Sayfa 403/566 İlkİlk ... 303353393401402403404405413453503 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 3,217 - 3,224 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Anasına satayım hiç olumlu şeyler yazıp çizmiyorsunuz

Bu 4 tl ısdmr için mi Ereğli içinmi bekliyorsunuz

2. 4 tl kararı verilsin genel kurulda boykotu yer
    Genel müdür maaşını bile düşürülmesini talep ederim o kadar net ayıp yahu

3. 10 tl beklentim dahilin de idi
    Yalnız 8 tl ye fit olurum diyordum

Sonra 6 tl çok dillendi pozisyonu ona göre ayar verdim

Sonra 5 tl ihtimal dahilin de dediler yine ona göre ayarladım

4 tl olursa olmaz yani o işte fit olmam
    Ayıp yahu bir sakız kaç para

4.  Alıntı Originally Posted by tory Yazıyı Oku
    Türkiye'de en ucuz şey Ereğli zaten. Ben o kadar bakınıyorum, Ereğli'den ucuz hisse olsun, başka varlık olsun, meyve sebze olsun, ıvır zıvır olsun göremiyorum. Defter değerine bile gelemeyecek neredeyse ki, gerçek değerinin defter değerinin çok üstünde olduğu aşikar. Sahipleri tarafından bile bu kadar aşağılanan başka bi varlık yoktur. Nedir bu Ereğli'nin durumu anlamadım. İşler çok iyiyken bile hakettiği değeri bulmadı.

Bu gidişle önümüzdeki 10 sene boyunca bu hisseyi hep ucuzdan verecekler, kesin kanaat ettim buna. Herkesin her varlığı çok değerli ama bu hisselere hiç değer verilmiyor. Bi bakıma da iyi olabilir bu durum diyorum, amaç gelirinden pay alıp, ortalığı arttırmaksa.

Ben hala milletin anlamış gibi gözükse de bileşik getiri olayının gücünü anlamadığını gördüm bu 36 dan düşüşte. Abartılı bi şekilde anlatmak istersem, abartıyorum çünkü anlaşılmak istiyorum diye bi söz var ya. 3 sene boyunca 10 15 ve 20 TL temettü verse son temettüden sonra hisse 80 den 60 a düşse. 3 sene sonra olayı değerlendiren şu şekilde değerlendiriyor. Hisse 30 dan 60 a gelmiş 3 sene de. Temettü verse ne olacak ki. Yani o temettülerle hisse almanın olayı nasıl değiştirdiğini farkedemiyor, temettü payının büyüme hesabını hisse fiyatı üzerinden bakıp anlaşılabileceğini düşünüyor.

Bi de diğer hisseler son 10 sene de yapmadığı matematiğe uymayan hareketleri yapınca bizim sistem hepten çöp oldu. Çünkü her zaman o hisseler veya başka hisseler mantık ve matematiğin kaybolduğu hareketleri yapacakmış gibi düşünüyorlar. Oysa o hareketler bi daha olmayabileceği gibi olanlar bilançolar geldikçe geri bile sarabilir.
    hocam iyi güzel de farz et ben belli bir lota ulaştım , emekli ettim kendimi artık gelen temettüyü yiyeceğim o zaman ne olacak ... herkes tutturmuş bir bileşik getiri , temettü ile hisseni arttır ... e nerde finansal özgürlük hocam ? ne zaman yiyeceğim ben temettüyü ? aldığım temettü her yıl azalacaksa , enflasyon eritecekse nasıl olacak , sürekli temettüler ile hisse mi alacağım ? ne zamana kadar hisse alacağım ? bu durumda enflasyon kadar eriyen temettüyü yerine koyacak adette lot arttırmak gerekiyor her sene ki bir sonraki yıl temettü erimesini kompanse etsin ... birde kar düşüp temettü ekstra düşerse yandı gülüm keten helva ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,349
    endeksin durumu hoşuma gitmedi.. Ben böyle az az düşüşlerden rahatsız olurum..Bakalım isdmr ve reğli nasıl etkilenecek? Merakla bekliyorum.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by thebigshort Yazıyı Oku
    10 tl beklentim dahilin de idi
    Yalnız 8 tl ye fit olurum diyordum

Sonra 6 tl çok dillendi pozisyonu ona göre ayar verdim

Sonra 5 tl ihtimal dahilin de dediler yine ona göre ayarladım

4 tl olursa olmaz yani o işte fit olmam
    Ayıp yahu bir sakız kaç para
    Bu krizde iyi kötü çirkinler elbet var. Bir kaç başlık altında incelemek gerekir. Krizde fiyat aşırı yükselerek 630 dolar kar marjına ulaşıldı, satış 1300 maliyet 900-1000 olmadı. Elektrikle üretenlerde dahi maliyet buralara gelmedi. Fiyat artarken maliyet arsaydı hammadde üreticisi de zarar görebilirdi. Bu krizde birinci derecede alıcılar zarar gördü. Krizlerin kaybedeni ve şiddeti, kaz***** ve kazancın şiddetinide gösterir. Fiyat 1200-1100-900-700 inerken maliyetler 650-450 aralığında gelişti. Ereğli’de faiz amortisman vergi öncesi kar 8 milyar gibi oluşabilir. 1 küsür lira değişen kur en fazla 1 milyar gibi bir vergi çıkarabilir. İlave olarak bu dönemde alıcılara vade ve vade farkına yönelik toleranslar verilmiştir. Bu finansal giderde ilave 1 milyar TL civarı gelebilir. Stoklar ve stok değerlemeleri artış azalış göstersede kurdan dolayı değer kaybı görünmeyecektir. Yani Türkçesi stok zararı oluşmaz. Şuan eylülde başlayan stabil dönem içinde ucuza cevher kömür girdileri de olacak ve mevcut satılanın yerine çok ucuza yerine malzeme konulacak. Milyon ton üretimlerde stok değişimi hızlı olur. Krizde cevher hurda oranı 1/2 den 1/4 rakamına ulaştı. Cevherle üreten 4-5 ay öncesine göre parite kaynaklı iki katı avantaj sağaldı. Hurda fiyatı cevherle üretimin kar marjını belirliyor. Bizim bilmediğimiz olumsuzluklar ile aracı kurum 1,5-2 milyarı gelsede son çeyrek 4 milyar ile iş bank 19,3 milyar dağıtım tahmini tutarlı olacaktır. Buda 5,5 lira. Ereğli’de diğer firmalar gibi yerli hakimiyeti olsaydı biraz daha faydalı olabilirdi. Birde bu sayılan denklemler içinde isdemir nasıl bir rol alacak. Mesela finansal maliyeti sadece Ereğli mi üstleniyor. Yada üçüncü çeyrek ben sana rakamı söyledim bu paraya malımı satarım mı de di isdemir Ereğli’ye. Aşırı belirsizlikler var ama 24 saat sonra bitecek. Temettü sadece kardan gelir diyemeyiz. Kur etkisi bu sene devreye girmek zorunda. Ereğli’de yönetim değişikliği olursa ben bedi bedelsiz genel müdürlüğe adayım. 😊😊 tek bir kuruş para istemem, araç ve yakıt birde hgs en sevdiğim şeyler. 😆😆

7.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    hocam iyi güzel de farz et ben belli bir lota ulaştım , emekli ettim kendimi artık gelen temettüyü yiyeceğim o zaman ne olacak ... herkes tutturmuş bir bileşik getiri , temettü ile hisseni arttır ... e nerde finansal özgürlük hocam ? ne zaman yiyeceğim ben temettüyü ? aldığım temettü her yıl azalacaksa , enflasyon eritecekse nasıl olacak , sürekli temettüler ile hisse mi alacağım ? ne zamana kadar
    Yok hocam belli bi yerden sonra yemeyeceksen ne yapacan o kadar hisseyi. Ben amaca ulaşana kadar kısmını abartarak anlattım.

Yeme kısmına gelirsek, şu önümüzdeki temettü gerçekten 4 TL olursa haklısın diyeceğim, bu sistemin de bi cazibesi yokmuş. Ama daha olmamış bişeyi olmuş gibi algılıyoruz. Hele bi 4.çeyrek gelsin. Temettü açıklansın o zaman belki ben de fikir değiştiririm.

Ama şu var her sene işler iyi olmayacak. Onu da hesap etmek lazım. Daha önce yazdım. Bu sene ile son 9 senenin 4 ü kötü geçmiş. Biri bu seneden de kötü ama idare eder diyorum. Bu sene dahil 4 sene 1 milyar doların üstünde kar edilmiş. Yani bu seneyi bile iyi diye kodluyorum.

Ben bundan sonraki 9 senenin daha iyi geçeceğini düşünüyorum bazı kafamdaki durumlardan dolayı ama sonuçta son 9 sene yarı yarıya kötü gitmiş. Ona rağmen ben şirketi iyi görüyorum. Öyle olmasa önce OYAK ın Ereğli'den kurtulması lazım. Bi şekilde satabilir ama öyle bişey düşünmüyorlar. Memnunlar demek ki.

8.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    hocam iyi güzel de farz et ben belli bir lota ulaştım , emekli ettim kendimi artık gelen temettüyü yiyeceğim o zaman ne olacak ... herkes tutturmuş bir bileşik getiri , temettü ile hisseni arttır ... e nerde finansal özgürlük hocam ? ne zaman yiyeceğim ben temettüyü ? aldığım temettü her yıl azalacaksa , enflasyon eritecekse nasıl olacak , sürekli temettüler ile hisse mi alacağım ? ne zamana kadar hisse alacağım ? bu durumda enflasyon kadar eriyen temettüyü yerine koyacak adette lot arttırmak gerekiyor her sene ki bir sonraki yıl temettü erimesini kompanse etsin ... birde kar düşüp temettü ekstra düşerse yandı gülüm keten helva ...
    Ya ece&efe hocam o zaman şirketler sizin dediğiniz gibi ne zaman yiye ben bu kazanığımı derlerse yeni yatırımlar yapmasınlar, büyümesinler, yeni istihdam alanları oluşturmasınlar. Ha bir de zaten kazandığımız enflasyon karşısında eriyor desinler. Temettü odaklı yatırım yapıyorsanız bence bakış açınız yanlış.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 403/566 İlkİlk ... 303353393401402403404405413453503 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •