.18 kapanış göstere göstere elin oğlu hareketi çekti 😊

Alıntı Originally Posted by zaloglu Yazıyı Oku
    Fedor bey umarım anlattığınız gibi temettücü olabilirsiniz. Yazılarınız heyecanlı ve panik ruh hali izlenimi yaratıyor
    Şuan zarardasınız ve kara geçmeyi sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Ereğli 40 ı görse satacaksınız intibası oluştu bende. Kısa vadede olumsuzluklara hiç takılmayın, çok darlanırsanız eğer terapi olarak Kızıldağ,vhisak,tory vb üstadların yazılarını okuyun yeter. Zararda durmak zordur ama asıl karda oturmak daha zordur bence. Kendimden örnek vereyim; 2018 dan beri şuan 11,60 maliyetli olan THYAO hissesini taşıyorum. Pandemide 7.50 yi gördü sanırım. O kadar zarar, sektör olumsuzluklarına rağmen satmadım bilakis toplamaya devam ettim. Şuanki fiyatını biliyorsunuz, kendimce 100 tl ye gelmeden de satmam. Zamanı geldiğinde hepsi EREGLI/ISDMR e dönecek. EREGLI/ISDMR deki bu durgunluğu, düşüşleri fırsat olarak görün ve toplamaya devam edin. Umarım hayaliniz gerçek olur. YTD. Saygılar...
    Sayın zaloğlu teveccüh göstermişsiniz üstad diyerek bana ve beni gerçek üstadların yanına yazarak, kesinlikle benim bi üstadlığım yok, onu söyleyeyim en başta. Zaten yazmayı bıraktım, sadece yazılarına değer verdiğim insanları okuyorum. Aslında en başta da yapmam gereken buydu. Hiç yazmamam gerekiyordu. Ama yazılarımın sizin gibi insanların nezdinde karşılık bulmasına sevindim.
    Son olarak ereğliye ve onun bünyesindeki firmalara, yani ereğliye ait her şeye bakış açımla ilgili bi yazı yazayım. Yani benim bakış açım budur, çoğu kişiyle farklı bakıyor olabilirim. Bu bakış açısına saygı duyan olur, saygı duymayan olabilir. Ne saçma bakış açısı diyen olabilir. Çok önemli değil. Sonuç olarak, bana faydası varsa, benim için doğrudur. Başkası için durum felaket ötesi olabilir. Ona da diyecek bişey bulamıyorum artık.

Şimdi birincisi ben olaya 500 tane hisse senedinden hangisini alayım olarak bakmıyorum. 500 tane şirketten hangisine ortak olayım diye bakıyorum. Bunun için de ister olaya hisse senedi ve borsa dinamikleri açısından bakılsın, isterse de şirkete ortak olacağım mantığında bakılsın. Kesinlikle iki durumda da çok iyi inceleme yapılması gerekiyor. Olaya ortak olmak olarak baktığımda birinci kriterim benim büyümesini belli bi seviyeye getirmiş, ve karını artık dağıtır duruma gelmiş şirketlerden olmalı. Çünkü büyümesini tamamlamamış şirketler eğer kazanabilirse, kazandıkları parayı büyümeye ayıracaklardır. Ben bu duruma ortak olmak istemiyorum. Bu durumda o şirkete ereğliye güvendiğimden daha çok güvenmem gerekecektir. Büyümeyi sağlıklı mı yapacak, agresif büyüyüp riskler mi alacak. İşin sonunda gerçekten büyüyecek mi, yoksa büyüyor gibi gözüküp, yine küçük mü kalacak. Büyüttüğünde para kazanabilecek mi? Türkiye’de geçmişe bakarsanız. Büyüme yapmasa karlılığı devam edecek olduğu halde, yanlış büyüme stratejileri ile para kazanamaz hale gelen, hatta zararların önünü alamayıp, tasfiyeye giden şirketler de çok var. Bu işlerin sonu hep başarılı sonuçlanmıyor. İşin sonunda eski halini korumayı başarı sayan şirketlerde var. Büyümesini tamamlamış şirketler içinde de Ereğli kadar ucuz olan ve Ereğli kadar karını dağıtan şirket yoktu ve hala yok bana göre. Gerçi çok da bakmıyorum diğer şirketlere. Yanılıyor da olabilirim. Ucuzluk derken sadece borsadaki değerine bakmıyorum gerçek değerine de bakıyorum. Onu da ikinci kısımda açıklayacağım.

Ben bunun yerine, Ereğli gibi bi yandan yatırıma devam eden ama karının TL bazlı tamamını dağıtan. Dolar bazlı da kayda değer kadar karını dağıtan şirkete ortak olup, aldığım parayı kendim değerlendirmek istiyorum. Bu ereğlide payımı büyütmek şeklinde de olabilir, farklı yatırımlar da olabilir. Kar dağıtma işinde de geçen sene TL bazlı 15,5 milyar kar etti. 15,5 milyar tl kar dağıttı. Ama dolar bazlı 1.75 milyar dolar kar etti. 1.06 milyar dolar dağıttı. 700 milyon dolar içeride kaldı. Bu sene de mesela 1,5 milyar dolar kar etse. 8 tl temettü dağıtacağını düşünüyorum ama 1,5 milyar doların tamamını dağıtmayıp, içeride bi kısmını bırakabilir. Bu mart sonunda kurun ne kadar olacağı ile de alakalı.

Buraya kadar anlattıklarım her ne kadar değerle alakalı olmasa da, temettü Ereğli de değerin de bi yere gelmesine sebep oluyor. Yani temettüye bu sene 36 ile girdik. Mesela 2023 martta kaçla girecek ona bakmak lazım. O zaman tatmin etti veya etmedi diye bakmak lazım. Sene içinde tuhaf değerler oluşabiliyor. Mesela 1 sene önce 16 tl idi. Şimdi 30 tl ve 4 tl de temettü verdi.

Gelelim ikinci duruma. Şirkete ortak olurken bu şirketin OYAK a maliyeti nedir, kurmaya kalksan kaça kurarsın, veya satılsa kaça satılması lazım piyasa dinamiklerine göre. Bu dediklerim borsa mantığı dışında. Her şirkete böyle bakılabilir. Sonuçta bu şirket yıllık bi kar ediyor. Bu karı da çar çur etmeyip, kendi içinde kaybetmeyip, dağıtıyor. Yani sahiplerine düzenli bi nakit akışı sağlıyor. Bu durumda borsaya açık olmayan şirketler nasıl değerleme yapılıyorsa öyle de bakmak lazım ayrıyeten.

Daha önce de yazmıştım Oyak 2006 ereğlinin yarısını 3 milyar dolara aldı. Tamamı 6 milyar dolar eder. 2006 daki 6 milyar dolarla bugünkü 6 milyar dolar da aynı değil ayrıca. Bunu üzerine yıllar içinde dağıtabileceği 5 milyar doları da dağıtmayıp, bugüne kadar da 5 milyar dolar yatırım yaptı. Bunun bilgisine de yatırımcı sunumlarından ulaşılabilir. Dolayısı ile yarısının OYAK a maliyeti 5,5 milyar dolar. Tamamı 11 milyar dolar maliyet desek, ABD enflasyonu hariç.

Peki şimdi bu şirketi yeniden kurmaya kalksak kaça kurarız. Onu belki hesaplayamayız ama paramızın sınırsız olduğunu bile kabul etsek, Akdenize ve Karadenize kıyısı olan ve liman kurabileceğimiz devasa arazileri parası ile bile bulamayabiliriz. Bulduğumuzu varsayalım. Buranın kurulması, 12 bin kişinin işe alınıp yetiştirilmesi, Ereğli gibi Pazar payı oluşturulması, ve Ereğli argesi gibi arge oluşturup, Ereğli kalitesinde mal üretilmesi kaç sene sürer. Tabi bi de içinde 3 milyar dolarlık stok olmayacak. Veya 3-5 sene sonra Ereğli pozisyonuna gelebilir mi? 3 sene sürse sadece 3 sene de 3 milyar dolardan fazla kazanır bu şirket ki şu an piyasa değeri 6 milyar dolar civarında.

Ereğli de konuşulmuştu. Peki OYAK burayı satarsa kaça satar falan diye. Mal OYAK ın kimse malının düşmanı değil ve buranın sahibi tek kişi değil. Dolayısı ile OYAK tan değerinin altını bırak, değerinde bile mal alamazsın. Çünkü çok ortaklı bi yapı, herkesin fikri değişiktir. Bide rekabet kurumu var falan ama her şeye rağmen OYAK burayı istediği fiyata satar mı satar kimse karışamaz ama her malın bi gerçek değeri vardır.

Bu türlü büyük satın almalarda kabaca bile şunların bi değeri olması lazım. Arazilerin ve limanların bi değeri, üzerindeki yapılar ve makine ekipman teçhizatı, stoklar, nakit paralar, alacak ve borçlar, 12 bin kişilik yetişmiş insan gücü. Nitelikli çalışanlar kaç senede yetişiyor. Marka değeri ve Pazar payı. Ve bünyesindeki şirketlerin bi değeri. Tabi OYAK ı yönetenler daha detaylısını bilir, anlatsalar tek kelime diyemeyiz burada o ayrı. Dediğim gibi böyle bişeyi kurmaya kalksan, ereğliyi almak yerine, kurana kadar 5-6 milyar dolar kazançtan olabilirsin. Tabi Ereğli gibisini kurup kuramayacağın da belli değil.

Tabi bu şekilde bütün şirketlere bakılabilir. Eğer benim baktığım kriterlere göre, daha da güzel şirketler varsa, bir sürü var abi öyle şirket diyorsanız. Onu alın abi Ereğli almayın. Ben niye sizi bişeye ikna etmeye çalışayım. Bunlar zaten insanın içinde bulunması gereken şeyler. Ben kendi mantığımı anlattım veya bu yazıda anlatıyorum. 2020 den beri bu minvalde yazılar yazdım. Tabi isim verilmiyordu ama bu bakış açısı çöpmüş gibi yazılar olunca, itiraz edip, fikrimi savunmaya geçiyordum. Bakıyorum da ne kadar boş bi işmiş. Kim ne diyorsa desin. İstediği kadar hakir görsün. Ben kimin neyi ne kadar kazandığını az çok tahmin edebiliyorum.

Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    isdemir büyük dönüşlerden önce bir karanlık oda macerası yaşardı.
    karanlıkta yüzde -2,5u gösterdiler yine. 0,5 eksi ile kapattı. Ak yatırım yine başrol sanırım.

5. Sayın Sevgili Tory, öyle değil biliyorum ama, biz çok konuşuyoruz diye yazmıyorsanız, biz az konuşur, yazarız...
    Ama sizlerin yazması önemli, sizin canınızı sıkanlarla ben atışmaya talibim yeterki siz yazın...

Arada böyle yazılar gerekiyor foruma, siz küserseniz sayın vhisak giderse (dönüşü ayrı), sayın Kızıldağ işe başlarsa burası bize kalırsa yani, insanlar yeterince fayda sağlayamaz

Sizi benim gibi bir çok kişi sevip sayıyor, arada bir kaç kişi her zaman olacaktır.

Bi de işte OYAK satarsa şirketi, ya son 10 günde oluşan ortalama fiyattan satması gerekiyorsa falan dendi. Dediğim gibi OYAK isterse o fiyattan aşağı da satar. Malın sahibi o. Ama ben OYAK adına yetkili grubun içinde olsam. Yani söz söyleme hakkım olsa. Bi grup gelse şirketin yarısına son bilmem kaç günün ortalama fiyatını teklif etse ki herkes her şeyi teklif edebilir, komik olmayacaksa. Onlara gidin o zaman borsadan alın derim. Borsadan bırak şirketin yarısını almayı, hisse fiyatının 25 tl olduğunu düşünün ve şirketin %10 u olan 350 milyon hisseyi borsadan alın. Fiyat nereye çıkar acaba. Bi de olaya böyle bakın. Sonuçta biz ufak ufak aldığımız için ucuza alabildiğimiz kadar alıyoruz. Yabancıdaki hisse bitene kadar ne toplasak kardır diyorum. Sonra ne olur belli değil. Arcelordaki 420 milyon hisse de var. Ama onların satacağını sanmıyorum. Belki hisse fiyatı abuk subuk bi yerlere çıkarsa satarlar.

Tabi ben burada şu tecrübem var, bu tecrübem var diye hiç söylemedim. Öyle ahım şahım bi tecrübem yok ama keko da değilim. Türkiyenin bilinen markalarından birine, 60-70 kişilik bölümün şefi olduğumda 24 yaşındaydım. 1 sene sonra fabrika müdür yardımsı oldum aynı zamanda. 4 senede bölümüm 150 kişi oldu. Fabrika 600 kişiye çıktı. Ve Türkiye Pazar payımız %28 e çıktı. Askerden sonra 100 kişilik bi şirkete genel müdür oldum, 29 yaşındaydım. Üretimi de az çok bilirim, kapasiteyide, kapasite arttırmayı da az çok bilirim. Bankacılığı da, muhasebeyi de az çok bilirim. Yani çok iyi bilmiyor olabilirim, ama hiç bir şey bilmiyor da değilim. Böyle şeylerde mütevazi olmak iyidir. Tabi hemen seni keko yerine koyarlar ama ben şunu da çok gördüm. Adam 20-30 sene yaptığı işin bile deteylarına vakıf değil. Bazı şeyleri yanlış biliyor ve yanlışı yanlışla düzeltiyor. He belki bunları yazmak için bu tecrübeler yeterli değildir. Ona bişey diyemem. Bi de yazarak her şey anlatılmıyor.

Türkiye de ne iş yapıyorsanız yapın. Eğer büyümek istiyorsanız bankacılığı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Neredeyse bi şubeyi yönetecek kadar bilmeniz lazım. Yapacağınız iş kadar önemli, eğer bankaları kullanacaksanız. Adam bankacılığı bilmiyor, bankanın mantığını çözememiş, nakit akışını bozuyor, sonra diyor ki banka benim malıma çöktü. Ya banka senin malını naspın. Aktifini niye bozsun. Borcunun 3 katı malla batanları biliyorum. İşin kötü tarafı adam battığını da bilmiyor. En fazla 1 sene sonra önüne duvar gelecek farkında değil. Siz de az çok duymuşsunuzdur. Böyle patronlarla dolu Türkiye. Nakit akışını öyle bi kitliyorlar ki, o 3 katı mal, o borcu ödemiyor. İcralar temerrüt faizleri falan yüzünden. Diyeceksiniz ki banane ortak mıyım onlara. Ortak değilsiniz ama bunların olduğu ortamda alacak verecek ilişkisine gireceksiniz. Yani dışarıda da öyle büyümek para kazanmak öyle kolay değil. Ben yazdığım ve burada yazamadığım bir çok konuda OYAK ve Ereğli yöneticilerine güveniyorum. Güvenmesem zaten hissesini almam. Burada da hiç yazmamış olurdum.
    Dediğim gibi bi de işin borsa tarafı var. Borsa tarafını bilen biliyor ama borsa tarafını yorumlarken de şirkete dandik şirket muamelesi yapılmaması lazım diye düşünüyordum. Artık düşünmüyorum. İsteyen istediği muameleyi ve hakareti yapsın. İtiraz etmemek lazım. Ben ekmek teknesi olarak görüyorum Ereğliyi.

Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Sayın Sevgili Tory, öyle değil biliyorum ama, biz çok konuşuyoruz diye yazmıyorsanız, biz az konuşur, yazarız...
    Ama sizlerin yazması önemli, sizin canınızı sıkanlarla ben atışmaya talibim yeterki siz yazın...

Arada böyle yazılar gerekiyor foruma, siz küserseniz sayın vhisak giderse (dönüşü ayrı), sayın Kızıldağ işe başlarsa burası bize kalırsa yani, insanlar yeterince fayda sağlayamaz

Sizi benim gibi bir çok kişi sevip sayıyor, arada bir kaç kişi her zaman olacaktır.
    Yok yok sayın fedoramca, sizin yazmanız değil mesele. Öyle şey olur mu? Burada kendime göre analiz yapıyordum. Bunları çürütecek yazılar oldu mu, eğer savunmazsan fikirlerinin çöp olduğunu kabul etmiş olursun. Ben fikirlerimi sonuna kadar savundum. Biz yazmayalım mı burada, her fikir olmasın mı dendi. Ben de diyorum ki o zaman ben de fikrimi savunmayayım mı? cevap yazmayıp, çöp olduğunu kabul mü edeyim?

Ahan da yazmıyorum. İsteyen istediğini zaten yazıyordu da? şimdi daha bol yazsın. Benim yerime de yazsın mesela. Kim ne yazmak istemişte yazamamış mesela.

8.  Alıntı Originally Posted by StranGe_PassenGer Yazıyı Oku
    karanlıkta yüzde -2,5u gösterdiler yine. 0,5 eksi ile kapattı. Ak yatırım yine başrol sanırım.
    Kendileri oynuyor. Ziraat baş spek ama bugün ona sat demişler. Kendileri satmasa satılacak 1 lot bulamazlar. Aşırı lot fakirliği içindeler. İyiye işaret.

Sayfa 107/566 İlkİlk ... 75797105106107108109117157207 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •