Sayfa 424/566 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 3,385 - 3,392 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Valla burada ki iyimserliğe gerçekten hayranım. Saatlerdir hesap kitap bilançoyu inceledim. Brüt 4,4 - 4,5 lira temettü alabilirsek çok mutlu olacağım açıkcası.

Yılı ihtiyatlı iyimser bir yaklaşımla 18 milyara yakın bir net karla kapatırsak %90 dağıtım oranı ile 4,4 civarı brüt temettü görünüyor. Hesap kitap ortada. Ton başı favök marjı berbat çakılmış. Dehşet verici bir düşüş bu.

Valla her türlü analiz yöntemi ile en iyimser yaklaşımla bulduğum rakam bu, ayaklar yere bassın derim.
    Az insan çok huzur

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Allah size bol zekat vermeyi nasip etsin.
    Allah razı olsun

SM-G780G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Güvenme insanların samimiyetine menfaatleri uğruna gelirler vecd'e Cenneti vaad etmeseydi şayet rabbine bile etmezlerdi secde !!!

3.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Valla burada ki iyimserliğe gerçekten hayranım. Saatlerdir hesap kitap bilançoyu inceledim. Brüt 4,4 - 4,5 lira temettü alabilirsek çok mutlu olacağım açıkcası.

Yılı ihtiyatlı iyimser bir yaklaşımla 18 milyara yakın bir net karla kapatırsak %90 dağıtım oranı ile 4,4 civarı brüt temettü görünüyor. Hesap kitap ortada. Ton başı favök marjı berbat çakılmış. Dehşet verici bir düşüş bu.

Valla her türlü analiz yöntemi ile en iyimser yaklaşımla bulduğum rakam bu, ayaklar yere bassın derim.

arkadaşlar bu kişiye çok itibar etmiyor ama sanki sektörde en kötü geride kalmış gibi görünmüyor

Steel Market Analyst @steelmarketnews
    steel has not seen the worst of it yet. next 2 months will be harsh. however, i expect things to turn around before the middle of 2023. until than we will have more downs than ups. an immediate positive development like the end of the war can change the mood though. lets hope so

4. Bilançoyu tam inceleyemedim ama baktığım kadarı ile aracı kurumlar birebir bilmişler. Favök 124 dolara düşmüş. Zaten beklenen kar rakamları onu gösteriyordu. Ben bu düşüşün mart ve nisanda alınan yüksek fiyatlı hammddenin düşük fiyatlı ürünlere denk gelmesine bağlıyorum. Mart ayı eylülde çıkmıştır da, nisan ayında alınan hammadde son çeyreğe kalmış olabilir. Ondan sonra hammadde fiyatları düşüyor zaten.

Onun haricinde enerji masrafı tam 6 katına çıkmış. Yani biz asıl enerji olarak kömür kullandığımız halde, elektrik kullanımımız 6 katına çıkmış. Burada sayın Kızıldağın söylediği konu ön plana geliyor elektrikle üretenler için. Yani biz elektriği az kullanmamıza rağmen geçen sene 500 milyon olan elektrik giderimiz, bu çeyrek 3 milyar olmuş. O zaman elektrikle üretenlerin maliyeti ne kadar artmıştır tahmin edemiyorum.

Stoklarda 175 milyon dolarlık azalma var. Miktarsal azalmamıştır ama yeni giren ucuz hammadde sebebi ile azalma olmuş herhalde. Bunun 20 milyon doları mamül stoğa ait. Ticari alacaklarda da o kadar artış olduğu için işletme sermasi aynı kalmış. Zaten ben asıl azalmayı son çeyrek ve 1. çeyrek bekliyorum.
    Son düzenleme : tory; 27-10-2022 saat: 01:03.

5. Ben 2 milyon üretip, 2 milyon satmışızdır dedim ama hem üretim hem satış yaklaşık 150 bin ton az olmuş. Ama yine de 9 aylıkta hem satış hem üretim olarak 6 milyon tonun üzerindeyiz. Gerçekten daha önce olmayan bi azalma olmuş ama.

Nakit ve benzerlerinde de azalma olmuş. yatırım harcamalarından sebep olmuş galiba. Bu çeyrek 180 milyon dolar daha yatırım harcaması olmuş.Bi dikkatimi çeken konu da bilanço ayrıntılarında 11 milyar tl lik bi tutar yabancı para çevrim farklarından, geçmiş yıl karlarına çevrilmiş. Geçmiş yıl karları da 40 milyar tl olmuş. Ettiği kardan fazla temettü vermek isterse işte bu geçmiş yıl karlarından diye dağıtıyor fazla dağıtacağını arkadaşların dikkatini çekmek isterim.

Tabii o zaman şöyle bi soru geliyor, tamam dağıtsında kasada o kadar nakit yok ki. Şimdi kışa girmeden stoklar fullenmiş. Siparişlerde minimumda zaten. Siparişler biraz fazlalaşsa da önemli değil. Nakit ve benzerlerinin 2 milyar dolara yaklaşması için 3 ay hammadde alımı yapılmasa yeterlidir. Kömürde artış olur diye herhalde fazla fazla yazdan alınmış hammadde.

Kömür fiyatları da temmuzda dip yapmış ağustostan itibaren tekrar artmaya başlamış. Dolayısı ile bizim kömürümüz nisan ve eylül dahil son 6 ayın fiyatlarından alınmıştır. İnşallah çoğunluğunu dip fiyatlardan almışızdır diyelim. Ama 1,5 aylık sipariş olan yerde şu an mamül stoğu düşelim 6 aylık hammadde var gözüküyor. Dolayısı ile temettüden önce, hammadde fiyatlarının yüksek olduğu herhangi bir 3 ayı, kömür almadan geçirebiliriz. Böylelikle de temettü için gerekli artık ne kadar ödeyecekseler nakiti oluşturabiliriz. İlk defa siparişler düşükken böyle bi stok yapılıyor. Bu enerji, dolayısı ile de kömür ile ilgili fiyat hareketleri yüzünden galiba.
    Son düzenleme : tory; 27-10-2022 saat: 01:14.

6.  Alıntı Originally Posted by katti Yazıyı Oku
    Yaşım 41 siz 49 . Allah cümlemize hayırlı ömür versin. Yakın zamanda annemi pankreas kanserinden kaybettim. Bu bende çok büyük bir şok yaptı. O yüzden hırslardan arınmanın alasını yapıyorum. Borsada büyümek için küçül derler ya . Büyüdükçe küçüldüm. Dışa çıktım. Çevremde memur olupta 3 e 5 e tenezzül edenleri gördükçe o tenezzül edenlerden olmadığım için onbinlerce şükrediyorum. Namazlarda duam şudur " Allahım nerden geldiğimi biliyorum, şımarmayacağım . Sen bana verdikçe ben de başkalarına vermezsem benden al. " Saygılar.

Sn. Katti,
    Başınız sağ olsun. Annenize Allah rahmet etsin.
    Başarınız daim olsun.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

7. Üretim miktarı geçen sene 9 aylık rakamlara göre %2,3 düşmüş.
    Satış miktarı geçen sene 9 aylık rakamlara göre %4,5 düşmüş.

Buna karşılık satış gelirleri usd bazında %19,1 artmış. Peki niye kar az geldi dediğimizde onun da kar marjlarının ciddi şekilde düşmesinden kaynaklı olduğunu anlayabiliriz.

Ereğli yine de üretip satması gerekeni satmış. Maliyetler kar marjını ciddi şekilde düşürmüş. Bir de önümüzde kocaman bir stok var. Bu stok, başımızı da ağrıtabilir bizi ihya da edebilir.

İnşallah en kötü çeyrek bu çeyrek olur işler daha iyi olur diye temenni ediyorum.

Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by katti Yazıyı Oku
    Yaşım 41 siz 49 . Allah cümlemize hayırlı ömür versin. Yakın zamanda annemi pankreas kanserinden kaybettim. Bu bende çok büyük bir şok yaptı. O yüzden hırslardan arınmanın alasını yapıyorum. Borsada büyümek için küçül derler ya . Büyüdükçe küçüldüm. Dışa çıktım. Çevremde memur olupta 3 e 5 e tenezzül edenleri gördükçe o tenezzül edenlerden olmadığım için onbinlerce şükrediyorum. Namazlarda duam şudur " Allahım nerden geldiğimi biliyorum, şımarmayacağım . Sen bana verdikçe ben de başkalarına vermezsem benden al. " Saygılar.

Başınız sağolsun Sayın Katti... ALLAH sizlere uzun sağlıklı ömürler versin...

Sayfa 424/566 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •