Sayfa 405/566 İlkİlk ... 305355395403404405406407415455505 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 3,233 - 3,240 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by tory Yazıyı Oku
    O konuda haklısın. Hele ki doların ve ihtiyaçlarımızın fiyatlarının bu kadar arttığı bi dönemde 4 TL verirse 2 kere haklısın. Ama dolar arttıkça bizim de içeride ki paramız artıyor. Temettüyü bu şekilde dağıtacaklarını düşünüyorum. Olayı sadece TL açıkladığı kara bağlamamak lazım. Temettü zamanı fikirlerimiz daha net olur. Bi 5 ay daha sabredelim.
    50 bin adet örneğini burda daha öncesi yeterli diye çokça konuşulduğu için verdim ... ama bugün geldiğimiz durumda bu rakamı minimum 100 bin lot olarak güncellemek şart diye düşünüyorum ...

bu arada ben daha öncesi de çokça yazdım , ben usd bazlı bakıyorum hem maliyetime hem de aldığım ve alacağım temettüye ... bana 0,15-0,20 usd civarı temettü verdiği sürece ereğli ile ilgili hiç sıkıntı ve rahatsızlık duymam , ama o da maliyetimden kaynaklı ... çünkü o durumda piyasadaki çoğu eurobond dan daha yüksek bir getiriyi sunmuş oluyor ...

2. Yani istediğim gibi temettü gelmezse şayet
    Yada buna doğru gidişatı hissedersem
    Genel kurul da çok can sıkabilirim

Hatta bendeki ağır lotu masaya koyar
    Deniz Ali deki 150 bin lotu
    Fedordaki lotları
    Efe abinin lotları
    Artın eş dost kim varsa finansal özgür birkaç arkadeş lotları felan

Baya sancılı olur yani benden demesi

Lotumuz kadar konuşmasını masayı sallamasını da biliriz

3.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    bak hocam aynı yerden bakmıyoruz , temettü odaklı yatırımı neden yapıyoruz ? ben kendi adıma cevap vereyim finansal özgürlük için ... şimdi hem finansal özgür olup her yıl da aldığım temettülerin belli bir kısmı ile hep alım mı yapmam gerekiyor ? siz hedeften bahsediyosunuz mutabıkız ama hedefe ulaştıktan sonrası için benim sorum ... anlatabildim umarım
    Hocam, temettü her sene düşüyorsa, şirketin karlılığında bir sorun vardır. Ereğli de öyle bir durum yok ki. En azından şimdilik yok. Geçen sene 30 sent verdi bu sene 20 verir seneye 10 verir sonra tekrar 20 verir. Böyle sürer gider.

Temettüye karşı bu düşüncelerinizi ISYAT için yazsanız anlarım. Ama Ereğli sanayi şirketi. İşlerinde inişler çıkışlar olabilir.

Hem yüksek temettü verimliliği hem büyüme ikisini aynı anda yapabilen çok az şirket var benim bildiğim.

Şimdi sorunuza cevap vereyim. Belli bir pay sayısına kadar ulaştıktan sonra pay sayınızı daha fazla artırma niyetiniz yoksa yeni alım yapmanıza gerek yok ki. Temettünüzü dilediğiniz yerde harcarsınız. Karlılığa göre bir yıl memnun eder, bir yıl üzer, bir yıl idare eder Allah bereket versin dersiniz. Sonuçta şirket ortağı olarak kardan pay alıyorsunuz.

Şimdi takıldığınız noktaya gelelim. Bu kardan pay sizi memnun etmiyorsa, sürekli enflasyonun altında kalıyorsa, şirkette büyümüyorsa o zaman bir sorun vardır. O zaman şirkette bir sıkıntı mı var bakmak lazım. Bu şirket çalışıyor çalışıyor ne kar memnun ediyor ne yeni yatırım yapılıyor ne yapıyorsunuz siz diye sorarsın. 60 yıllık bir firmanın 1 yıllık peformansına bakarak şirket hakkında değerlendirme doğru değil.

Ha Ereğli bir froto, bir aksa, bir sasa da değil. Bunu bilerek burada yatırım yapmak lazım.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    o zaman temettü vermesin şirket hep büyüsün ... örnek sasa , hektaş bileşik getirinin kralını şirket senin adına yapıyor
    O zaman onları tercih edeceksin hocam. Ona lafım yok ki.

Ben nakit akışını önemsiyorum. Benim olayım bu.

5.  Alıntı Originally Posted by ece&efe Yazıyı Oku
    50 bin adet örneğini burda daha öncesi yeterli diye çokça konuşulduğu için verdim ... ama bugün geldiğimiz durumda bu rakamı minimum 100 bin lot olarak güncellemek şart diye düşünüyorum ...

bu arada ben daha öncesi de çokça yazdım , ben usd bazlı bakıyorum hem maliyetime hem de aldığım ve alacağım temettüye ... bana 0,15-0,20 usd civarı temettü verdiği sürece ereğli ile ilgili hiç sıkıntı ve rahatsızlık duymam , ama o da maliyetimden kaynaklı ... çünkü o durumda piyasadaki çoğu eurobond dan daha yüksek bir getiriyi sunmuş oluyor ...
    Evet 50 bine ulaşılmışsa, bi süre daha tasarruflu olup, mesela 10 sene gibi. Bi yandan ihtiyaçlara takviye yapıp bş yandan hisse arttırmak lazım. 100 binden sonra daha geniş davranılabilir.

Bu dediğim insanlara zor gelebilir. Ama benim babam 25 sene bankada çalıştı. Öyle veya böyle geçiyor zaman. Kazara bu sistemi keşfetmiş olup, 25 sene tasarruflarını bu şekilde yapsaydı. Yaklaşık 20 senelik emekli. 20 yıldır çok rahat ederdi. 100 bin lotla şu anki emekli maaşının kaç katı maaşı vardı.

Yani insanlar emekli olmak için kaç sene çalışıyor. Bu duruma da öyle bakmak lazım. Kaldı ki babam bankada çalışmış. Keşfedebilirdi bi şekilde. Sonuçta vakit de bi şekilde geçti. Daha rahat emeklilik yaşamk varken, çok şükür durumu yine de iyi ama çok daha iyi olabilirdi

6. Yüksek enflasyon herkesin kafasını bozdu. Doğruya doğru ama bu gittiğimiz yolun yanlış olduğunu göstermez.

7.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    O zaman onları tercih edeceksin hocam. Ona lafım yok ki.

Ben nakit akışını önemsiyorum. Benim olayım bu.
    aynı şeyden bahsetmiyoruz , yatırımcı profili olarak o hisseleri almayacağımı siz de biliyorsunuz , ben örnek için vermiştim ... neyse dediğim gibi siz başka bir şey söylüyorsunuz ben başka bir şey söylüyorum o nedenle boş verin ...yazdıklarımı dikkate almayın ...

bakın ne diyorum 0,15-0,20 usd temettü verdikçe benim için ok dir sorun yok , hatta 0,10 da o yıl işler kötü gitti der sineye çeker seneye kompanse eder derim , devam ederim ...

8. Temettü verimi hocam Ereğli 2021 27 cent verdi. 2022 de 30 cent. Şimdi 2023 de de 30 cent verirse. Bi de bunun üstüne 1 milyar dolar da yatırım yapmış olacak. Yatırımcı sunumuna bakabilirsiniz. 2020 de 284 milyon dolar 2021 de 392 milyon dolar. İlk yarıyıl şuan 192 milyon dolar. Bakımlar hariç yatırım yapılmış. Yani yatırım da yıllık 10 cente geliyor. Aynı büyüklükte yatırım yapmazsa artık 10 cent daha fazla verebilir.

Sayfa 405/566 İlkİlk ... 305355395403404405406407415455505 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •