Sayfa 462/566 İlkİlk ... 362412452460461462463464472512562 ... SonSon
Arama sonucu : 4524 madde; 3,689 - 3,696 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. https://www.youtube.com/watch?v=bJlasaTcrmU

Kumdan Kale: Borsanın 4 atlısı | Artunç Kocabalkan - Işık Ökte

ralli nin %30 u, SASA, THYAO, HEKTAŞ ve ŞİŞE diyor..

Coin gibi oldu diyor bu hisseler... ( şişe için bu yoruma katılmıyorum, hava yolları için de)

Bunlar düşerse ayvayı yeriz diyor... O zaman AĞA(Ereğli) SAHAYA iner mi?

Bu adam 6 ay önce borsa uçacak diyen adam...

2. Aslında bu kötü dönem, zaten bir fırsattı diye konuşuyorduk. Şimdi Ekstra bir fırsat daha olabilir. Artık döngü sonunda yeni yatırımlarla birlikte Ereğli'nin ivmeleneceği, temettülerde artışlar olacağı çok net...

Bu 1-2 sene sürünse bile hisse, millet güle oynaya toplar... Buna fırsat verirler mi ki acaba?

Sn. Fedor esas faaliyet karları , net dönem karları artan , artacak olan hisseyi piyasa mutlaka pozitif fiyatlayacaktır. Ha fiyatlamaz ise kendileri bilir. Geçmiş tecrübeler bize gösterdi ki dönemsel olarak iyi hisselerde etkilenebilir o kötü durumlarda sen şirketine inanir tutarsan ve hatta pozisyonunu artirirsan işler düzeldiğinde bambaşka bir imkanlar içinde yüzüyor olacaksın. Sen tek hisse ile kötü piyasada beklemenin olumsuzluklarını yaşadin bende yaşadım ama senin gibi değilim (porfföyde sise, froto , isctr , ttrak , ismen, tupras) şimdi güzel ve güneşli günler ufukda belirdi. Toplayamadım diye üzme kendini elindekilerin kıymetini bil ve bizlerde bilelim bu şirketler ülkemizin en nadide eserleridir.
    Syg
    Not: bundan 5 yıl önce derdim ki tupraşa ne olabilir ki pandemi geldi ve öğrendim , şunu da öğrendim ki pandemi süreci tupraş toplamak için fırsat imiş , tıpkı bu sene ereglide olanlar gibi bu günki değerlemelere vay anasını bedava imiş diyeceğiz.

SM-A217F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. İNŞALLAH SAYIN YSFKRM...
    Zaten bugünden yarına değil yıllara yaydık yatırımları. Sizin şirketler de benim eski şirketlerim zaten, ismen, şişe,işctr. İş Bankası kurumları bir İş Bankalı olarak ayrıca değerlidir benim için zaten!

Mustafa Kemal ATATÜRK nurlar içinde yatsın bu kurumları bizlere kazandırdığı, ülkeye kazandırdığı için!

5.  Alıntı Originally Posted by YSFKRM Yazıyı Oku
    Sn. Fedor esas faaliyet karları , net dönem karları artan , artacak olan hisseyi piyasa mutlaka pozitif fiyatlayacaktır. Ha fiyatlamaz ise kendileri bilir. Geçmiş tecrübeler bize gösterdi ki dönemsel olarak iyi hisselerde etkilenebilir o kötü durumlarda sen şirketine inanir tutarsan ve hatta pozisyonunu artirirsan işler düzeldiğinde bambaşka bir imkanlar içinde yüzüyor olacaksın. Sen tek hisse ile kötü piyasada beklemenin olumsuzluklarını yaşadin bende yaşadım ama senin gibi değilim (porfföyde sise, froto , isctr , ttrak , ismen, tupras) şimdi güzel ve güneşli günler ufukda belirdi. Toplayamadım diye üzme kendini elindekilerin kıymetini bil ve bizlerde bilelim bu şirketler ülkemizin en nadide eserleridir.
    Syg
    Not: bundan 5 yıl önce derdim ki tupraşa ne olabilir ki pandemi geldi ve öğrendim , şunu da öğrendim ki pandemi süreci tupraş toplamak için fırsat imiş , tıpkı bu sene ereglide olanlar gibi bu günki değerlemelere vay anasını bedava imiş diyeceğiz.

değişmez daim bir para kazandıran kural vardır...
    iyi mal kötü zamanında alınır...
    bim marketlere savaş açıldığında daha çok yeni 70 lerde sürünüyordu..
    tüpraş pandemi dediğiniz gibi...
    şimdi ereğli mal iyise hisse düşüyor yerinde sayıyorsa bunun adı sadece fırsattır...
    bupiyasada fırsatlar para kazandırır...bol kazançlar..

6. ereğli isdemir tartışmasını benzetme yapacak olursak....
    dededen miras kalmış parayı alacağız ama parayı sağ cebe mi koysak sol cebemi gibi...
    sakin olun ve usulca parayı alın nereye koyduğunuzun ne önemi var ....

Teşekkürler sn. Mavipenguen ,
    Altın yere düşse de altın altındır.
    Syg.
     Alıntı Originally Posted by mavipenguen Yazıyı Oku
    değişmez daim bir para kazandıran kural vardır...
    iyi mal kötü zamanında alınır...
    bim marketlere savaş açıldığında daha çok yeni 70 lerde sürünüyordu..
    tüpraş pandemi dediğiniz gibi...
    şimdi ereğli mal iyise hisse düşüyor yerinde sayıyorsa bunun adı sadece fırsattır...
    bupiyasada fırsatlar para kazandırır...bol kazançlar..

8. Neden burada yazıyorum ne yapmaya çalışıyorum amacım ne?

Öncelikle amacım hisse pazarlamak değil. Böyle bir amacım olsa küçük hisselerde olurdum. Yıllarca önce kamu görevlisi (20 yıl) sonra özel sektörde yönetici (4,5) çalıştım ve son 7 yıldır da kendi işimi yapıyorum. Uzun yıllar sonucunda şunu gördüm maddi servet zenginlik hızlı kolay oluşan bir şey değil. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir durum. Bu nedenledir ki piyangodan at yarışından vs para kazananlar bunu sürdürülebilir servete çoğunlukla dönüştürememektedir.

Genel kategori olarak emekçi kesim diyelim (işçi memur farketmez) bu piyasaya merak salıyorsa % 99.99 alıp satayım para kazanayım ilave gelir olsun diye bakıyor ki bence yanlış burada başlıyor. Bu işi yapabilsin diye milyonlarca dolar verip adamlar algoritma robotu dizayn ediyor yüklü maaşlar verip profesör trader çalıştırıyor vs. Yani adına trading denilen bu olay görünüşte basit (ucuza al pahalıya sat) ancak uygulamada son derece zor bir olaydır. Hele ki en büyük zorluğu da sürekli karar almayı geeektirmesidir. Sürekli karar almak alınan kararların içinde doğrular olduğu kadar yanlışların da olmasını beraberinde getirir. Başka alanlarda belki hatalar hafif sonuçlar doğurabilir ama trading de tek hata dahi yıkım getirebilir. X hissesini alırsın % 20 kar edersin çıkarsın yeni arayışlar başlar yine bulursun Y hissesinde % 30 yakalarsın artık senden iyi trader yoktur. Bir kitapta okumuştum borsaya yeni giren kişinin başına gelebilecek en kötü şey ilk işleminde kar etmesidir daha kötüsü ikinci işlemde de kar etmesidir. Eğer üçünde işlemde de kar ediyorsa batması kaçınılmaz olur. Özeti trade işi zordur piyasa her zaman bugünlerde olduğu gibi bonkör olmaz olmayacaktır. Birkaç sene sonra belki bugünün popüler hisselerinde batanların hikayelerini okursak şaşırmamalıyız.

Temettü yatırımcısı olanların neredeyse tamamı trading serüvenini yaşamış kişilerdir. Diyebilirim ki her temettü yatırımı mutlaka trading yapmıştır zor olan trading yapmak değil Temettü yatırımcısı olmaktır. Yazının başlığına dönersek ben burada sadece belli bir amaç yolunda hiç tanımadığım insanların hiç olmazsa bir tanesini bu kurtlar sofrasında temettü yatırımcısı yapabilir miyim/miyiz için yazıyorum. Trading tu kaka kötü bir şeydir vs vs demiyorum. Tam tersine ben de halen trading yapıyorum. Ama şunu jet söylüyorum trading bir tarafa sizi sizin geleceğinizi çocuklarınızın geleceğini sizden daha iyi kılabilecek en önemli ve belki de tek şey temettü yatırımcısı olmaktır.

Temettü yatırımcısı olan zaten faaliyetlerinden kar eden şirketin hissedarı olmuş demektir. Temettü demek kar demektir. Başa dönersek servet kuşaktan kuşağa geçecek büyür. Bu anlamda kuşakların bazıları daha fazla fedakarlık yapmak zorundadır. Fedakarlık kasıt tasarruf etmektir. Yani annemiz babamız bunu bizim için yapamamış ise biz çocuklarımız için bunu yapmak zorundayız. Tasarruf etmek tasarrufu amiyane tabirle hiç etmemek kaybetmemek doğru yerlere ortak olarak o yerlerin elde ettiği karlardan payımızı almak ve yeniden yatırıma dönüştürüp sonraki kuşağa aktarmak vs vs bunun kestirme yolu yok maalesef.

Son olarak hep altını çizdiğim yüksek temettü verimi hususu çok önemli. Temettü verimi elindeki hisseyi kendi kendine bileşik getiri ile adetsel miktarsal anlamda büyütme işine yarayacak en sihirli formüldür. Tasarruf edemiyorsan dahi temettüyü harcama dön hisse al zaten otomatik tasarruf etmiş olursun.

Uzatmayalım hisse fiyatı iner çıkar sektör iyi gider kötü gider bunlar hep oldu yarın da olacak hususlar. Eregl (isdmr diye belirtmeye gerek görmüyorum çünkü Eregl deyince zaten hepsini kapsıyor Kumaş Ermaden Isdmr Erdemir Romanya vs vs) basit bir şirket değil. Aşık olmak filan değil mesele. Buna bir işe ortak olmak olarak bakmak gerekiyor. Son rezerv haberine şahsen ben de çok ama çok sevindim lakin hisse fiyatının olumlu etkilediğinden değil ileriye dönük belki 30 sene boyunca sürdürülebilir temettü politikası anlamında Eregl bambaşka bir noktaya getirdiğinden.

Bu hafta hisse fiyatı ne olur? Bu soruya gülüyorum. Eregl 2050 projeksiyonu koydu ortaya bu hafta ne olur çok önemli değil.

Iyi pazarlar uzun oldu biraz hakkınızı helal edin.

Sayfa 462/566 İlkİlk ... 362412452460461462463464472512562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •