Sayfa 404/566 İlkİlk ... 304354394402403404405406414454504 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 3,225 - 3,232 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Sayın Tory'nin hesabını ben çok kez yaptım burada, hatta hisse 25 tl ye düşer ve yıl sonuna 40 tl olursa, 10 yılda kazanamayacağım kadar para kazanmış oluyorum. Hisse bir iki kat artarken bileşik getiri onun 4-5 kat artmasını sağlıyor. (Temettü öncesi 12 bin lot alabilirsem)

Ama karlar düşerse o başka bir sorun tabii, Efe'nin dediği..

2. Bir işletme kurulduğunda hemen para mı basıyor yapmayın Allah aşkına. Tamam Ereğli hisse fiyatı herkesi bezdirdi. Piyasanın çok gerisinde kaldı. Tory'nin dediği gibi çöp muamelesi yapılıyor ama durum bu. Malın ederi bu şu anda. Piyasa bu fiyatı teklif ediyor. Biz benim malım kıymetli der satmayız. Ya da ederi buymuş deriz satarız. Ya da her yıl temettüsünü alır ya aynı hisseye yada farklı alanlarda değerlendiririz.

Temettü, nakit akışı önemli bir olay arkadaşlar.

Ereğli bugün 15 TL. temettü verse ama SASA, HEKTAŞ ... diyenler olur.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by tory Yazıyı Oku
    Yok hocam belli bi yerden sonra yemeyeceksen ne yapacan o kadar hisseyi. Ben amaca ulaşana kadar kısmını abartarak anlattım.

Yeme kısmına gelirsek, şu önümüzdeki temettü gerçekten 4 TL olursa haklısın diyeceğim, bu sistemin de bi cazibesi yokmuş. Ama daha olmamış bişeyi olmuş gibi algılıyoruz. Hele bi 4.çeyrek gelsin. Temettü açıklansın o zaman belki ben de fikir değiştiririm.

Ama şu var her sene işler iyi olmayacak. Onu da hesap etmek lazım. Daha önce yazdım. Bu sene ile son 9 senenin 4 ü kötü geçmiş. Biri bu seneden de kötü ama idare eder diyorum. Bu sene dahil 4 sene 1 milyar doların üstünde kar edilmiş.

Ben bundan sonraki 9 senenin daha iyi geçeceğini düşünüyorum bazı kafamdaki durumlardan dolayı ama sonuçta son 9 sene yarı yarıya kötü gitmiş. Ona rağmen ben şirketi iyi görüyorum. Öyle olmasa önce OYAK ın Ereğli'den kurtulması lazım. Bi şekilde satabilir ama öyle bişey düşünmüyorlar. Memnunlar demek ki.
    hocam mutabıkız , her yıl zaten iyi olmayabilir bunu hesaba katmak lazım , hatta daha ihtiyatlı olmak adına , kenarda en az 1 yıllık ihtiyaç kadar nakit tutmak gerek , olur da temettüde bir sıkıntı olma ihtimaline karşı ... ama siz ne demek istediğimi anladınız ...

amaç finansal özgürlükse , bir yerde alımı kestiğimizi var saymamız gerekiyor , gerekiyor ki alınan temettü ile hayatı idame ettirelim . hatta güncel örnek verelim 50 bin lotum vardı 200 bin tl 2022 de aldım , bu rakam 2022 marttab 2023 marta kadar hayatımı idame ettirmeme ancak yetti diyelim , para arttırıp 50.000 lotu 55.000 adet yapamadım diyelim ... şimdi 2023 de de 4 tl aldım 200.000 tl bu sefer alım gücü anlamında olumsuz bir pozisyona sokabilir ...

4. Ereğli’de genel müdür olursam (sizin oylarınızla) ilk önce malı nakliye teslim satarım, kapıya teslim, liman gemi karayolu dahil fiyata, Avrupa dahil, Cif fiyat. Sonra yüksek fırınları ful kapasite yaparak hiç durmadan slap üretirim ve büyük bir slap satış ağı kurarım. Üçüncü olarak Ereğli’de siyah mal üretmem, tamamını galvaniz ve az bir kısmı soğuk saça çekerim. Siyah saçı aynı galvaniz ve soğuk saç gibi paketlerim. Yanlış kullanılan ersemi baştan sona yenilerim, ersem de bir tane beyaz yaka bırakmam, hepsini kovarım, yerine Zeytinburnu demirciler sitesinden maldan anlayan ticaretten anlayan adamları alırım. En az 100 bin tonluk 2 gemi alırım, biri isdemir Gebze diğeri isdemir İtalya hattında çalıştırırım. İsdemirde çubuk Demir yatırımlarını ve üretimlerini üç katına çıkarırım. Suriye İran Irakda Erdemir ismi ile ofis açarım. Mısır’a yakın bir yerde 100 makineli soğuk boru profil fabrikası kurarım. Bu fabrika yılda 1 milyon ton soğuk boru profil üretir.

5. Şirketlerin kazandıkları ile yeni yatırımlar yapıp daha da büyümesi de aslında bileşik getiriye bir örnektir. Bileşik getiriyi ve temettüyü küçümsemeyin. Temettü verimi önemli bir kavramdır boşuna seçmedik bu ismi
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Ya ece&efe hocam o zaman şirketler sizin dediğiniz gibi ne zaman yiye ben bu kazanığımı derlerse yeni yatırımlar yapmasınlar, büyümesinler, yeni istihdam alanları oluşturmasınlar. Ha bir de zaten kazandığımız enflasyon karşısında eriyor desinler. Temettü odaklı yatırım yapıyorsanız bence bakış açınız yanlış.
    bak hocam aynı yerden bakmıyoruz , temettü odaklı yatırımı neden yapıyoruz ? ben kendi adıma cevap vereyim finansal özgürlük için ... şimdi hem finansal özgür olup her yıl da aldığım temettülerin belli bir kısmı ile hep alım mı yapmam gerekiyor ? siz hedeften bahsediyosunuz mutabıkız ama hedefe ulaştıktan sonrası için benim sorum ... anlatabildim umarım

7.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Şirketlerin kazandıkları ile yeni yatırımlar yapıp daha da büyümesi de aslında bileşik getiriye bir örnektir. Bileşik getiriyi ve temettüyü küçümsemeyin. Temettü verimi önemli bir kavramdır boşuna seçmedik bu ismi
    o zaman temettü vermesin şirket hep büyüsün ... örnek sasa , hektaş bileşik getirinin kralını şirket senin adına yapıyor

8.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    hocam mutabıkız , her yıl zaten iyi olmayabilir bunu hesaba katmak lazım , hatta daha ihtiyatlı olmak adına , kenarda en az 1 yıllık ihtiyaç kadar nakit tutmak gerek , olur da temettüde bir sıkıntı olma ihtimaline karşı ... ama siz ne demek istediğimi anladınız ...

amaç finansal özgürlükse , bir yerde alımı kestiğimizi var saymamız gerekiyor , gerekiyor ki alınan temettü ile hayatı idame ettirelim . hatta güncel örnek verelim 50 bin lotum vardı 200 bin tl 2022 de aldım , bu rakam 2022 marttab 2023 marta kadar hayatımı idame ettirmeme ancak yetti diyelim , para arttırıp 50.000 lotu 55.000 adet yapamadım diyelim ... şimdi 2023 de de 4 tl aldım 200.000 tl bu sefer alım gücü anlamında olumsuz bir pozisyona sokabilir ...
    O konuda haklısın. Hele ki doların ve ihtiyaçlarımızın fiyatlarının bu kadar arttığı bi dönemde 4 TL verirse 2 kere haklısın. Ama dolar arttıkça bizim de içeride ki paramız artıyor. Temettüyü bu şekilde dağıtacaklarını düşünüyorum. Olayı sadece TL açıkladığı kara bağlamamak lazım. Temettü zamanı fikirlerimiz daha net olur. Bi 5 ay daha sabredelim.

Sayfa 404/566 İlkİlk ... 304354394402403404405406414454504 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •