Sayfa 219/566 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269319 ... SonSon
Arama sonucu : 4525 madde; 1,745 - 1,752 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Ziraat'in karanlık odada verdiği 256 bin lot mal kime gitti.Ve niçin sattı.Bir duyummu aldılar.İlgiç.İki gündür karanlık odada hisseyi eksi kapatıyorlar.

2. Bir şey sormak istiyorum.

Hrc üretiminde hesapladığınız maliyet kaç dolar ? Öğrenebilir miyim ?

@kızıldağ
    @tory

Özellikle sizin hesaplamanızı merak ediyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by gundogan Yazıyı Oku
    Ziraat'in karanlık odada verdiği 256 bin lot mal kime gitti.Ve niçin sattı.Bir duyummu aldılar.İlgiç.İki gündür karanlık odada hisseyi eksi kapatıyorlar.
    Oyuncu yok, alan satan aynı hesap.

4.  Alıntı Originally Posted by Vtuncee Yazıyı Oku
    Bir şey sormak istiyorum.

@kızıldağ
    @tory

Güncelde 372 dolar hurda, 1,3 ton hurda maliyeti desek 484 dolar, elektrik ve diğer maliyetler 300 diyende var 320 oldu diyende var, 250 alsak 733 dolar. Bu maliyet hurda yüzünden Avrupa ile bizde aynı, ama enerji yüzünden Avrupa’da 733 yerine 800 gibi bir rakam. Elektrikle üretenlerin bugün maliyeti 733. Kömürle üreten 98 dolar cevher, 1,5 ton tüketse 150 dolar, 350 dolar kömür olsa, yaklaşık 0,350-0,400 ton gidiyor, 140 dolar, kireç ve diğer maliyetler 20-30 dolar, üretim maliyeti 50-80 dolar oda 150-140-20-50= 360-400 dolar maliyet, 680 hrc en kötü, ortalama satış 710 gibi olsa, kar marjı 310 dolar olabilir.

5. Ben de 385 olarak hesapladım. Hesaplar benzer duruyor. Cevap için teşekkür ederim. Kar marjı için 700 dolar üzerinden hesapladım. 3. Çeyrek 4.9-5.4 milyar arası bir şey gelir diyorum.

Bu sene böyle giderse 6 tl temettü cepte. Dolar kuruna bakarak 7-8’e yolu var diyorum.

Zaman gösterecek.

6.  Alıntı Originally Posted by Vtuncee Yazıyı Oku
    Bir şey sormak istiyorum.

@kızıldağ
    @tory

Sayın Vtuncee ben de bu konuda sayın Kızıldağı takip ediyorum. 300 dolar marj demiş, şu durumda çok iyi. Yanlız biz eskiden sipariş kadar hammadde alıyorduk, ama son bilançoda 6 aylık yarı mamül ve hammadde stoğumuz vardı. Önümüzdeki dönem yani kış aylarında kömür fiyatları tekrar 400-500 dolara hareket ederse biz yazdan hammaddemizi aldığımız için, talep kaynaklı olmasa da maliyet kaynaklı HRC fiyatları artmak zorunda kalacak. Biz de kömürümüzü yazdan almış olduğumuz için artan fiyatın tamamı bizim marjlarımızda artan fiyat kadar artış sağlayacak. Tabii daha kış başlamadı.

Yazmışken bi kaç fikrimi daha paylaşayım. Geçen çeyrek ben 8,5 milyar kar bekliyordum. 6,6 milyar geldi. Sonradan düşündüm geçen çeyrek şöyle bişey olmuş olabilir. Pahalı fiyattan satılan ürünlerin tamamı teslim alınmamış olabilir. Satış tonajına baktığımız zaman 2 milyon ton satılmış yine. O yüzden günü gelmemiş düşük fiyatlı satışlar teslim edilmiş olabilir. O da şuna sebep vermiş olabilir. Mesela pahalı ürüne pahalı hammadde gelecek iken, ucuz ürüne pahalı hammadde gelip, 2. Çeyrek marjı aşağı çekmiş olabilir. Bu çeyrekte teslim edilmemiş pahalı ürünlere ucuz hammadde gelirse, 3. Çeyrek beklenenden iyi gelebilir. Çünkü hammadde de ilk giren ilk çıkar prensibi olduğu için böyle bişey olmuş olabilir. Yani kar 2. Ve 3. Çeyrek arasında yer değiştirmiş olabilir. Yani 2. Çeyrek 8 milyar gelecek iken 6,6 milyar geldi. 3. Çeyrekte normalde 5,5 milyar gelecek iken 7 milyar gelebilir. Ben 3. Çeyrek için 6-7 milyar arası olabilir diyorum.
    Son düzenleme : tory; 30-09-2022 saat: 21:58.

7. Eğer bütün satışlar zamanında teslim alınmış ve teslimler satış sırasına göre yapılmışsa dediğim gibi olmaz. Ama 2. Çeyrek kârı bence satış rakamlarına göre çok düşük geldi. Yani o zaman 3-4 aylık satışlar da yapılıyordu. Bunu da biliyoruz. Ben o yüzden şaşırdım 2. Çeyrek rakamına. Sanki pahalı hammadde bi kısım ucuz ürünlere denk geldi. Çünkü hammadde giriş sırasına göre çıkıyor. Böyle bişey olduysa, bi kısım pahalı ürünlere de daha ucuz hammadde gelecektir. Bakalım bilanço gelince anlarız.

Bugün 3. Çeyrek kapandı. Kapanış kuruna göre hesap yaptığımızda özsermaye 98,5 milyardan 115 milyar gibi bi rakama çıkacak. 28,18 TL olan defter değeri, 32,5 ile 33 TL arasında bi rakama yükselecek.

Tabi bilançoda stok durumlarına bakacağız. Kışa biraz daha hazırlık yapmış olabilirler. Gelen nakiti tekrar stok alımında kullanmış olabilirler. Yani kışın alacağı kömürü cevheri yazdan baya bi almış olabiliriz.

Onun haricinde 2022 sonu ile beraber 3 yılda yapılan 1 milyar dolarlık verimlilik yatırımı bitiyor. Yani son 3 yılda ettiğimiz karın haricinde yıllık 350 milyon dolarlık yatırım bitmiş oluyor. Bu yatırımı yapmasa idik her sene 0,1 dolar daha temettü dağıtabilirdi. Artık bu yatırım bittiği için 2024 de temettüye 10 sent daha eklenebilir. Bir de yaptığımız yatırımın sonucu olarak daha verimli üretim yapacağız 2023 de. Yani aynı kömürle ya %10 fazla üreteceğiz veya %10 daha az kömür yakacağız mevcut üretim miktarları için. Bu da aynı şartlarda eskisine göre daha karlı üretim demek oluyor. Yani 2023 ile birlikte hem yatırıma para gitmeyecek, hem de daha karlı üretim yapacağız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by tory Yazıyı Oku
    Eğer bütün satışlar zamanında teslim alınmış ve teslimler satış sırasına göre yapılmışsa dediğim gibi olmaz. Ama 2. Çeyrek kârı bence satış rakamlarına göre çok düşük geldi.

Bugün 3. Çeyrek kapandı. Kapanış kuruna göre hesap yaptığımızda özsermaye 98,5 milyardan 115 milyar gibi bi rakama çıkacak. 28,18 TL olan defter değeri, 32,5 ile 33 TL arasında bi rakama yükselecek.

Tabi bilançoda stok durumlarına bakacağız. Kışa biraz daha hazırlık yapmış olabilirler. Gelen nakiti tekrar stok alımında kullanmış olabilirler. Yani kışın alacağı kömürü cevheri yazdan baya bi almış olabiliriz.

Onun haricinde 2022 sonu ile beraber 3 yılda yapılan 1 milyar dolarlık verimlilik yatırımı bitiyor. Yani son 3 yılda ettiğimiz karın haricinde yıllık 350 milyon dolarlık yatırım bitmiş oluyor. Bu yatırımı yapmasa idik her sene 0,1 dolar daha temettü dağıtabilirdi. Artık bu yatırım bittiği için 2024 de temettüye 10 sent daha eklenebilir. Bir de yaptığımız yatırımın sonucu olarak daha verimli üretim yapacağız 2023 de. Yani aynı kömürle ya %10 fazla üreteceğiz veya %10 daha az kömür yakacağız mevcut üretim miktarları için.
    Teşekkürler bilgileriniz için...elinize sağlık.Tekrar itibar puanı veremedim önceden verdiğim için.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 219/566 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269319 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •