Sayfa 519/566 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529 ... SonSon
Arama sonucu : 4525 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Faaliyet raporunda depremden kaynaklı sigorta ödemesinden bahsedilmemiş.
    Bilanço' da da yok ya da göremedim.

Bu ödeme alma işleri uzun sürer diyen dostlar var ama depremde çok büyük zarar gören Arsan Tekstil (borsaya kote) depremden 2 ay sonra sigortadan ödeme almıştı. Nisan başlarında KAP' a da bildirdi.

Bizdeki gecikmenin nedeni zarar hesaplamasının henüz bitmemesi mi yoksa sigorta firmasının ödeme konusunda gecikmesi/direnmesi mi acaba?

"06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremden etkilenen şirketimize ait üretim tesislerimize ilişkin oluşan hasarla ilgili olarak sigorta şirketi tarafından 110.957.538,95 TL kısmi ödeme gelmiştir.

Kar kaybı ve diğer hasar ekspertiz dosyalarıyla ilgili sigorta eksperinden ve ilgili sigorta şirketinden aldığımız sözlü bilgiye göre çalışmaların devam ettiği tarafımıza bildirilmiştir."

2. Alıntı dünkü Ereğli'den..
    Bugün saat 16:00 da şirket yönetimi sonuçlara ilişkin telekonferans düzenledi,
    -Ton başı favök artışın önümüzdeki çeyreklerde devam etmesi bekleniyor.
    -kurumlar vergisi oranı %25 e çıkarıldı bu durum 3.çeyrek finansallarında görülecek.
    - 2 aylık emir defterleri doluymuş.
    -Yıl sonu 7.5m ton satış bekleniyor. (2022 7.7m ton, 2021 8.2m ton).
    -depremin şirkete etkisi 100m usd boyutunda.
    -yıl sonu toplam yatırım harcaması 1milyar usd olması bekleniyor (2024 için de). Bunlar kapasite artırımı ile alakalı olmadığı için üretim ve satışa etkisi yok.

Ben yönetime sordum hala ekspertiz çalışmaları devam ediyor dedi.. Burada depremin şirkete etkisi 100 ml dolar denmiş muhtemelen buna yakın bir para gelecek ISDEMIR'e

Teşekkürler fedor.

1 milyar $' lık yatırımın kapasite artırımı ile ilgili olmadığı nasıl oluyor anlamadım.
    1 Yeni fırın ve 1 mevcut fırın yenileme var. Hala beklemedeyiz.
    Tamam eski olan ve kapanacak fırın da var ama bu yeni fırınların kapasitesi artacak. Verim vs artacak ama üretim kapasitesi nasıl artmayacak. Açayım eski açıklamaları gözlerine sokalım Neyse.

4.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Teşekkürler fedor.

1 milyar $' lık yatırımın kapasite artırımı ile ilgili olmadığı nasıl oluyor anlamadım.
    1 Yeni fırın ve 1 mevcut fırın yenileme var. Hala beklemedeyiz.
    Tamam eski olan ve kapanacak fırın da var ama bu yeni fırınların kapasitesi artacak. Verim vs artacak ama üretim kapasitesi nasıl artmayacak. Açayım eski açıklamaları gözlerine sokalım Neyse.
    Rica ederim, güzel soru. Sorarız aslında bu arkadaşa ama hevesim yok pek Şirketten zaten cımbızla laf alınıyor.

Dediğin doğru, o fırınların amacı, kapasiteye ve özellikle verim artışı... Belki yanlış aktarım olabilir orada...

Neyse, sonuçta dediğin gibi dünyada bir şeyler değişmeden çok da bir şey beklememek lazım aslında...

5. Yerliye temettü - emeklilik kağıdı diye demir çelikleri pazarladılar, ardından bankaları şişirdiler. Demir çelikte bekleyenler son ralli de çok büyük fırsat tepti, üstüne son 1 hafta içinde % 25 zarar yazdı. Yatırımcıya yapılan bu reva mıdır. Sinekten yağ çıkarayım derken yatırımcıyı küstürdüler. Kim bilir kaç sene buraları dutluk olur. Yerli aldıkça basar dururlar artık. Geçmiş olsun, artık uzun bir süre arabesk modunda takılabilirsiniz. Adamların niyeti kötü.
    Kesinlikle Yatırım Al Sat Tut Tavsiyesi değildir.

Bu çinliler ya iç tüketimi arttırmalı ya da devlet kararıyla çelik üretimi azaltılmalı. Bu ne abi adamlar hayvanlar gibi üretiyor ama tüketmiyor. Ani-dumping için daha ne kadar bekleyeceğiz anlamıyorum.

https://gmk.center/en/news/chinas-st...to-stockpiles/

Seçim öncesi hükümetin taktiği; Dolar satışı yaparak doları baskıla, yaklaşık 27 milyar TL hisse al. Alternatifsizlik yaratarak mümkün olduğunca dolara gidişi engelle. Borsadan çıkanlar yukarıdan hisse satıp, ucuzdan dolar alıp beklemeye geçsin.

Seçim sonrası hükümetin taktiği; Doları bırak yükselsin, seçim öncesi borsadan çıkıp dolar alanlar, doları yukarından bozdurup MB kadrosu ve vergilerle oluşan olumlu havadan hisse alsın. Kamu 8 milyar TL hisse satmış şu an. Katmerli kârlara devam.

Şimdi sırada ne var. Dolar tekrar baskılanıyor. Mevduat faizi düşürülüyor. Borsa zirve yaptı. KKM ne olacak. Enflasyon ne olacak. Biz de saf saf temel analiz takılalım
    Yine de şunu söylemek lazım. Global/yerel havaya en yakın tepkiyi veren Ereğli, Koç, Thy.

Abd çelik şirketlerinin hisseleri dün uçmuştu. Heyecan yaptık ama farklı bir nedenle uçmuşlar.

Cleveland firması US Steel firmasını satın almak için teklif vermiş. Şimdilik fiyat kabul edilmemiş zaten.

Sayfa 519/566 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •