Sayfa 222/566 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon
Arama sonucu : 4525 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Doğalgaz fiyatları, sektörlere göre değişen oranlarda arttı. Turizm sektörünün tüketimine yüzde 25 artış gelirken, demir çelik, cam, çimento gibi ağır sanayi sektörlerinin tükettiği gazın fiyatlarına yüzde 50'ye yakın oranda artış yapıldı.

2.  Alıntı Originally Posted by Vtuncee Yazıyı Oku
    Sayın Tory

Yatırımcı sunumundan aklımda kalanları paylaşayım.

28mwh ges kurulumu ( enerji maliyetlerini aşağı çekecektir. Ciddi bir gelir kalemi olacak. )
    2023 q3 pta tesisi kurulumu, kapasite artışı. %20 hammadde katkısı, favök katkısı 400 m $ civarı.

Açıkçası şu ptanın devreye girmesini 4 gözle bekliyorum. Benim için kırılma noktası bu olacak. Bunu görmek için de 1 seneden biraz fazla sasa’yı elimde tutmam gerekiyor. Portföyümde %5 idi. Büyüye büyüye %9 oldu. Sonra bir şans vermek istedim. Vesbe’leri satıp sasa’ya geçtim. Şimdilik tatmin edici.
    İlk aldığımda 30 lira idi. 65 tl iken %100 bölündü. Buna rağmen 70 liraya dayandı. Getirisinden memnunum.

Pta’ya ek olarak
    2025 sonuna kadar da pet elyaf için kapasite artış çalışmalarının yapılması. Buradan da ciddi bir katkı olacaktı ama tam rakamı hatırlayamıyorum.

Geçenlerde 4 m km2 arazi aldı. Buraya petrokimya tesisi kurulacak. Arazinin devir teslim işleri bitmek üzere. Kurulum için yabancı ortak aranacak denmiş. ( bu kısımda genel kurula gidenlerin yalancısıyım. )

Bu şirket dünyada Çin ve Hindistan’dan sonra 3. Polyester devi olabilmek için çabalıyor. Şu vakte kadar dedikleri bir bir çıktı. Dolayısı ile portföyde tutmaya devam etmek fayda sağlar diyorum. Büyümenin tamamını borç ile yapıyor. Şirket ciddi borç sahibi. Likidite hiç yok neredeyse. Bıçak sırtı köprüde yürüyor desek yalan olmaz. Uzun vadeli borçlar sunumlarda göze çarpmakta.

Koç grubundan fazla değerlemesine gelecek olursak gelecekteki petro kimya tesisi beklentisi rakamı arttırabilir. Hakeder ya da etmez bunu zaman gösterecek.

Ereğli’ye dönecek olursak büyümesini tamamlamış bir şirket. Her portföyde mutlaka bulunmalı. Yaptıkları yapacaklarının teminatı. Sezgin Bey’in dediği gibi temettü fiyatın garantisi. Sene sonu beklentim 45 tl. Son bir buçuk yıl yaşanan rakamlar üzerinden simüle ettiğimde de 45 tl rakamına ulaşıyorum. 6 tl verse 45 tl hisse fiyatı olacağını düşünüyorum. Ekim Kasım ayları grafiklere baktığımda borsada hacmin arttığı aylar. Gelen bilanço ile hareketlenme olacaktır diye düşünüyorum.

Not : Ocak şubat gibi elimdeki sasa’lar şu an belli bir eregl lotu ediyor. Olur da bunun üzerine %50 ereğl koymama imkan verir satar Ereğli alır temettünün keyfini sürerim. İlk defa 6 hane temettü alacağım gibi duruyor. Buradaki pek çok kişinin yanında sivrisinek ısırığı olsa da benim için finansal özgürlük yolunda büyük bir adım.

Gelen temettüler ile de tekrardan sasa - hekts ikilisinden birini alabilirim. Bakalım görelim.
    Anladım sayın Vtuncee, dediğim gibi hiç bilmiyordum yapacağı yatırımları.Allah yaptığınız yatırımda muvaffak kılsın. İnşallah sasadan kazanıp, istediklerinizi yaparsınız. Ama söylediğiniz yatırımlara bi baktım şöyle. Aslında 9 milyar dolar piyasa değerinden fiyatlanacak bilmediğim bişey olmadığına daha çok emin oldum. Yani beklentilerinizi hisse fiyatı artıyor diye çok ta yüksek tutmayın.

Mesela ges yatırımı demişsiniz. Ges yatırımı teşvikle falan yapıldığında 5-6 yılda kendini amorti ediyor. Yanlız yakın zamanda bi yasa çıktı. O ges yatırımcılarını biraz sıkıntıya soktu. Ürettiğiniz elektriğin kullandığınız kadarını satabiliyorsunuz devlete. Önceden öyle bi sınır yoktu. Eğer ürettiğini kendi kullanacaksa sorun yok ama yüksek bi kapasite gibi gözüküyor. Şöyle bişey var Sasa yaptığı ges yatırımı kadar Ereğli hissesi alsaydı. Ereğli de kendini 5 yılda amorti ediyor. Temettülerle elektriğini öderdi. 5 yılın sonunda güneş panelleri değil, teminat gösterebileceği Ereğli hisseleri olurdu. Ereğli hisselerinin bakım vs. durumları da yok. Güneş panellerinin belli bir ömrü var ayrıca. Bizim gibi stopajda ödemez temettü için direkt brüt rakam geçer hesaba

Onun haricinde Pta tesşsi demişsiniz 985 milyon dolarlık yani 1 milyar dolarlık bi yatırım. 1 milyar dolar borçlanacak ve kurulucak tesisin edeceği kar o 1 milyar doları faiziyle kaç senede geri ödeyecek. Ereğli son 3 senede kazandığı para ile 1 milyar dolar yatırım yaptı. Şu anda kalan 6 ayda 500 milyon dolara düşecek diye kazancı batmış muamelesi yapılıyor. Piyasa değeri ortada. Keşke Ereğli de o 1 milyar dolarla Pta tesisi kursaymış hemde borçsuz.

Petrokimya tesisi için araziye gelirsek. En Jan Jan lısı bu galiba. Yani petrokimya tesisi kurmak isteyene dağ taş arazi zaten Türkiye'de. Yeter ki öyle bi yatırım yapın araziden bol ne var. Yabancı ortak bulunduğunda, yabancı koyacağı parayı hibe etmeyecek. Farz edelim koyacağı parayı hibe etti yabancılar. Petkim'in piyasa değeri 30 milyar TL. Ayrıca SOCAR kendine yapmış bu yatırımı. Yani petkimden daha mı büyük bişey kuracaklar.

Yanlış anlamayın sadece bu kadar kısa sürede bu kadar piyasa değerinin altı nasıl dolmuş olabilir diye düşünüyorum. İnşallah başarılı olur ve Türkiye'de birçok firmaya örnek olur girişimcilikte. Ama bu işin bide matematiği var. Ne kafalı insanlar var. Yani sasanın patronu sabancının yapamadığı neleri yapmış olabilir de yarısı 100 milyon dolara alınan şirket bu kadar sürede tamamı 9 milyar dolar oldu. Ve daha da yükselecek. Yani bu patronun daha önce böyle bi girişimcilik hikayesi var mı?

Sonuç olarak 2013 de 100 bin dolarlık Sasa alanın parası 5 milyon doları geçti mi geçti. Allah ağız tadıyla yemeyi nasip etsin.

A

3. 2023'de karlar azalsa diyorum. Ereğli, 15 milyar kar etse. %90 kar 13.500 mu oluyor, 4 tl falan 2024 Mart'ta temettü verir...(iş yatırım tahmini zaten bu şekilde)

Elinde 50 bin lotu olan adam 200 bin tl temettü alırsa, hisse fiyatı da 25-30 arası olursa, ninemin de bıyığı misali... 6500 ile 8000 adet hisse sahibi olur temettüler ile...

35 milyar kâr ederse, kur falan filan. Hisse fiyatı da 75 olsa. 8 TL'de temettü verse, 50 bin lotu olan kişi 5000 adet hisse sahibi olur...

Fiyata bakmazsak düşük temettü vereceği 2024 yılında... Lotları alıp hedefi 2025'e çevirmek mi gerekir...

Esas mesela 2024 martta fiyat 30 tl de kalırsa, o dönemde ucuz ucuz aylık alımlar yapılıyor olsada, yatırımcı için zor ama çok çok zor bir süreç olur...

4. Sayın tory

Değindiğiniz noktalar güzel. Farklı bakış açınız için teşekkür ederim.

Özellikle ges için dediğiniz noktayı düşünsem aklıma gelmez çok da mantıklı baktığınızda.

Trend yukarı giderken trene ne geç ne de erken bindim. Ortalarda bir yerdeyim. Trend Bozarsa iner farklı noktalarda yatırımı değerlendiririm.

Vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. İyi hafta sonları. )

5.  Alıntı Originally Posted by Vtuncee Yazıyı Oku
    Sayın tory

Değindiğiniz noktalar güzel. Farklı bakış açınız için teşekkür ederim.

Özellikle ges için dediğiniz noktayı düşünsem aklıma gelmez çok da mantıklı baktığınızda.

Trend yukarı giderken trene ne geç ne de erken bindim. Ortalarda bir yerdeyim. Trend Bozarsa iner farklı noktalarda yatırımı değerlendiririm.

Vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. İyi hafta sonları. )
    Size de.

6. Endeks bir kat atladı yada çizgi veya hat değiştirdi, şuanki kulvar 1-2-3-5 yıl geriye doğru referans aldığın çizgiye göre değişir tabi. Şimdilik yakın tarih çizgi veya kulvarında 3078 rakamı aşağı yönlü ihlal edilmemeli. Endeks 3078 ama Ereğli 3078 rakamına göre ciddi manada geride kaldı. Mesela ekim değil ama kasım Aralık baktığımızda 280-320 dolar favök üstü kar var ama piyasa beğenmiyor. Beğenmemesinin nedeni temettü ilgisi. 3-5 lira kaldırmak isteyen, başıma dert mi alacağım, bu kadar ky bir yerde malı devir eder, uğraşamam diyor. Ne zaman ki piyasa yapıcı ky nın maldan çıkamayacağını düşünürse anında kaldırır. Buda hrc nin 3-5 dolar daha yukarı çıkması, temettünün netleşmesi, yada temettü dönemine yaklaşıldığında olacaktır. Ama şirkette bu fiyatı hak eden hiç bir şey yok. Tersine çok şey pozitif. Tabi bunu piyasa yapıcıya yada senet taşımayana anlatamazsınız. Mesela 3-4 çeyrek toplam 4 milyon ton yerine 3,5 milyon satsa, ki yatım milyon eksik satış ihtimali çok büyük bir tölerans ama 3,5 milyon alalım. Favök 300 olsa 1,05 milyar dolar 18,9 milyar TL, bunun iki dönem net karı dolar değişmese 10 milyon olsa, yıllık 22 milyon TL net kar demektir. Yani 29 lira TL karşılığı 6,5 lira temettü.

Ey piyasa yapıcı, hem bu 29 lira, hem potansiyel 22 milyar kar, hem TL 6,5 lira, dolar çarpanı ile 7,5 lira temettü, hemde 7,5/29=%25,9 temettü oranı, gözüne dizine dursun, boğazından geçmesin, gözlerin dışarı aksın, kulakların içeri kaçsın, ağzından ilaç değil, arkandan fitil alasın. 😆😆😆 adama gün yüzü görmemiş beddua ettik.

7.  Alıntı Originally Posted by gxxxx Yazıyı Oku
    Doğalgaz fiyatları, sektörlere göre değişen oranlarda arttı. Turizm sektörünün tüketimine yüzde 25 artış gelirken, demir çelik, cam, çimento gibi ağır sanayi sektörlerinin tükettiği gazın fiyatlarına yüzde 50'ye yakın oranda artış yapıldı.
    Sezgin abi gözden kaçtı herhalde buda Hrc ye yeni bir zam değil mi,yani bixim icin pozitif diyemez miyiz

Sayfa 222/566 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •