Sayfa 522/566 İlkİlk ... 22422472512520521522523524532 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 4,169 - 4,176 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Avrupa Komisyonu, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) için uygulama yönetmeliklerini 17 Ağustos'ta sunarken, yeni kurallara göre şirketler,*1 Ekim 2023'ten itibaren CBAM raporlama gerekliliklerine uymamaları halinde ceza ödeyecekler.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nlesti-6997959
    Selam zars,
    1 Ekim' de ceza başlamıyor. Sadece raporlama başlıyor. Ceza işlemi 2026'da. AB "bir nevi benimle ticaret yapacaksan, karbon sınırına uy" diyor. Raporlama dönemi ise şirketlerin cezasız bir şekilde kendilerini tanımaları ve geleceğe hazırlanmaları için zorunlu ve somut bir dönem. Gayet faydalı olacak.

2026 başında sınırda karbon vergisi gelmeden emisyon azaltıcı önlemlerin alınması gerekiyor, aksi takdirde altından kalkamayız...yoğun bir şekilde projelendirilen GES ler bir nebze çözüm sağlayabilir mi sizce...
    Ülke bazında bakınca, karbon salınım miktarı olarak kötü bir durumda değiliz. Hatta çok iyi durumdayız.
    Sektörel bakınca, mesela çelikte, üretimimizin %70' i EAF ile. Yani karbon salınımında yine iyiyiz. Ama ereğli BOF ile ürettiği için biraz canı sıkılabilir. Orada da Tosyalı avantajlı, bizim başlıca rakibimiz olacak ve bizden öndeler (karbon konusunda)

Ama her şeyden önemli olan, ülkemizin bir ETS sistemini hala kurmamış olması ve şirketlerimizi denetlemiyor olması. AB' nin ETS sistemi diğer ülkelere diyor ki "Eğer sizin kendi ETS sisteminiz yoksa, gümrük sınırında karbon durumuna ben bakarım ve cezayı keserim. Bana para ödersin. Eğer kendi ETS sisteminiz var ise, raporunu getir, karbon fazlan varsa ülkene cezanı öde ve bana ispatla öyle sınırı geç".

Yani karbon salınımında problem olan şirketlerimiz cezayı ödeyecek olsa bile, en azından ülkemiz kendi ETS sistemini kurmalı ki, o karbon cezası için ödenecek para yurtdışına gitmesin, ülkede kalsın.

Karbon ile en çok başı ağrıyacak sektörler metal ve çimento sanayileri. Örneğin, BOF ile 1 ton çelik üretiminde 2-2,5 ton karbon salınımı oluyormuş. Sağolsun Ereğli hiç bir şekilde bu konuda ne bilgi veriyor, ne de somut planlarını anlatıyor. Evet GES yatırımları yapacak ama, çelik üretirken tüketilen enerjinin GES ile karşılanması çok zor. Öyle bir şey mümkün olsa, avrupadaki şirketler neden milyarlarca dolar harcayıp DRI ya da hidrojenli sistemler kurmaya çalışsın. 3-6 ayda GES kurar devam ederlerdi.

Keşke Ereğli ayrıntılı anlatsa; ne kadar enerji tüketiyor, ne kadar enerji üretiyor, ne kadar karbon yakalıyor...vs Ama tabii ki kapalı kutu her zaman ki gibi.

2. Teşekkürler Sn KaaN, ben de dün gece bir entegre fabrika ile bir ark ocaklı tesis 1 ton çelik için ne kadar elektrik tüketir bilgisini arıyorum...henüz netleştiremedim...hesaplamak istediğim şey aslında şöyle...her fosil yakıtın bir emisyon faktörü var, bu faktör elektrik için kW başına 0,4 kömürün kaltesine göre kg başına 1 civarı ( okumuştum zamanında ama henüz kaynağı bulamadım) kullanılan fosil yakıtlara göre emisyon miktarını bulabilirsem EAF ile BOF arasındaki emisyon farkını bulmayı deneyeceğim...ayrıca ihtiyacımızdan fazla GES yaparsak kömür kullanmamıza rağmen alacağımız karbon sertiifikalarıyla karbon nötr olabilir miyiz,..ama dediğiniz gibi paylaşılmayan bilgiye ulaşmak biraz zor...çalışmam biraz zaman alacak.. anladığım kadarıyla bu vergilendirme sadece ihracat yapılan kalemleri değil ihracat yapan bir şirkete yaptığımız yurt içi satışarı da etkileyecek, örneğin aynı grubun parçası olmamıza rağmen Renault bu durumda bizden çelik almayabilir...

Karbon yakalama önemli şirkette durumun farkında ve Entegre Faaliyet Raporuna şu ifadeyi koymuşlar ama net bilgi yok...

Ar-Ge Direktörlüğümüzce demir ve çelik üretim proseslerinde biyokömür kullanılabilmesi, kok gazından hidrojenin ayrılarak yüksek fırınlarda tekrar kullanımı
    senaryosunun CO2 emisyonlarına
    etkisinin tespit edilmesi, uygun karbon
    yakalama ve depolama ile hidrojen üretim
    yöntemlerinin belirlenmesi konularındaki çalışmalarımıza devam ediyoruz

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : zars; 30-08-2023 saat: 08:56.

Hiçbir şey anlamasamda,çünkü anlayabilecegim konular değil.
    Bir an yüreğimden geçti; böylesi bilgilerini emek harcayarak paylaşan güzel insanların önünde saygıyla eğiliyorum .
    Bu formu yıllardır severek takip ediyorum. Çok kaliteli ve bilgili insanlarımızı tanımasam da, yazılarını okumaktan mutluluk duyuyorum .
    İyi Günler Cümleten
    Teşekkürler Sn KaaN, ben de dün gece bir entegre fabrika ile bir ark ocaklı tesis 1 ton çelik için ne kadar elektrik tüketir bilgisini arıyorum...henüz netleştiremedim...hesaplamak istediğim şey aslında şöyle...her fosil yakıtın bir emisyon faktörü var, bu faktör elektrik için kW başına 0,4 kömürün kaltesine göre kg başına 1 civarı ( okumuştum zamanında ama henüz kaynağı bulamadım) kullanılan fosil yakıtlara göre emisyon miktarını bulabilirsem EAF ile BOF arasındaki emisyon farkını bulmayı deneyeceğim...ayrıca ihtiyacımızdan fazla GES yaparsak kömür kullanmamıza rağmen alacağımız karbon sertiifikalarıyla karbon nötr olabilir miyiz,..ama dediğiniz gibi paylaşılmayan bilgiye ulaşmak biraz zor...çalışmam biraz zaman alacak.. anladığım kadarıyla bu vergilendirme sadece ihracat yapılan kalemleri değil ihracat yapan bir şirkete yaptığımız yurt içi satışarı da etkileyecek, örneğin aynı grubun parçası olmamıza rağmen Renault bu durumda bizden çelik almayabilir...

Karbon yakalama önemli şirkette durumun farkında ve Entegre Faaliyet Raporuna şu ifadeyi koymuşlar ama net bilgi yok...

Ar-Ge Direktörlüğümüzce demir ve çelik üretim proseslerinde biyokömür kullanılabilmesi, kok gazından hidrojenin ayrılarak yüksek fırınlarda tekrar kullanımı

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Dün çolakoğlu ile görüştüm, karbon için kömür ve elektrik olayına fazla takılmayın ikiside aynı diyor, yani doğalgazla Elektik üretilmesi de karbona tabi, kömürle üretilmesi de. Henüz net bir şey yok, ne zaman gündeme gelecek belli değil. Ağaç mı dikeceğiz, çiçek mi dikeceğiz belli değil. Sadece kömür ve doğalgaz üretenler sisteme güneş ve rüzgar enerjisi vermeli dediler. Sanırım bu temiz enerji yatırımları bundan dolayı ilerliyor.

5.  Alıntı Originally Posted by eaydin2003 Yazıyı Oku
    Hiçbir şey anlamasamda,çünkü anlayabilecegim konular değil.
    Bir an yüreğimden geçti; böylesi bilgilerini emek harcayarak paylaşan güzel insanların önünde saygıyla eğiliyorum .
    Bu formu yıllardır severek takip ediyorum. Çok kaliteli ve bilgili insanlarımızı tanımasam da, yazılarını okumaktan mutluluk duyuyorum .
    İyi Günler Cümleten

Redmi Note 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O sizin güzelliğiniz Sn eaydin, bilgi paylaşımı konusunda Sn Kaan'ın eline su dökemeyiz...konu gerçekten önemli ve ne durumdayız, bizi neler bekliyor görmemiz lazım, ancak şirket bilgiyi paylaşmayınca daha doğrusu riskin erken saptanması komitesi (eminim vardır) bir kaç kelime paylaşmayınca biz de neler olabilir diye bakıyoruz...belki de şirket bunların farkında ve yol haritası risklerin etkisini minimize edecek şekilde...ancak bunu biz bilmiyoruz...

6.  Alıntı Originally Posted by CAKIR24 Yazıyı Oku
    Dün çolakoğlu ile görüştüm, karbon için kömür ve elektrik olayına fazla takılmayın ikiside aynı diyor, yani doğalgazla Elektik üretilmesi de karbona tabi, kömürle üretilmesi de. Henüz net bir şey yok, ne zaman gündeme gelecek belli değil. Ağaç mı dikeceğiz, çiçek mi dikeceğiz belli değil. Sadece kömür ve doğalgaz üretenler sisteme güneş ve rüzgar enerjisi vermeli dediler. Sanırım bu temiz enerji yatırımları bundan dolayı ilerliyor.
    Ben de aynı konuyu araştırıyorum Sn ÇAKIR, elektrik ark ocaklı tesislerde karbon salınımı konusunda sütten çıkmış ak kaşık değiller...

Teşekkürler Sn KaaN, ben de dün gece bir entegre fabrika ile bir ark ocaklı tesis 1 ton çelik için ne kadar elektrik tüketir bilgisini arıyorum...henüz netleştiremedim...hesaplamak istediğim şey aslında şöyle...her fosil yakıtın bir emisyon faktörü var, bu faktör elektrik için kW başına 0,4 kömürün kaltesine göre kg başına 1 civarı ( okumuştum zamanında ama henüz kaynağı bulamadım) kullanılan fosil yakıtlara göre emisyon miktarını bulabilirsem EAF ile BOF arasındaki emisyon farkını bulmayı deneyeceğim...ayrıca ihtiyacımızdan fazla GES yaparsak kömür kullanmamıza rağmen alacağımız karbon sertiifikalarıyla karbon nötr olabilir miyiz,..ama dediğiniz gibi paylaşılmayan bilgiye ulaşmak biraz zor...çalışmam biraz zaman alacak.. anladığım kadarıyla bu vergilendirme sadece ihracat yapılan kalemleri değil ihracat yapan bir şirkete yaptığımız yurt içi satışarı da etkileyecek, örneğin aynı grubun parçası olmamıza rağmen Renault bu durumda bizden çelik almayabilir...

Aynı mantaliteye sahip olduğumuz beni mutlu ediyor Eline sağlık. Sen de analiz kısmında isteklisin, bu beni de etkiliyor.

Emisyon konusunda çok fazla şey okudum ve kafamda bir şablon oluştu artık. Daha detaylı çalışmayacağım, zira Ereğli' nin hiç bilgi paylaşmaması insanda boşa kürek çekiyor hissi uyandırıyor.

- EAF ile 1 ton çelik üretirken 1 ton karbon, BOF ile üretirken ise 2,3 ton karbon emisyonu yapıldığı global bir ölçek olarak kullanılıyor. Tabi bu şirket bazlı değişir. Ereğli' nin bu konuda yapabileceğinin en iyisini yaptığını biliyorum (BOF ile). Karbon yakalama, filtreleme konularında çok hassaslar. Tabi doğru olan, fırın tipini değiştirmek ama o fasıl en az 5 yıl ötelenmiştir??? Çünkü fırın yatırımları yeni bitti ve yine BOF kurdu.

- ETS sisteminde işlem basit. 1 ton çelik üretirken ne kadar karbon salınımı yaptın bakılacak. Sonra GES,RES..vs yenilenebilir enerji kaynağın var mı ve varsa ne kadar enerji ürettin bakılacak ve karşılığında karbon sertifikası (kredisi) verilecek.
    Basit mantıkla (Yaptığın salınım - kazandığın kredi) x karbon fiyatı (cezası)

- Diğer kritik nokta ise senin de bahsettiğin gibi Ereğli' nin müşterilerinin davranışları olacak. Mesela otomotiv. Onların da karbon salınımına bakılacak, gerekirse ceza kesilecek (yani maliyeti artacak). Araç üretilirken kabaca 1 ton çelik kullanılıyor diyelim. İşte o 1 ton çeliği üreten firmanın karbon salınımı miktarı, direk olarak otomobil üreticisinin karbon salınım miktarına eklenecek. Kötü bir durum olduğu için, otomobil üreticileri karbon salınımı az olan çelik üreticileri ile çalışmaya başlayacak.

2 yıl önceki durumumu hatırlıyorum da, her şeyimi ve hatta kredi çekerek bile ereğli hissesi alma planlarım vardı. Şimdi tüm bu araştırmalar, global dengeleri takip, temettünün olmayışı..vs ile şunu kazandım ki ereğli al ama sepet yap. Döngülere göre ilerle, maden yatırımının kaymağını ye ve 3 yıl sonra sat

Karbon olayı hakkında ereğli ketum olmaya devam ederse, bir daha da bulaşma. Üretim teknolojisi olarak avrupanın gerisinde kalacaksın, adamlar para harcıyor ve doğal olarak bu nedenle sana da kota uyguluyor. (BOF' sun sen)

Rusya' ya satamıyorsun.
    Abd' ye satamıyorsun.

Geriye ne kaldı. Afrika ve Asya. Oradaki rakiplerin seni "ezer!". Hindistan ve Çin konusunda sanırım bu "ezme" konusuna girmeme gerek yok. 1 yıldır eziyorlar zaten. Üstelik kendi ülkemizde bile....

8. Teşekkür ederim Sn Kaan...şu karbon dengeleme işinden çıkamayacağım galiba...Ereğli 6 aylık enerji gideri 7 milyar civarı...doğalgazda vardır belki içinde ancak sadece elektrik dersek sanayi elektrik fiyatı kW başına 5 liradan 1,4 milyon mw yalklaşık elektrik harcamış...yılda 3 milyon mw civarı elektrik harcayan bir şirketin GES ile bunu karşılaması zor zira son ÇED görüşüne açılan proje 28 mw kapasiteli...bunun gibi 100 bin proje lazım...hata yapıyorum bir yerde ama nerde bulamadım...

Sayfa 522/566 İlkİlk ... 22422472512520521522523524532 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •